6. 12. 2013 Tereza Velikovská

Legendární útočník Kamenskij: Sparta byla velice silná, něco jako CSKA v Rusku

Po dlouhá desetiletí to bývaly ty nejvyhrocenější a nejprestižnější souboje na vrcholných světových akcích. Duely Československa se Sovětským svazem přitahovaly pozornost, porazit Rusy, to bylo pro naše reprezentanty hodně speciální. V sobotu v rámci Dne sparťana a vyvrcholení oslav 110 let od založení hokejové Sparty tyto časy připomene exhibiční utkání mezi sparťanskými legendami a ruskými veteránskými hvězdami, které začíná v 15:00. „Bude to hokej na té nejvyšší úrovni, samozřejmě s ohledem na náš věk. Diváci mohou těšit na pohledné kombinace a spoustu krásných gólů,“ zve na utkání Jiří Hrdina.

V dresu Gazpromu se představí některé z největších hvězd ruského hokeje. Patři mezi ně i Valerij Kamenskij, rodák z Voskresensku, který po šesti sezonách v CSKA Moskva odešel v roce 1991 do zámoří, kde odehrál jedenáct sezon. Oblékal dres Québec Nordiques, Colorado Avalache, New York Rangers, Dallas Stars i New Jersey Devils. Na největší úspěch dosáhl v sezoně 1995/1996, kdy s Lavinami slavil zisk Stanley Cupu.

Vzhledem k tomu, že Kamenskij získal už v 80. letech zlato z olympijských her i mistrovství světa, se tím zařadil mezi členy prestižního Triple Gold Clubu. „Zápasy Sovětského svazu a Československa byly vždy velice zajímavé, ale také náročné. Vždyť proti sobě stály dva nejlepší evropské týmy,“ vzpomíná Kamenskij na souboje s přelomu 80. a 90. let, kterých se v týmu sborné účastnil. Zdaleka nejvíc si ovšem pamatuje na jiný souboj, tehdy už mezi Ruskem a Českem: „Vždy si vzpomenu na porážku ve velkém finále olympijského turnaje v Naganu. Český tým s Haškem a Jágrem byl tehdy velice silný.“

Prohrané naganské finále, ve kterém se dokázal prosadit pouze český obránce Petr Svoboda, se jako první vybaví i dalšími hráči ruského výběru Alexeji Žamnovovi. Ten strávil v NHL celých třináct sezon, z toho většinu u Winnipeg Jets a posléze v celku Chicago Blackhawks, kde plnil dva roky funkci kapitána. „Jako první si určitě vzpomenu na tu porážku 0:1 ve finále. Z hráčů se mi vybaví Růžička, Hašek, Svoboda, Jágr nebo Lang. A také Špaček se Šlégrem, se kterými jsem hrál v jednom týmu,“ říká majitel kompletní sbírky medailí z olympijských her.

Na ruské straně se objeví i hráč, který má s českým hokejem zkušenosti tak říkajíc zevnitř. Obránce Vladimir Antipin, který pochází z kazašského Těmirtau, totiž v sezoně 1996/1997 působil v české extralize v dresu Českých Budějovic. Ty na Spartu v této sezoně natrefili ve čtvrtfinále a prohrály s Pražany 2:3 na zápasy. „Sparta je jedním z nejstarších klubů v Evropě, hrálo za ni mnoho špičkových hráčů včetně některých mých krajanů. Když jsem hrál v Českých Budějovicích, hráli jsme proti ní v play off. Bohužel se nám nepodařilo ji porazit, ale byly to velice emočně vypjaté zápasy, které měly náboj,“ vzpomíná Antipin.

A co se hvězdným ruským útočníkům vybaví, když se řekne Sparta? „Superhvězdy, které hrály v reprezentaci i v NHL. Sparta, to je pro mě klub s velkou historií a tradicí,“ prohlásil před utkáním legend Žamnov. „Sparta byla jedním z nejsilnějších týmů československé ligy, podobně jako v Rusku CSKA Moskva. Ze zápasu v reprezentaci si velice dobře pamatuji Jiří Hrdinu, jsme přibližně stejně staří. Je to velice chytrý a všestranně nadaný hráč, uměl dát gól v těžké chvíli. Je to hráč světového formátu,“ pochválil svého sobotního protihráče Kamenskij.

Jiří Hrdina: Nebude to žádný vesnický hokej

Na vyhrocenost soubojů se sbornou vzpomíná i trojnásobný držitel Stanley Cupu Jiří Hrdina. „Vzhledem k historii to byla vždy velmi vypjatá a bojovná utkání. Bohužel pro nás byl v té době jejich hokej na absolutní špičce, hráči hráli všichni v Rusku, nikdo neodcházel do zahraničí. Takže jsme s nimi spoustu zápasů prohráli. Zrovna tady ve sparťanské hale jsme ale vyhráli jedno z mých největších utkání, když jsme Sovětský svaz porazili v památném finálovém utkání,“ připomíná duel se Sovětským svazem na mistrovství světa v roce 1985 v Praze, který Československo vyhrálo těsně 2:1 a nakonec slavilo titul.

A to i přesto, že na ruské straně válela legendární první formace ve složení Fetisov, Kasatonov - Makarov, Larionov, Krutov. „Jejich první pětka byla v té době absolutní světová špička. Z těchto pěti hráčů mi přišel nejlepší Larionov, který svým pojetím hokeje předběhl dobu. Jeho vidění a čtení hry, bruslení i přihrávky a zakončení byly na té nejvyšší úrovni,“ pochválil Hrdina dalšího trojnásobného držitele Stanley Cupu a člena Triple Gold Clubu Igora Larionova. Hráč, který strávil ve Spartě necelých osm sezon před svým odchodem do zámoří, očekává od sobotní exhibice hlavně zábavu. A to jak pro diváky, tak pro samotné aktéry utkání. „Pro mě to bude o tom užít si to. Nebude to žádný vesnický hokej, ale hokej na té nejvyšší úrovni vzhledem k našemu věku. Samozřejmě to nebude tak rychlé, ale myslím, že se diváci mohou těšit na pohledné kombinace a spoustu krásných gólů,“ zve fanoušky Hrdina.

Ačkoliv je plně vytížen jako skaut Dallasu, vždy si najde čas na to sledovat výsledky svého bývalého týmu, který vedl také jako kapitán. „Jsem rád, že se Sparta vrátila na pozice, kam patří. Je to tým se stodesetiletou historií, to hovoří samo o sobě. Hráči si sedli, vše je podpořené Tomášem Pöpperlem v bráně, dnes bez výborného gólmana prostě hokejový tým těžko udělá úspěch. Kombinace defenzivních hráčů a těch, kteří dávají góly, jako je třeba Petr Ton, je výborný. Projevuje se to na výsledcích,“ těší ho současná pozice Sparty coby vedoucího celku ligové tabulky.

Foto: worldhockeyclassic.ru/, atlant-mo.ru, deník Sport, Wikipedia

VIT - SPA 1:7 - Mladší dorost obhájil titul!

Kapitán Barinka: Závěr rozhodla týmovost

SPA - PLZ 5:3 - Mladší dorost přidává další úspěch