7. 10. 2014 Daniel Ryl

Boj o postup, Sparta potřebuje tři body

Vrchol skupinové fáze Champions Hockey League je tu! Sparta má ve skupině G slušně našlápnuto do vyřazovací fáze a v případě vítězství v základní hrací době proti Adleru Mannheim má postup jistý. Přijďte Spartu povzbudit v klíčovém boji o postup! Závěrečné utkání skupiny G je na programu ve středu 8. října od 20:00 hodin.

V CHL poslední, ale v Německu Mannheim dominuje

Sedm vítězství z osmi zápasů, jednadvacet bodů a pětatřicet nastřílených branek. To je bilance Adleru Mannheim v dosavadním průběhu DEL. Od druhého kola, kdy padl na ledě Krefeldu, nenašel přemožitele a připsal si šest vítězství v řadě. Svou formu bude chtít potvrdit také v Praze, přestože už nemůže postoupit.

Lídrem kanadského bodování je Glen Metropolit. Kanadský útočník s bohatými zkušenostmi z NHL nastoupil do všech osmi zápasů a nasbíral už třináct bodů. Metropolit je dvorním nahrávačem týmu, jelikož má na kontě jedenáct asistencí. Nejlepšími střelci jsou čtyřgóloví Matthias Plachta a Jamie Tardif. V posledním kole ovšem střílel Jochen Hecht, jenž si připsal hattrick a přispěl k vítězství 5:1.

Adler se tak odtrhl na prvním místě se čtyřbodovým náskokem. "Oni proti nám doma hráli velice dobře, mají jednoduchý systém, snaží se rychle dostat do pásma a tam se držet na puku a připravovat si prostor pro střelbu, mají i silné přesilovky. Ne nadarmo jsou momentálně první v německé lize," uvědomuje si před utkání kapitán Sparty Tomáš Rolinek.

ZÁPASY ADLERU MANNHEIM V LIZE MISTRŮ

Växjö Lakers - Adler Mannheim 6:1
KalPa Kuopio - Adler Mannheim 1:0
Adler Mannheim - KalPa Kuopio 3:1
Adler Mannheim - Växjö Lakers 1:2
Adler Mannheim - Sparta Praha 3:2 po prodl.

Spartu čeká nejhorší scénář, musí vyhrát za tři body

Před duelem s Mannheimem bylo jasné, že německý soupeř už nemá šanci postoupit. Zároveň ale postupovou matematiku výrazně ovlivnil duel mezi KalPou a Växjö. V tom zvítězil švédský tým 3:1, což pro Spartu znamená nejhorší variantu ze čtyř možných.

Zní to možná trochu kuriózně, jelikož má Sparta lepší bilanci vzájemných zápasů právě s Växjö, zatímco horší s KalPou, ale vítězství švédského týmu znamená nejhorší možnost. Důvod je prostý. Švédský tým má na svém kontě dvanáct bodů, zatímco holešovický celek pouze devět. Sparta tedy musí porazit Mannheim v základní hrací době.

Vzhledem k vyrovnanosti sparťanské skupiny G by velmi pravděpodobně nestačil ani zisk dvou bodů, protože jedenáct bodů na postupující pětici z druhých míst nestačilo. Spartě tedy osud vystavil nejtěžší cestu, na druhou stranu nehrozí podcenění soupeře. Zvládne Sparta tuto překážku a bude v osudí pátečního losu vyřazovací části?

Josef Jandač: Chceme vyhrát a postoupit!

Pražané půjdou do středečního utkání s jasným cílem, a tím je postup ze skupiny. "Od začátku jsme avizovali, že naším cílem v Lize mistrů je postup ze skupiny a to platí samozřejmě i před posledním zápasem proti Mannheimu," přesvědčuje kouč Sparty Josef Jandač.

Jeho tým má vše ve svých rukou a pokud zvítězí za tři body, postup mu neunikne. Český celek má zatím ve skupině G devět bodů. "V Lize mistrů se nám doposud dařilo předvádět dobré výkony a chtěli bychom na to navázat i ve středu," věří Jandač. Podle zkušeného trenéra se body z Mannheimu nakonec ukázal jako zlatý. "Je důležité, že díky tomu bodu, máme situaci ve svých rukou a nemusíme se ohlížet na ostatní zápasy."

Mannheim už bude hrát pouze o čest, ale to podle slov sparťanského trenéra nehraje roli. "Čeká nás kvalitní soupeř, což jsme si ověřili už v prvním utkání na jeho ledě. Soupeř, který hraje agresivním stylem založeným na dobrém bruslení a bojovnosti." Ve vyrovnané skupině se Adler krčí na posledním místě s pěti body, ale v domácí lize jasně dominuje.

"Je to vedoucí tým německé nejvyšší soutěže, takže i tento fakt potvrzuje, že naše skupina je velice těžká, jak jsme předpovídali hned po losu. Podobně jako Mannheim jsou na tom v domácí soutěži totiž i Växjö ve švédské a KalPa ve finské lize," hodnotí soupeře Jandač. Ten doufá, že oba týmy předvedou atraktivní podívanou. "Věřím, že to bude atraktivní zápas s vítězným koncem pro nás. A také doufám, že do naší haly přijde hodně sparťanských fanoušků, abychom cítili jejich podporu."

Sestavy z posledních zápasů:

HC Sparta Praha: Novotný – Pilař, Barinka,Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Hrbas - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, Hlinka, Klimek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Volek, Cingel.Trenér: Josef Jandač.

Adler Mannheim: Endras - Wagner, Raymond, Richmond, Akdag, Goc, Reul, Fischer - Hecht, Hospelt, Rheault - Kink, Joudrey, Buchwieser - Plachta, Metropolit, Tardif - Arendt, Ullmann, Mauer. Trenér: Geoff Ward.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila