2. 5. 2005 Vojtěch Gibiš

Do Sparty míří nové posily!

AKTUALIZOVÁNO - Vedení HC Sparta Praha odtajnila jména posil pro nový ročník 2005/2006. Do obrany přicházejí tito hráči: Jiří Vykoukal, Martin Hlavačka, Milan Toman, Ján Tabaček a Lukáš Bolf. Do útoku Sparta získala Romana Vopata. S prvním týmem Sparty se budou taktéž připravovat mladí útočníci Jakub Šindel, David Vrbata a Jakub Langhammer.
K největším změnám dochází v obraně holešovického týmu. Do Sparty míří hned čtveřice nových beků. Po sedmi letech strávených ve Finsku, se do Sparty vrací Jiří Vykoukal. Ten se Spartou dvakrát získal mistrovský titul, je také dvojnásobným mistrem světa. Během své kariéry kromě Sparty hrál ještě na farmě Washingtonu, v MoDo, Blues Espoo a naposledy dva roky v TPS Turku. Jiří Vykoukal je velmi ofenzivně laděný obránce s dobrou střelou od modré čáry. Za jednu sezónu už dokázal Vykoukal nastřílet i 13 branek.

Další navrátilcem do zadních řad Sparty je Milan Toman. Ten v minulosti působil ve sparťanské juniorce, podíval se i do prvního týmu Sparty. Poté hrál za prvoligové týmy Kadaně a Ústí nad Labem. Krátce taktéž vypomohl Kladnu, od sezony 2002/2003 hájil barvy Znojemských Orlů. Milan Toman nepatří svým vzrůstem k hromotlukům, ale pořádek a úctu si tento vyznavač silového hokeje zjednat umí. Do soubojů chodí se vztyčenou hlavou a neuhýbá ani hráčům zvučných jmen.

Dalším ofenzivním bekem, který do Sparty přichází, je Martin Hlavačka. O jeho ofenzivních schopnostech svědčí i to, že byl v právě skončené sezóně s 27 kanadskými body druhým nejproduktivnějším hráčem Karlových Varů. Hodonínský rodák Martin Hlavačka se prosadil až při angažmá ve Slovenské Skalici a později Trenčíně. V roce 2001 se vrátil do České extraligy, hrál dva roky za Karlovy Vary. Poté se Hlavačka opět vydal do zahraničí, konkrétně na půl sezóny do Ilves Tampere, druhou polovinu sezony strávil v Ruském klubu Torpedo Jaroslavl. Loňskou sezónu opět působil v týmu Energie.

Ján Tabaček je rodák z Bratislavy, ale do velkého hokeje nakoukl v dresu HC Martimex ZTS Martin. V roce 2001 se vrátil zpět do hlavního města Slovenska a oblékl dres Slovanu Bratislava. O rok později se vydal Tabaček zkusit štěstí za moře, působil však pouze v nižších ligách, konkrétně v Cincinnati Mighty Ducks a v Dayton Bombers. V roce 2003 se opět vrátil do Slovanu Bratislava, kde odehrál poslední dvě sezóny. Na jaře 2005 získal se Slovanem dokonce titul Mistra Slovenské extraligy, k čemuž výrazně pomohl s jednadvaceti kladnými body v hodnocení plus/minus.

Do přípravy také naskočí mladý obránce Lukáš Bolf, který naposledy působil v americké juniorské soutěži, konkrétně v Barrie Colts. Bolf je velmi obětavý zadák s dobrou prací holí.

Trenér Jaromír Šindel počítá se zapojením mladých hráčů také v útoku. Přípravu v prvním týmu zahájí trojice mladých hráčů. Jakub Šindel se vrací z půlročního angažmá v Brandon Wheat Konga. David Vrbata loni vypomáhal Mladé Boleslavi a Třebíči. Jakub Langhammer loni působil v juniorce Sparty, v Nymburku a v Opavě.

Do útoku přichází také Roman Vopat, který dosud působil v IFK Helsinky. Vopat je Litvínovský rodák, který toho však v extralize za Severočechy moc neodehrál. V roce 1994 se totiž vydal do zámoří, kde během necelých 6 let vystřídal několik klubů. Celkově má Vopat na svém kontě i přes 100 zápasů v NHL v týmech z Chicaga, Philadelphie, St. Louis a Los Angeles. Během sezóny 19992000 zamířil Vopat zpět do Evropy. Sezónu dohrál v Německém klubu ESC Moskitos Essen. Od roku 2000 až do jara 2005 působil Vopat ve Finsku. Nejprve v Pelicans Lahti, později v Ilves Tampere a během sezóny 2001/2002 změnil dres naposledy, když se upsal IFK Helsinky.

S hráči z NHL bude vedení klubu HC Sparta Praha jednat na základě vývoje situace v kanadsko-americké soutěži.

Tým Sparty naopak opustil útočník Jindřich Kotrla, který už minulou sezónu dohrával v Litvínově. Kotrla by měl od nadcházející sezóny oblékat dres extraligového navrátilce - Českých Budějovic.

Foto: www.hc.tps.fi, www.hifk.fi, www.hcslovan.sk