6. 12. 2013 Daniel Ryl

Den sparťana je tady, dorazí indiáni z Plzně!

Oslavy 110 let od založení holešovického klubu vyvrcholí sobotním "Dnem sparťana", jehož program završí duel s plzeňskou Škodovkou. Oba týmy nastoupí v unikátních retro dresech a úvodní buly bude vhozeno v sobotu 7. prosince v 19:30 hodin. Již od 15:00 hodin se střetnou sparťanské legendy s ruskými veterány. Přijďte oběma týmům pomoci v cestě za vítězstvím!

Obhájce titulu kosí zranění, přesto prohání druhý Hradec...

Plzeňské mužstvo se zatím pere srdnatě a obstojně. Z dosavadních osmadvaceti duelů vyhrálo přesně polovinu a dohromady nasbíralo už 51 bodů, což mu zaručuje třetí místo. Plzeň nastřílela přesně sedmdesát branek a o sedm méně jich inkasovala. Poslední mistr ztrácí na druhý Hradec Králové jediný bod, ale Východočeši mají k dobru páteční duel s Třincem.

Pozici lídra kanadského bodování Západočechů drží útočník Václav Pletka, který nasbíral sedmnáct kanadských bodů. K sedmi asistencím přidal deset branek, díky kterým je zároveň nejlepším střelcem indiánů. V tabulce pravdy ovšem vládne obránce Tomáš Slovák, který se drží na sedmi kladných bodech. Nejtrestanějším mužem je forvard Radek Duda, jenž má na kontě 64 trestných minut a už si odpykal pětizápasový trest z poloviny listopadu.

Svěřenci trenéra Milana Razýma odehráli utkání 28. kola ve čtvrtek na ledě Bílých Tygrů. Na severu Čech indiáni bojovali, ale jako první měnili skóre domácí. Do druhé třetiny vstupovali s náskokem jedné branky. Plzni stačily dvě minuty prostředního dějství na srovnání z Indrákovy hole, ale vzápětí odpověděl domácí Bulík. Domácí radost ovšem netrvala ani dvě minuty a bylo vyrovnáno díky trefě Lva. Utkání rozhodl ve třetí třetině domácí forvard Bartek a definitivní tečku stanovil těsně koncem zápasu svou druhou brankou Urban.

Indiáni tak nedokázali prodloužit sérii tří vítězných zápasů a z Liberce odjíždí bez bodů. "Měli jsme špatný začátek, všude jsme byli o krok pozadu," hodnotil porážku plzeňský asistent trenéra Michal Straka. Klíčovou roli sehrály přesilovky, což si uvědomoval také útočník Radek Duda. "Chleba se lámal v přesilovce pět na tři, kdy jsme nedokázali dostat puk za čáru a po chvilce naší zbytečnou chybou, když jsme špatně střídali. Domácí nám v tom oslabení dali na 3:2. My jsme to pak museli trochu otevřít," přiznal pro klubový web Plzně.

TÝMOVÝ DUEL: SPARTA VS. PLZEŇ ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA vs. PLZEŇ
Petr Ton 38 (21+17)Nejproduktivnější útočníkVáclav Pletka 17 (10+7)
Karel Pilař 14 (4+10)Neproduktivnější obránceJiří Hanzlík 8 (1+7)
Petr Ton 91 střelNejpilnější střelecRadek Duda 87 střel
Petr Ton 21,98% (21/91)Nejúspěšnější střelecDominik Boháč 25 % (2/8)
Filip Novotný (96,15 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Matěj Machovský (93,63 %)
Lukáš Mensator (89,71 %)
Tomáš Pöpperle (45)
Tomáš Krála (5)
Filip Novotný (1)
Brankáři (obdržené branky)Matěj Machovský (30)
Lukáš Mensator (28)
6247Průměr diváků na domácích zápasech4937

Z kabiny Sparty: Na Znojmo jsem si vzpomněl, přiznal Petr Ton

Petře, utkání s Plzní bude velmi prestižní. Pociťujete na sobě nějakou nervozitu, nebo už si s tím tolik nelámete hlavu?
Zatím si to nepřipouštím, to přijde asi v sobotu ráno. Člověk si to uvědomuje až na poradě, když se pouští video a řeší se daný zápas. Toto bude zvláštní utkání a trenér nás na něj pořádně připraví, protože vím, jak tyto slavnostní zápasy dopadají. Já sám jsem zažil oslavy sta let, kdy jsme tuším 10. ledna hráli se Znojmem a prohráli 1:5.

Zdá se, že si to utkání velmi dobře pamatujete. Vybaví se vám i po necelých deseti letech?
Před deseti lety ještě nebyl tak propracovaný marketing, takže to nebylo tak velké. Hráli jsme ve speciálních dresech, ale já byl tehdy ve Spartě velmi krátce. Měl jsem odehráno nějakých osmnáct zápasů, než jsem se zranil, takže jsem si nemohl hrát na nějakou sparťanskou historii. Trenér Hadamczik mě postavil do čtvrtého útoku, to utkání se nepovedlo a já ten návrat uspěchal. Měl jsem zraněný kotník a myslím si, že to je daleko horší než zranění v horní části těla. Bylo to znát při bruslení, takže na to utkání vzpomínám spíše z osobního hlediska. Ty oslavy jsem ještě tolik neprožíval.

Jste služebně nejstarším sparťanem. Co pro vás Sparta znamená?
Největší klub v Čechách s obrovskou historií. Myslím si, že díky sociálním sítím a podobným věcem už má i nejsilnější fanouškovskou základnu. Sparta je milována a zároveň nenáviděna. Pokaždé jsou tu nejvyšší ambice a cíle. Právě ty prodloužily i mou kariéru. Každý, kdo do Sparty přijde, hned pochopí, že je neustále nějaká laťka. Když se Spartě nedaří, tak jí chce každý ještě více zadupat a když se jí daří, tak se na ni chce každý vytáhnout. Teď tu máme silný kádr, který tu byl několikrát, ale dlouho se nevyhrálo, tak snad se nám to podaří.

Utkvěl vám v paměti nějaký zápas, který jste v dresu Sparty odehrál? Nebo nějaké období?
Za Spartu jsem odehrál spoustu zápasů, takže těch osobně nebo týmově povedených bude asi hodně. Nejdůležitější pro mě byly ty v roce 2003, kdy jsem na Spartě začínal. Do té doby jsem nic nevyhrál, takže pro mě byla velká motivace ten pohár zvednout nad hlavu. Určitě vzpomínám na finále se Slavií v roce 2006 a na to s Pardubicemi o rok později. Kdo si pamatuje, jak se ty série a zápasy vyvíjely, tak to pochopí.

V letošním ročníku se Spartě daří velmi dobře a lize vládne. Považujete toto mužstvo za nejsilnější, které tu během vašeho působení bylo?
Jedno z nejlepších určitě. Hodně se podobá týmu ze sezony 2004/2005, kdy jsme v základní části udělali rekord, který jsme předloni s trenérem Jandačem překonali, když jsme v základní části prohráli pouze sedm zápasů. Letos máme našlápnuto a těch zápasů nás čeká ještě dost, takže se nám třeba podaří přidat více bodů. Pořád nevíme, jak to celé dopadne, ale tyto dva týmy by se rozhodně srovnat daly.

Před duelem s Plzní se odehraje utkání s legend. V ruském výběru bude o sedm let mladší hráč a Jiří Hrdina ze srandy naznačil, že byste se třeba mohl přijít rozehřát. Nepřemýšlíte o tom?
(směje se) Pro mě by to bylo asi dost náročné, kdybych už od tří hodin měl hrát zápas, i když třeba ne v takovém tempu, ale věk člověk nezastaví. Vtip to je dobrý, ale kdybychom to měli brát vážně, tak by to asi nešlo. Nemám zapotřebí se ve čtyřiceti letech předvádět, i když bych tam už věkově asi zapadal.

Zápas s Plzní startuje nezvykle pozdě. Nenaruší to váš harmonogram, na který jste zvyklý?
Když budu mluvit za sebe, tak mě to ani nijak neomezuje. Za svou kariéru už jsem odehrál spoustu zápasů v různých časech, takže záleží na tom, jak si to člověk nastaví ráno, když vstane. Zvláštní bude možná to, že přijedeme na stadion a už bude tma. Význam této události má přednost, proto to děláme. Doufám, že bude plný dům a když budou všichni spokojení, tak je všechno v pořádku. Nebude nám dělat problém začít třeba o patnáct minut později.

Ze dvou zápasů získala Sparta pět bodů!

V úvodním vzájemném duelu této sezony zvítězila Sparta na svém ledě 3:1 a naposledy se oba týmy střetly v rámci na konci října v rámci 16. kola Tipsport extraligy. Necelých šest tisícovek fanoušků čekalo na gól až do třiatřicáté minuty, když vlnu euforie spustila Pletkova branka. Pražané vyrovnali v šesté minutě posledního dějství zásluhou Kumstáta a utkání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých rozhodl Petr Ton.

16. kolo: Škoda Plzeň - Sparta Praha 1:2 sn. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0 - 0:2)
Branky a nahrávky: 33. Pletka (Kratěna, Straka J.) - 46. Kumstát (Buchtele, Pech), rozhodující sam. nájezd Ton. Rozhodčí: Turčan, Šindler – Flegl, Štofa. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5938. Střely na branku: 25:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Kratěna - Buchtele.

Zajímavosti slavnostního duelu s Plzní:

Rozdíl ve skóre Sparty se rovná počtu vstřelených branek Plzně. Zatímco Sparta nastřílela už 122 branek a inkasovala jich o sedmdesát méně, tak Západočeši nastříleli právě 70 gólů. Aby těch sedmiček nebylo málo, plus sedm činí rozdíl ve skóre plzeňských hokejistů.

Petr Ton je jediným hráčem Sparty, který pamatuje stoletou oslavu z roku 2004, kdy Sparta prohrála v domácím utkání se Znojmem 1:5. Na ledě ovšem nemusí být jediným pamětníkem. V dresu Plzně by se mohl objevit Ondřej Kratěna, ale jeho start je nejistý vinou zranění.

Dojde na souboj těžkých vah? Pokud budete slavnostní utkání sledovat, tak určitě sledujte dva nekompromisní tvrďáky, kteří se na ledě potkají. S pětkou na zádech nastoupí oblíbenec domácích fanoušků David Kočí a proti němu se postaví nebojácný Ryan Hollweg. Ani jednomu ze zmíněných hráčů nedělá problém sundat rukavice. Bude na ledě dusno?

Sestavy z posledního utkání:

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Rolinek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - M. Procházka, Simon, Forman - od 21. navíc Kočí. Trenér: Josef Jandač.

HC Škoda Plzeň: Mensator - Hanzlík, Seman, Jeřábek, Boháč, Mozík, Marcel - Duda, Kašpařík, Vlasák - Indrák, Lev, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Schleiss, Vlček, Holec. Trenér: Milan Razým.