24. 10. 2007 Vojtěch Gibiš

Bod z Litvínova má cenu zlata, přiznal Dragoun

Zápas v Litvínově byl plný premiér. Martin Štefl si zachytal poprvé v dresu Sparty, první bod v dresu s eskem na hrudi zaznamenal Michal Havel, z prvního bodu v nové sezoně se zas radoval nejlepší střelec sparťanské historie Jiří Zelenka. První branku v sezoně 2007/2008 pak vstřelil Michal Dragoun, který tak nastartoval sparťanské vyrovnání hrozivě se vyvíjecího utkání.
Sparta v této sezoně sehrála šest zápasů venku, ale ještě ani jednou nezískala tři body. S cílem to změnit mířil mistr do Litvínova. Jenže plán na vyrabovaní severočeského ledu se začal rozpadat už v úvodních minutách. Stejně jako v neděli v úvodu domácího zápasu se Zlínem, propadali sparťané v obraně, nečistili prostor před brankou. Po zásazích Jánského, Vobořila a Bendy prohrávali Holešovičtí ve třinácté minutě 0:3. "Kdybychom věděli, proč se nám teď dvakrát v úvodech zápasů nevedlo, tak bychom si to s kluky vyříkali. V našich špatných startech asi hraje roli podcenění soupeře a hlavně nekoncentrovanost," snažil se najít důvody špatných začátků zápasů forvard Michal Dragoun.

Naštěstí tříbrankové vedení Litvínova netrvalo dlouho. Šestaosmdesát sekund po třetím gólu Litvínova snížil člen čtvrtého sparťanského útoku Michal Dragoun, když z levého kruhu prostřelil gólmana Fraňka. Pražané se snažili i nadále, ve druhé třetině si většinu šancí vypracovala Sparta, ale z tlaku vytěžila jen jednu branku. "Je to pořád ten samý problém. Se špatnou koncovkou se potýkáme už delší dobu. Musíme dávat více branek, více využívat vytvořené šance." Pro Dragouna byla branka v Litvínově premiérová v této sezoně, měl na kontě jen jednu asistenci. Sám nyní doufá, že ho litvínovská trefa nakopne k lepším výkonům. "Doufám, že mě tenhle gól povzbudí, a začne se mi více dařit. Pořád putuji sestavou, ještě jsem se v žádném útoku neusadil. Nějaké šance jsem si vytvořil, ale nevyužíval jsem je," popisoval sparťanský útočník.

Pražanům se nakonec podařilo na ledě tradičního rivala z Litvínova urvat bod, když vyrovnali doslova na poslední chvíli, v čase 59:59! Litvínov byl přesto spokojenější, penaltovou loterii vyhráli domácí 1:0. "Bod z Litvínova má po tomhle průběhu cenu zlata, ale my jsme sem přijeli vyhrát. Čekají nás teď silní soupeři, Litvínov patřil do kategorie těch lehčích," komentoval čtyřiadvacetiletý hráč. Lví podíl na bodu z Litvínova měl i brankář Martin Štefl, který vystřídal Tomáše Dubu v průběhu první třetiny. "Martin chytal výborně, hlavně jeho zákrok proti Robertovi Reichlovi vsedě byl famózní. Celkově chytal výborně," pochválil Dragoun svého spoluhráče.

Mistr nemá jednoduchý los, čekají ho nyní další čtyři utkání venku. Nejbližší dvě jsou pak s prvními dvěma týmy tabulky - Libercem a Slavií. Náročnost nadcházejících duelů si dobře uvědomuje i Dragoun. "Bude to hodně těžká série. Musíme se na ty další utkání lépe připravit, hlavně si musíme pohlídat ty začátky." Podobnou venkovní sérii utkání odehráli sparťané i v loňském říjnu, dokonce se stejnými soupeři - s Litvínovem, Slavií, Kladnem a Pardubicemi. Tehdy Sparta všechny utkání prohrála a nebodovala. Proto je už teď jasné, že budou letos Holešovičtí v této sérii úspěšnější, i když hrají ještě o zápas více. "Doufám, že sběr bodů bude pokračovat a nedopadne to v těch zbývajících čtyřech zápasech jak loni," pousmál se Dragoun.