6. 2. 2011 Lucie Strouhová

Analýza: Jakub Kolář

Již druhý start v nejvyšší české soutěži si připsal teprve osmnáctiletý obránce Jakub Kolář. Vytáhlý hokejista patří mezi nejproduktivnější beky sparťanské juniorky a svými výkony si řekl i o příležitost mezi seniory.

Premiéru si mladíček odbyl v pátečním utkání proti Litvínovu, kde vytlačil ve třetí obranné dvojici Zacpálka a odehrál velký zápas. Zkoušel střílet, nebál se a nervozita na jeho hokejce znát nebyla. Po utkání si vyslechl slova chvály, ovšem do nedělního zápasu mu to kuráž nepřidalo.

O dva dny později dostal příležitost znovu, ve třetí obranné dvojici přeskakoval mantinel s O´Brienem téměř půl zápasu. Tentokrát se ale do hry dostával pozvolna a nervozita talentovanému obránci svazovala ruce téměř každé střídání.

Sparta v první třetině jasně dominovala a i Kolář podával slušný výkon. Dokonce se na pár vteřin objevil na přesilové hře a Pražané v ní šli do třígolového trháku. Jenže hostující Mountfield po přestávce přidal na obrátkách a bylo zle.

Kolář rázem nevěděl, kde mu hlava stojí a chyboval. České Budějovice navíc přes sparťanského jinocha dvakrát pohodlně přešly a vsítily druhou i třetí branku. Nejprve nechal přihrát Mertla přesně na Vydareného, o dvě minuty později se zase nechal snadno objet Pšůrným a jen přihlížel vyrovnávacímu úderu hostí.

V tu chvíli pro vysokého zadáka zápas skončil a po boku O´Briena naskočil další junior Husák. Zklamaný Kolář se na ledě objevil už jen ve chvíli, kdy jel odpykat trest za potrestaného Philippa do konce utkání.

Přesto nelze Koláře zatracovat. V osmnácti letech má kariéru před sebou a již v pátečním utkání prokázal , že je schopen i mezi seniory odehrát nadprůměrné utkání. Těžko může na pozici obránce vyniknout v mančaftu, který prohrál šest z posledních sedmi utkání a potřebuje se už nutně nadechnout.

Výsledná známka: nehodnocen

Momenty Jakuba Koláře v utkání:

3:20 – Ihned po vhazování se Kolář snažil vypálit, trefil však jen shluk hráčů před Kovářem. Vzápětí se okolo něj zkoušel obtočit Mertl, zvládl vystřelit, ale k dorážkám ho Kovář nepustil.

15:02 – V přesilové hře si sjel Kovář před branku, kde stínil gólmanovi Mountfieldu a Karpov si vykroužil zpoza klece a vstřelil třetí branku domácích. Tu nakonec musel potvrdit videorozhodčí.

29:03 – Byl na ledě u inkasované branky, když nedokázal zablokovat přihrávku Mertla na Vydareného.

31:24 – Kolář se na útočné modré čáře příliš snadno nechal obelstít Pšůrným, kterého již nedohnal a po jeho střele z dorážky uspěl Mertl. Vyrovnáno.

31:24 – Kolář dohrál, místo něj do utkání naskočil Husák.

51:24 – Kolář šel odpykat trest za Philippa a po uplynutí dvou minut se na pět vteřin objevil na lědě v oslabení, pouze se ale vracel z trestné lavice na střídačku.