7. 3. 2013 HC Sparta

Jubileum legendy: Zábrodský slaví 90 let!

Přesně před devadesáti lety, 7. března 1923, se narodil VLADIMÍR ZÁBRODSKÝ. Dvojnásobný mistr světa, tenisový reprezentant a jeden ze strůjců prvních dvou mistrovských titulů hokejové Sparty v letech 1953 a 1954. "Nic nemám radši, než jet do Prahy, protože moje srdce je tady u Sparty," usmíval se, když v únoru přiletěl ze Švédska na slavnostní rozšíření Klubu Legend. Všechno nejlepší, pane Zábrodský!

Právě Zábrodský jako nejstarší člen v polovině února společně s Karlem Gutem slavnostně uváděl do Klubu Legend HCS tři nové žijící členy. Mezi nimi i útočníka Rudolfa Šindeláře, který si setkání s nejstarším žijícím členem klubu užil. "Je to krásný okamžik, že jsem se tu mohl setkat třeba s panem Zábrodským. Byl to podle mě jeden z našich nejlepších útočníků vůbec," chválil.

Pražský rodák Zábrodský patří právem k největším osobnostem této vybrané společnosti bývalých hráčů, trenérů a funkcionářů holešovického klubu. Za Spartu odehrál deset sezon, dal za ni celkem 228 branek a v ročníku 1956/57 jich nastřílel dokonce 33. Ve sparťanském dresu si také připsal 30 hattricků a v roce 1952 dokázal vstřelit rekordních osm branek v jediném utkání (Sparta nad Kladnem nakonec zvítězila 12:0).

Vladimír Zábrodský: 10 sezon, 228 gólů, 30 hattricků, návrat do ligy a dva mistrovské tituly

VLADIMÍR ZÁBRODSKÝ

• pátý nejlepší střelec historických klubových tabulek
  • 158 branek v reprezentaci (druhý nejlepší střelec)
  • dvojnásobný mistr světa a stříbrný medailista z OH
  • devítinásobný mistr Československa (7x s LTC, 2x se Spartou)
  • člen Síně slávy IIHF
  • tenisový reprezentant v Davis Cupu

Aktivně se podílel na zisku prvního titulu mistrů světa pro Československo v roce 1947. Na konci dekády dal ale pražskému LTC vale a pomocnou ruku podává tápající Spartě. Z postu vůdčí osobnosti, středního útočníka a neformálního trenéra, ji vyvedl z nižší soutěže zpátky mezi elitu. Spoluhráče stmelil v partu kamarádů, bavící se na ledě i mimo něj. Například bláznivými divadelními kousky s dobrovolníky.

A v rámci odreagování před vrcholem sezony ji jako správný šéf vyvezl i na památná soustředění do Vysokých Tater. Důsledek? Dva roky po sobě mistrovský titul! Ve chvílích volna, třeba cestou ve vlaku z jednoho konce republiky na druhý, hrál s chutí mariáš a strašně nerad prohrával. Nejen v kartách, ale především na ledě, kde ho proslavil jak smrtící bekhend, tak neodmyslitelný módní doplněk, šála kolem krku, s níž si chránil choulostivou šíji před ztuhnutím.

KOMPLETNÍ PROFIL VLADIMÍRA ZÁBRODSKÉHO NA LEGENDY.HCSPARTA.CZ

VŠECHNO NEJLEPŠÍ K 90. NAROZENINÁM!

11. ročník tradiční akce Sparťanská krev

Stahujte novou sparťanskou mobilní aplikaci

Sparta zve na 12. ročník Letní hokejové školy

Michálek: Na osobní statistiky koukat nebudu