26. 1. 2006 Lucie Vítková

Budvar Arena shlédne přímou bitvu o sedmé místo

Sparťanské hokejisty čeká další přímý konkurent v bitvě o poslední volná místa v našlapané osmičce. V pátek svedou na jihu Čech bitvu celky Českých Budějovic a Sparty. Domácí mužstvo je o jediný bod před Pražany, ale dlouhodobá statistika vzájemných zápasů za poslední roky mluví jasně ve prospěch Holešovických. Utkání začíná v 17:30.
O soupeři ...
České Budějovice se na Spartě představily před třemi týdny v rámci dohrávky a neuspěly. Přestože byl duel dlouhé minuty napínavý, nakonec dramatické klání skončilo v exhibičním tempu. Jenže Jihočechům se na Spartu dlouhodobě nedaří a ve zbytku zápasů, jdoucích po dohrávce s Pražany, neprohrály Budějovice ani jedinkrát v základní hrací době. Po remízách se Znojmem a Plzní udolaly Kladno i Třinec, v posledním kole v prodloužení uspěly na pardubickém ledě. Budějovičtí budou v plné síle, tedy bez marodů se budou pokoušet na čtrnáctý pokus udolat sparťanské mužstvo. V posledním vzájemném střetnutí se trenér hostí netajil faktem, že mají jeho svěřenci ze Sparty komplex.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Oporou zadních řad je Marek Posmyk. Řízný obránce přišel do Budějovic na čtrnáctidenní zkoušku a uspěl. Nyní v městě rybníků splácí trenérům důvěru a je klíčovou postavou mužstva. Svými parametry budí respekt, je důrazný a umí také zakončit. Na svém kontě má již osmnáct bodů za devět přesných zásahů a stejný počet asistencí. Jihlavský odchovanec prošel několika extraligovými kluby, zahrál si také za mořem. Letošní sezóna ovšem dozajista patří mezi jeho nejpodařenější. Přestože je mezi tyčemi v Budějovicích jedničkou zkušený Turek, lepšími čísly disponuje jeho náhradník Jan Chábera. Dvaadvacetiletý mladíček je odchovanec budějovického Motoru a i přes svůj ranný věk dokáže být opravdovou oporou. V probíhajícím ročníku třikrát udržel čisté konto a v osmnácti odchytaných zápasech si drží dobrý průměr pod dvě branky na utkání. V žebříčku extraligových brankářů patří talentovanému Cháberovi pěkná desátá příčka.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Jednoznačný průběh měl první vzájemný duel s Budějovicemi po více než roce. Pražané si před domácími příznivci brzy vytvořili dvoubrankové vedení, které vyústilo z jejich převahy v první třetině. V prostředním dějství přidali Holešovičtí další dvě trefy a vyhnali tak z branky smutného Cháberu. S Kučerou v zádech Jihočeši brzy ožili a dvěma zásahy vykřesali pro svůj tým kapičku naděje. Tu definitivně spláchl Netík a po něm rázem také Marek. Definitivní tečku za duelem udělal Stehlík, který zvyšoval na 7:2 svým druhým gólem, stejným kouskem se předvedli také Ton s Markem.

Odveta byla opačného rázu, přesto opět vyhrála Sparta, která tak zničila deset zápasů trvající neporazitelnost Jihočechů. Budvar Arenu rozjásal v první třetině Hanzal, který poslal své kamarády brzy do vedení. Pražané dlouho hledali recept k překonání vynikajícího Turka, což se jim nakonec náramně podařilo. V závěrečném dějství v rozmezí tří minut otočil skóre dvěma zásahy Ton a na konečných 3:1 pro Holešovické pečetil do prázdné branky jihočeský patriot ve službách Sparty Štrba.

K dohrávce 31. kola zavítaly do Prahy Budějovice podruhé. Sparta od začátku byla lepším týmem a krátce po první přestávce již vedla o dvě branky. Za hosty stačil snížit Sailer a celkem poklidný zápas nabyl na dramatičnosti. Z trestného střílení vrátil Spartě dvoubrankové vedení Ton a definitivně zlomil odpor Jihočechů exbudějovický útočník Štrba. Na konečných 5:1 upravoval o dvě minuty později Marek. Sparta zvítězila nad Motorem potřinácté v řadě.

Sparta zažívá příznivé období. Přestože má nedostatek útočníků a zranil se klíčový muž Pražanů Petr Ton, Sparta sbírá body a drží se v postupové osmičce. Nedostatek hráčů vyřešilo sparťanské vedení nejlepším možným tahem. Do Holešovic se vrátil Jaroslav Hlinka a na jihu Čech poprvé oblékne sparťanský dres, obnovenou premiéru v triku s rudým „S“ zažije také obránce Karel Pilař. Pražané před play off zbrojí síly a na závěrečné boje ulovili opravdu velké ryby. Angažováním Pilaře ovšem vznikl přetlak v obranných řadách, v každém zápase tak na některého z beků padne takříkajíc „černý Petr“, jenž vystaví některému z beků stop na inkriminovaný zápas. Proti Vsetínu se do sestavy vrátil již uzdravený mladík Langhammer, naopak na marodce stále zůstávají Ton, Sivek a Kašpařík.
Ve Spartě nejvíce září:
Debakl proti Vsetínu vynesl do statistik tři asistence Ondřeji Kratěnovi. Tvořivé pravé křídlo proti svému bývalému klubu opravdu řádilo, ovšem v koncovce olomoucký rodák selhal. Dvakrát na Kratěnu zívala prázdná branka, přesto se produktivní forvard gólu nedočkal. Náladu si spravil alespoň přesnými pasy, které zužitkovali jeho spoluhráči. Kratěna se tak opět vyšplhal na čtvrté místo kanadského bodování klubu před Tomáše Netíka. Největší sílu má i bez Tona druhý útok sparťanů vedený Janem Markem. Ten se rychle přizpůsobil novému složení formace a táhne mužstvo přesnými zásahy. Proti Vlachům si Marek zapsal dva góly a přiblížil se tak ve statistikách svému zraněnému spoluhráči. Marek symbolicky účet utkání svou brankou otevřel a druhou trefou upravil výsledek na konečných 6:0. S šestnácti brankami je jindřichohradecký rodák druhým nejlepším střelcem Sparty.
Hraje se v pátek 26. ledna 2006 na stadiónu v Českých Budějovicích. Online ze zápasu, který začíná v 17:30, můžete sledovat na našich stránkách.