22. 9. 2014 Daniel Ryl

CHL: Bitva o postup začíná v Německu

Vítězné derby už musí sparťané hodit za hlavu, protože je čeká důležitý duel Ligy mistrů. V rámci skupiny G zajíždí na led Mannheimu a mohou udělat důležitý krok k postupu ze skupiny. Sparta ji zatím vede, ale porážka s KalPou dala šanci i ostatním soupeřům. Utkání v Mannheimu startuje v úterý 23. září v 19:30.

Pozor na ostřílené borce, Adler chce postoupit!

Držitelé šesti mistrovských titulů pomýšlí vysoko před každou sezonou a cíle před tou aktuální nejsou výjimkou. O tom svědčí také letní příchody. Pro fanoušky je rozhodně nejzajímavější příchod čtyřicetiletého Glena Metropolita, který nastoupil do 407 zápasů v NHL a poslední čtyři sezony strávil ve Švýcarsku.

Právě Metropolit, jenž v NHL oblékal dresy sedmi týmů, je hlavním strůjcem úspěšného vstupu do sezony v podání Mannheimu. Ostřílený forvard táhne druhou formaci, která nasbírala už dvacet bodů a vládne klubovému bodování. Absolutním králem je právě Metropolit. Kanadský forvard má na kontě osm bodů za jednu branku a sedm asistencí. Nejlepším střelcem je jeho kolega z útoku Matthias Plachta, autor tří z osmnácti branek.

Zatímco Sparta odehrál už pět zápasů, Adler má na kontě o jeden méně. V německé DEL lize zatím odehrál čtyři zápasy. Tři z nich odehrál na domácím ledě a připsal si devět bodů. Jedinou porážku si připsal ve druhém kole na ledě Krefeldu, kde prohrál 2:5.

LETNÍ ZMĚNY V KÁDRU ADLERU MANNHEIM

PŘÍCHODY ODCHODY
Bob RAYMOND (O, Iserholn) Marc EL-SAYED (Ú, Norimberk)
Lennart PALAUSCH (Ú, Aberdeen, NAHL) Florian KETTEMER (O, Mnichov)
Youri ZIFFZER (B, Kolín nad Rýnem) Patrick KURZ (O, Augsburg)
Glen METROPOLIT (Ú, Bern) Felix BRÜCKMAN (B, Wolfsburg)
Andrew JOUDREY (Ú, Springfield, AHL ) Jaime SIFERS (O, Springfield, AHL)
Danny RICHMOND (O, Mnichov)
Jamie TARDIF (Ú, Rochester, AHL)

Sparta si proti německým týmům drží sérii tří vítězství

Za posledních deset let se holešovický celek utkal s německými týmy v deseti přípravných zápasech. Vůbec nejčastějším a už tradičním přátelským soupeřem Sparty jsou berlínští Eisbären, se kterými má Sparta negativní bilanci. Z prvních pěti zápasů zvládla pouze jediný, ale v posledních dvou už si připsala vítězství.

Na konci srpna tomu bylo přesně deset let, co Sparta odcestovala do Švýcarska na Slapshot Trophy. Ve švýcarském Zuchwillu obhajovala bronzové medaile a po prohře s Togliatti a vítězství nad Curychem své umístění obhajovala v přímém souboji s Hamburkem. Německý soupeř tehdy vyhrál 2:1 pod nájezdech. "Protože v sestavě Hamburgu je mnoho Kanaďanů, hrál se důrazný, tvrdý hokej. Oba brankáři podali kvalitní výkon," chválil zejména brankáře tehdejší trenér Sparty Jaromír Šindel.

O dva roky později se Sparta utkala s druholigovým Lausitzerem, kterého s vypůjčeným Davidem Výborným v sestavě, porazila 4:1. Po pěti zmíněných duelech s Eisbären přivítali Pražané právě Adler a radovali se z vysokého vítězství 6:1. To ovšem nepamatuje žádný z hráčů nynějšího kádru. Sparta se s Eisbären střetla také letos a v přátelském utkání v Litoměřicích zvítězila 3:2 po samostatných nájezdech.

Sestavy z posledního utkání:

Adler Mannheim: Endras - Goc, Reul, Richmond, Akdag, Wagner, Fischer, Raymond - Kink, Joudrey, Hofflin - Plachta, Metropolit, Tardif - Hecht, Hospelt, Rheault - Arendt, Ullmann, Mauer. Trenér: Geoff Ward.

HC Sparta Praha: Novotný - Ďaloga, Barinka, Polášek, Piskáček, Mikuš, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Cingel - Forman, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.

Bude to hodně tvrdý hokej, tuší Marek Hrbas

Sparta odcestovala do Německa už v pondělí a v úterý ji čeká důležitý souboj na ledě Adleru Mannheim. Do zápasu bude připraven také obránce MAREK HRBAS, který v posledním ligovém duelu se Slavií vstřelil svůj druhý extraligový gól.

Marku, vraťme se ještě k derby. Připsali jste si cenné vítězství a vy jste dal jednu z pěti branek. Už vás stihli spoluhráči zkasírovat?
(usmívá se) Ne ne, nic jsem nedával. I když to byl můj druhý extraligový gól a první v derby, tak po mně nikdo nic nechtěl.

Vy jste měl ze své branky velkou radost. Ulevilo se vám, že jste se prosadil hned v pátém kole a svým výkonem jste na sebe upozornil také trenéry?
Měl jsem radost hlavně proto, že to bylo derby. Taky jsem tam měl rodiče, takže jsem rád, že jsem jim udělal radost. Bylo to prostě derby, vyhrocený zápas a prožíval jsem to i kvůli týmu. Samozřejmě jsem rád i za ten povedený výkon.

Teď už vás čekají důležité zápasy s Mannheimem. Co od něj očekáváte?
Moc nevíme, co od nich čekat. Německé týmy hrají hodně tvrdě, takže to bude asi podobné. Už jsme se byli podívat na zimáku a Robert Sabolič nám říkal, jak tady hrál. Prý chodí hodně fanoušků, tak uvidíme, jak to bude vypadat zítra. Asi to bude hodně tvrdé.

Adler je známý tím, že hraje na hraně zákeřnosti a rád se pustí do nějaké mely. Domácí zápas s Växjö řídil švýcarský sudí, který je na tvrdou hru zvyklý ze švýcarské soutěže. Jde znát velký rozdíl v měřítku oproti české extralize?
Možná asi trochu jo, ale úplně velký rozdíl v tom nevidím. Fauly hokejkou jsou podle mě všude stejné, takže to moc odlišné nebude.

V extralize hrajete proti klubům, které v podstatě znáte a jejich styl hry se příliš nemění. Musíte se proti neznámým soupeřům z Evropy hodně přizpůsobovat?
Ani ne, nekoukáme se na to takhle. Do každého utkání jdeme vyhrát a chceme se soustředit na sebe. Nerozlišujeme, jestli jde o extraligový tým nebo Ligu mistrů.

Postavení ve skupině vás staví do role fotbalových klubů. S Mannheimem si to ve dvojzápase prakticky rozdáte o postup. Berete úvodní duel venku jako výhodu?
Nevím, jestli to je úplně výhoda. V Kuopiu jsme taky jeden zápas vyhráli a u nás vyhrála KalPa. Jdeme do toho utkání stejně, jako bychom hráli doma. Ty domácí zápasy jsou možná těžší.