27. 11. 2014 Pavel Hrdina, Lucie Štěrbová

Bude jízda Sparty pokračovat v Litvínově?

Vyhrát v Litvínově, to je výzva. Tedy aspoň letos, kdy se to povedlo zatím pouze třem týmům. Na druhou stranu, kdo jiný by měl Litvínov před domácími diváky porazit, když ne Sparta. Tedy tým, který má zatím nejlepší venkovní bilanci v lize. Zápas 25. kola začíná na Zimním stadionu Ivana Hlinky v pátek 28. listopadu v 17:40.

Severočeši už nevedou ligu

Nevídaná verva, s jakou Litvínov vstoupil do extraligy, možná trochu polevila. Žlutočerní v posledních kolech ztrácejí body, které by v září rozhodně nepustili. I kvůli tomu museli přepustit první příčku nabušenému Třinci, i když na aktuálního lídra ztrácejí pouhý jeden bod. Další prohra by navíc umožnila Spartě dotáhnout se vedoucí dvojici na dostřel. I proto se sportovní hantýrce duelům, jako bude ten páteční, říká „zápas o šest bodů.“

Už pár sezon je v celé extralize zvykem, že extraligovým statistikám vládnou ostřílení borci. V Litvínově to není jinak. Třem veteránům a lídrům kanadského bodování v Litvínově, tedy Viktoru Hüblovi, Františku Lukešovi a Martinu Ručinskému, je dohromady 111 let. Všichni tři jsou samozřejmě místní odchovanci a první jmenovaný je s 10 góly a 16 asistencemi na děleném 1. až 3. místě kanadského bodování Tipsport extraligy.

Dalšími ikonami klubu jsou zlatí hoši z Nagana Jiří Šlégr a Martin Ručinský. Oběma je 43 let, takže by polovině mančaftu mohli dělat tátu. Na ledě jsou ovšem stále platnými hráči, kteří se podílejí na zatím mimořádných výsledcích litvínovské Vervy. Věkový průměr týmu je o dva roky vyšší než ve Spartě, kromě „The Expendables“ tu ale najdeme i výrazné zástupce mladší generace, mezi kterou patří například reprezentant Pavel Francouz.

TÝMOVÝ DUEL: LITVÍNOV VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

LITVÍNOV vs. SPARTA
Viktor Hübl 26 (10+16)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 21 (8+13)
Karel Kubát 13 (3+10)
Karel Kubát 12 (3+9)
Neproduktivnější obránceAdam Polášek 18 (4+14)
František Lukeš 11 gólůNejlepší střelecLukáš Klimek 10 gólů
Karel Kubát +65Nejlepší hráč v Radegast IndexuMichal Barinka +78
Pavel Francouz (93,30 %)
Lukáš Horák (89,23 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,62 %)
Rastislav Staňa (91,21 %)
5340Průměr diváků na domácích zápasech5407

Přestřelka je v zájmu Sparty

Letošní první vzájemný duel, který skončil těsným skóre 1:0 pro Litvínov, je ve srovnání s ostatními duely v posledních letech spíše anomálií. Málokdy se totiž stane, že by tradiční souboj přinesl divákům méně než alespoň pět branek. Loni sparťané nadělili doma Severočechům bůra a sedmičku. Na Zimním stadionu Ivana Hlinky se Spartě relativně daří, od sezony 2011/2012 se jí zde nepodařilo bodovat pouze jednou.

Na druhou stranu, těsné výsledky s nízkým počtem gólů nejsou letos pro Litvínov nic zvláštního. Výsledek 1:0 nebo 0:1 po 60 minutách svítil na kostce po zápase Litvínova letos hned třikrát, jednou právě ve 12. kole v holešovické Tipsport areně. Sparťané zažili takové zápasy letos už tři, a pokaždé se radoval soupeř. Pražané možná prostě neumějí bránit těsný náskok, o jeden gól v základní hrací době vyhráli pouze ve třech z 16 vítězných zápasů.

Piskáček: Venku nemusíme tolik bušit do vrat

Nebývá častým jevem, že je některý tým úspěšnější na hřištích soupeřů, než ve vlastní hale. U Sparty to tak ale v letošní sezoně je. Venkovní formu budou sparťané chtít využít i v Litvínově, který ovšem letos hraje výborně. „Je možná překvapení, že jsou takhle nahoře. Jejich mančaft je ale dobře poskládaný, mají i gólmana, který je drží. Už před sezonou jsem si myslel, že určitě nebudou chybět v play off,“ říká obránce Jan Piskáček .

Jak to, že se Severočechům letos tak daří? Důvodů je pravděpodobně víc. „Možná je to tím, že jejich tým je delší dobu spolu a je sehraný. Jejich útok je skvělý a možná mají taky trochu štěstí. Díky tomu pak vyhrávají a dávají hodně gólů,“ myslí si Piskáček, aktuálně třetí nejproduktivnější obránce Sparty.

Sparťany může těšit aktuální venkovní forma. Proč jsou Holešovičtí na hřištích soupeřů nejlepší v lize? „Je pravda, že když přijedeme ven, týmy hrají proti nám trochu jinak. Vyhovuje nám, že hrají trochu víc dopředu, než když přijedou k nám. Nemusíme tolik bušit do těch vrat, když jsou pořád v obranné třetině nebo ve středním pásmu. Snažíme se ale hrát pořád stejně,“ říká bek s číslem 75 na zádech.

Atmosféra i prostředí v Litvínově jsou specifické. Protože je ale Piskáček odchován kladenským mrazákem, obstarožní Zimní stadion Ivana Hlinky má docela rád: „Mně ty staré plechárny nevadí. Mají dobrý led, což ve velkých arénách většinou nebývá.“

Sestavy z posledního zápasu:

HC Verva Litvínov: Francouz - Kubát, Frolo - Kousalík, Pavlík - Zeman, Pavelka - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Hanzl, Gerhát - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a Hořava.

HC Sparta Praha: Staňa – Piskáček, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Pilař, Švrček – Rolinek, Hlinka, Réway – Buchtele, Pech, Sabolič – Klimek, Cingel, Kumstát – Dvořáček, Chlapík, Volek.Trenér: Josef Jandač.