16. 7. 2006 Lucie Vítková

Sparta opět osmnáctým mužstvem Evropy

Hokejoví statistici každý rok sestavují zajímavý žebříček 250ti nejlepších evropských klubů. Mistrovská Sparta se umístila na osmnáctém místě, stejně jako rok předešlý. Zatímco vloni skončili Pražané ve čtvrtfinále, letos jim k lepšímu místu nestačilo ani prvenství v domácí soutěži. Rozhodující jsou totiž body v základní části, proto se z Tipsport extraligy na vyšších pozicích objevily celky Slavie a Liberce.
Žebříček s body se sestavuje z výsledků ligových a pohárových zápasů. Svoji roli také hraje náročnost jednotlivých soutěží, ve kterých kluby nastupují. Francouzský server www.hockeyarchives.info považuje dlouhodobě za nejnáročnější soutěž ruskou Superligu, následuje nejvyšší švéská liga a finská SM-Liiga. České Tipsport extralize patří čtvrté místo. Výsledný koeficient zmíněných kritérií pak určuje pořadí.

Z českých klubů se nejvýše umístila Slavia, která se po celý uplynulý ročník tahala o první příčku v tabulce s Libercem. Ačkoliv základní část ovládli nakonec Bílí Tygři, umístila se v žebříčku o sedm míst výše pražská Slavia. Holešovičtí skončili nakonec osmnáctí, čímž si oproti loňskému roku v očích statistiků nepolepšili ani nepohoršili. Celkově si ale kluby z nejvyšší české soutěže polepšily, bezkonkurečně poslední Vsetín se vešel do první stovky, což se v loňském roce nabitém hvězdami z NHL poslední Dukle Jihlava nepodařilo.

Žebříček ovládl ruský Magnitogorsk. Ten vyhrál dlouhodobou část Superligy, jenže jeho pouť v play off se zastavila v semifinále. Ruský titul, který je v Evropě nejcennějším pohárem, získala Kazaň. Ak Bars skončili na druhém místě, třetí místo si vybojoval švédský klub HV 71, jenž rovněž vyhrál základní část v Elitserien. Čtvrtý "flek" patří Kärpätu, kde působili bývalí sparťanští hokejisté Michal Broš a Viktor Ujčík. Prvně jmenovaný byl dokonce nejproduktivnějším Čechem ve finské SM-Liiga.