31. 8. 2013 Lucie Štěrbová

Další soupeř z Finska v ET: KalPa Kuopio

Po týmu JYP Jyväskylä přivítá Sparta na svém ledě dalšího zástupce finského hokeje. KalPa Kuopio má pro letošní sezonu ty nejvyšší ambice, v přípravě se jí ale zatím příliš nedaří, v tabulce European Trophy je až za Spartou na šesté příčce. Tým okolo Samiho Kapanena se na ledě Tipsport Arény představí v neděli 1. září od 17 hodin.

Miniturné po Česku zahájila KalPa v pátek na ledě chomutovských Pirátů – a po divoké přestřelce prohrála 5:6 po nájezdech. Na penalty došlo i na Spartě, která nakonec porazila JYP 5:4, když se o vítězný gól postaral Peter Jánský. Zopakovala tak se stejným soupeřem zcela totožný výsledek jako loni, kdy ovšem Pacovský rozhodl již v prodloužení.

A pokud by se to podařilo i s týmem KalPa, pak by se fanoušci Sparta nejspíš nezlobili, loni totiž Sparta Kuopio porazila 5:1 a dvě branky tehdy dával Daniel Přibyl.

O soupeři: Ze dna až na vrchol

Týmy Jižní divize

Tým KalPa Kuopio se může pochlubit skutečně dlouhou historií – vznikl už v roce 1929. Nicméně minimálně na přelomu tisíciletí nešlo o historii, kterou by se klub chtěl chlubit. Kvůli finančním problémům totiž v roce 1999 opustil nejvyšší finskou soutěž a rok později dokonce vyhlásil bankrot.

Z nižších soutěží se mezi finskou elitu probojoval zpět až v roce 2005 – a od sezony 2005/2006 je opět stálým účastníkem finské SM-liigy. A dokonce dnes patří k týmům s nejvyšším rozpočtem. Ono není divu, záchranu klubu ve velkém sponzorovali a stále sponzorují známí finští hráči. Majoritním vlastníkem je Sami Kapanen, jež vlastní přes 50 % akcií klubu, a je i kapitánem týmu. Mezi akcionáři jsou pak i Kimmo Timonen a Scott Harnell.

KalPa v loňské sezoně opět postoupila do play-off – po páté v řadě, tým ale nedosáhl na medailové umístění, a sezona tak byla označená za neúspěšnou. Do té letošní vstupuje KalPa Kuopio s nejvyššími ambicemi – chce konečně poprvé v historii klubu získat finský titul. V týmu v letní pauze nedošlo k výraznějším změnám – přišli Artturi Lehkonen a Kasperi Kapanen, kteří mají do týmu přinést svěží vítr. KalPa nicméně i přes velké ambice zatím v přípravě a v European Trophy tápe.

V European Trophy spíše matné výkony

KalPa má pro letošní sezonu veliké ambice, v přípravě je ale zatím nenaplňuje. V European Trophy prozatím odehrála pět zápasů a vyhrát dokázala jen ve dvou z nich – porazila letos slabé HV 71 poměrem 2:1 a překvapivě zdolala jinak velmi silný Slovan 4:2. V dalších zápasech ale byla na soupeře krátká – podlehla Linköpings HC 0:3, vídeňským Capitals 1:4 a v pátečním zápase na ledě chomutovských Pirátů divokým výsledkem 5:6 po samostatných nájezdech.

V posledním zápase si hráči KalPa mohou vyčítat nedisciplinovanost – na trestnou lavici je rozhodčí poslal hned desetkrát a Piráti dokázali čtyři z nabídnutých přesilovek využít a přetavit v branky. KalPa je tak po pěti odehraných zápasech ET až na šestém místě tabulky Jižní divize – bod za Spartou a před dvojičkou HV 71 s posledním Chomutovem. Paradoxně se tak i přes prohru v nájezdech v posledním zápase posunula tabulkou o jednu příčku výš.

V individuálních statistikách ET se, dílem i kvůli tomu, že se týmu KalPa výsledkově příliš nedaří, neobjevuje na předních příčkách žádné jméno z tohoto kádru.

Sami Kapanen aneb tři v jednom

Sami Kapanen

Majoritní vlastník, do roku 2011 generální manažer a navrch stále ještě kapitán týmu – Sami Kapanen je pro KalPu nepostradatelný. Do klubu finančně vstoupil v roce 2003 a po návratu z NHL po sezoně 2007/2008 se stal i jejím kapitánem. Původně hovořil o pouhých dvou sezonách a následném ukončení kariéry, pokračuje ale dál. Už sice není nejrychlejším bruslařem, kterým se stal dvakrát po sobě v individuální soutěži All Stars Game, má ale zkušeností na rozdávání.

Není divu, v NHL strávil celkem dvanáct sezon a odehrál téměř 850 zápasů, třikrát se zúčastnil olympijských her a doma má i zlatou medaili z mistrovství světa.

Loňský zápas vyšel Spartě

Sparta se v týmem KalPa střetla v rámci European Trophy už loni, kdy se hrálo na ledě Trust Capital arény ve Finsku. A zápas se Spartě povedl výborně – Finové šli sice velmi rychle do vedení 1:0 a drželi ho celou první třetinu, Spartě se ale podařilo dvěma slepenými góly v úvodu druhé části skóre otočit. A po třetí brance v druh dvacetiminutovce, Sparta vykročila k výhře. Tu svými dvěma góly ve třetí části pečetil Daniel Přibyl. Sparta tak nakonec ve Finsku zvítězila 5:1.

Pacovský: Nesmíme tolik ztrácet vedení v zápasech

Jak se připravujete na nedělní utkání s KalPou?
Zatím jsme plány na KalPu neřešili, od toho bude neděle. Máme trénink, zregenerujeme a připravíme se na nedělního soupeře. K tomu patří i taktická porada.

Co se dá očekávat od utkání s Kuopiem?
Těším se jako na každý jiný zápas v přípravě, jde o to se hlavně sehrát. Na ligu se ale pochopitelně těším více.

Co je potřeba zlepšit oproti poslednímu utkání?
Proti Jyväskylä jsme vedli 3:0, pak nám ale přecvaklo. Začali jsme bezhlavě útočit, nebránili jsme. Soupeř vstřelil dva góly, to je dostalo do zápasu. Ve třetí třetině jsme sice znovu odskočili na dvě branky, ani to jsme ale neudrželi. Bylo to po našich chybách. Stejně tak nájezdy, na nich chceme také zapracovat.

A Váš tip na výsledek?
Řekl bych, že vyhrajeme 3:1.