22. 9. 2007 Vojtěch Gibiš

Derby je tu, přijďte si vystřelit růžičku!

Již na čtvrté kolo O2 extraligy letos připadá tradiční boj o vládce Prahy. V neděli 23. září přivítají sparťané svého rivala ze Slavie. A u toho byste neměli chybět! Kromě přestřelky na ledě na vás čeká před stadiónem opravdová střelnice. Prokažte své střelecké schopnosti a vystřelte si růžičku nebo jinou památku na první letošní derby.
O soupeři ...

Slavia skončila na jaře své putování vyřazovacími boji již ve čtvrtfinále, když nestačila na jihočeský Mountfield. Vedení Slavie poté vyhlásilo návrat k tradičnímu důraznému slávistickému stylu hokeje. Tomu měly pomoci i příchody nových hráčů. Do obrany přišla dvojice Roman Němeček - Karol Sloboda. Slovák Sloboda už dříve v Praze hrál, rok totiž působil v Holešovicích. Do útoku získali červenobíli vysokého forvarda Micku a krátce před začátkem sezony i největší posilu - Radka Dudu. Ze Slavie naopak odešli obránci Dominik Graňák s Marisem Jassem a útočníci Vladimír Sobotka, Radek Dlouhý a Lukáš Havel. Po několika letech se ze Slavie také poroučel gólman Hronek, kdysi uvažovaná slávistická jednička v brance. Slavii moc nevyšly přípravné zápasy, z dvanácti jich devět prohrála. Jenže v extralize se zatím druhému pražskému "S" daří. Nejprvé slávisté porazili na nájezdy Mountfield, poté se radovali z výhry nad Ústím nad Labem a v pátek otočili zápas v Karlových Varech a vyhráli v prodloužení 6:5.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Radek Duda odcházel před rokem ze Slavie ne zrovna v nejlepším, trenéři o něj ztratili zájem. Duda odehrál většinu sezony v Ilves Tampere, letos v létě zamířil do Chabarovsku. Jenže tam skončil dříve, než začala sezona. Osmadvacetiletý útočník začal trénovat se slávistickou mládeží, brzy se však dohödl s červenobílými na nové smlouvě. A ta se Slavii zatím vyplácí, Duda bodoval v každém zápase, se čtyřmi body patří mezi nejproduktivnější hráče soutěže. Ze čvrté lajny vystrkuje pichlavé růžky mladý útočník Jiří Doležal. Syn sparťanského trenéra mládeže stačil během dvou zápasů skórovat a i asistovat... Doležal patří k největším talentům v Růžičkově družině.
Vzájemné zápasy v minulé sezoně:
Jednoznačná záležitost! Sparťané ovládli první derby v loňské sezoně. V pražské Sazka Areně si Holešovičtí s chutí zastříleli, ve 25. minutě dokonce vyhnali Petra Fraňka ze slávistické branky. Nejvíce se zaskvěl kanonýr Petr Ton, jenž během pěti minut vstřelil tři branky a zajistil Spartě rozhodující náskok. Vysoké vítězství 6:2 nad rivalem katapultovalo tehdy sparťany na páté místo tabulky.

Zprvu jednoznačný vývoj druhého derby pražských S se postupem času změnil v nervydrásající drama, které nakonec lépe zvládli domácí slávisté. Ztrátu 3:0 z první třetiny sparťané urputně dotahovali, jenže vždy se přiblížili maximálně na jednobrankový rozdíl. Vyrovnat se jim nepodařilo ani v závěrečné power-play. Prohra 5:4 znamenala další porážku na hřišti soupeře, kde se Holešovickým ve druhé čtvrtině vůbec nedařilo.

Na počátku prosince se poprvé oba soupeři setkali v T-Mobile Aréně. Diváci viděli atraktivní hokej, ale osmadvacet minut se hrálo bez branek. První gól zápasu zaznamenal Hlaváč až krátce před polovinou zápasu. O pár minut později Svobodovo sebevědomí nalomil Stehlík, a brankář Slavie inkasoval do konce třetiny ještě dvakrát. Hosté tak díky dvánacti podařeným minutám Sparty prohrávali o čtyři branky. Ve třetí třetině se v brance Slavie objevil Hronek a červenobílí začali také střílet branky. V oslabení se prosadil syn sparťanského trenéra juniorky Jiří Doležal, v jednapadesáté minutě stanovil konečnou podobu výsledku Josef Beránek, který upravil na 4:2 z pohledu Sparty.

Čtvrté derby viděli divíci opět v T-Mobile Areně. Hosté měli lepší nástup, šli na první přestávku s vedením 2:0 po trefách Beránka a Dlouhého. V šestadvacáté minutě snížil Kratěna, ale branky začaly pořádně padat až ve třetí třetině. V ní nejprve otočili vývoj zápasu Netík s Kratěnou, poté na 3:3 srovnal Sup. O vítězi nerozhodlo ani prodloužení. Při dlouhých samostatných nájezdech měli více štěstí slávisté, když si rozhodující trefu připsal mladík Červenka. Sparta celkově podlehla 3:4 po samostaných nájezdech.

Sparta načala další obhajobu mistrovského titulu porážkou ve Zlíně. Pražané si vypracovali celou řadu šancí, ale zradila je chabá koncovka a prohráli 1:2. Doma si pak Holešovičtí poradili s Litvínovem 4:2. V pátek se vydali sparťané do Liberce. Po vydařeném zápase ztratila Sparta dva body, když prohrála 2:3 v prodloužení. Kromě bodů přišli sparťané také minimálně na jeden zápas o obránce Nedvěda, který obdržel po sporném zákroku na Leoše Čermáka trest ve hře. Jaroslav Nedvěd si tedy určitě v derby nezahraje, nejistý zůstává i start dalšího zadáka Černoška, který laboruje se zády.
Ve Spartě nejvíce září:
Dva zápasy bez bodu, to je pro Petra Tona výjimečná událost. Tuto nelichotivou bilanci zakončil sparťanský kanonýr v Liberci, kdy nejprve nahrál před prázdnou branku Nedvědovi a poté vstřelil gól sám, i když za značného přispění gólmana Hnilička. Ton se postupně začíná sehrávat se svým novým útokem ve složení Ton - Štrba - Vaic. Tato řada si v Liberci vytvořila celou řadu šancí, většina z nich však končila na dobře chytajícím Hniličkovi. Své místo na slunci si začíná vydobývat i nově složený první útok ve složení Tomáš Netík - Petr Nedvěd - Michal Sivek. Zatímco střední útočník na sebe strhává pozornost soupeřových obran, řádí vepředu dvojice Netík - Sivek. Prvně jmenovaný si už připsal dvě přihrávky, sám však už zahodil celou řadu gólových příležitostí. Přesto patří mezi nejaktivnější sparťanské hráče.
Utkání 4. kola extraligy začíná v T-Mobile Areně v neděli 23. září v 17 hodin. Před zápasem si budete moci před halou vystřelit třeba růžičku. Ti, kteří se na Spartu nedostanou, mohou utkání sledovat v našem online přenosu.