13. 2. 2006 Lucie Vítková

Do Turína jedou 4 hráči, kteří oblékali sparťanský dres

Celý hokejový svět upíná své myšlenky k Turínu. Právě italské město nyní žije olympijskými hrami, za dva dny vypukne také tolik očekávaný hokejový turnaj. Hokejisté se do Itálie sjíždějí ze všech koutů světa a mobilizují své síly ke kláním pod pěti olympijskými kruhy. Česká republika bude tradičně patřit k favoritům nejprestižnější hokejové akce, v jejím dresu se představí hned kvarteto hokejistů, kteří v minulosti působili v dresu pražské Sparty!
Nejpevněji je s pražským velkoklubem spjat útočník David Výborný. Šikovný forvard se narodil v Jihlavě, ale většinu své kariéry strávil ve slavných Holešovicích. V dresu Sparty vybojoval dvě mistrovské tituly, nikdy neodmítl pozvánku do reprezentace. Jediný turnaj produktivnímu centru ve sbírce chyběl, a to olympijské hry. Výborný se dočkal ve svých jednatřiceti letech. Hráč, jenž vloni v roli kapitána dotáhl český výběr k titulu mistrů světa, odcestoval z Ameriky do Itálie, aby si splnil svůj velký sen. Do Turína si veze útočník dobrou formu, když v Columbusu letos doposud nasbíral čtyřiačtyřicet bodů v pětašedesáti zápasech. Zároveň je jedním z kandidátů na kapitánské céčko.

Ostříleným mazákem je další útočník Robert Lang. Pětatřicetiletý centr původem z Teplic načal svou štaci mezi seniory v severočeském Litvínově. Své kroky namířil do Sparty v sezóně 1996/97 a předvedl se v parádní formě. Po sezóně se mohl chlubit průměrem více než bodu na zápas a po jarním bronzovém mistrovství světa zamířil zpět do NHL. Nejživěji si jej příznivci pamatují jako člena vítězné party z Nagana, kdy byl jedním z hokejistů, kteří stály za největším úspěchem naší země na mezinárodní scéně. Lang se chystá na své čtvrté olympijské hry kam cestuje z Detroitu, kde letos nasbíral již dvaačtyřicet bodů. Disponuje průměrem téměř bodu na zápas. Také velezkušený Lang může nakonec vést český výběr v roli kapitána.

Svůj dětský sen si na turnaji v Turíně splní mladičký talent Rostislav Olesz, který zároveň zažije reprezentační premiéru mezi seniory na jedné z velkých akcí. Olesze přivedl do Sparty trenér Hadamczik v loňském roce, kdy se proháněl na ledě T-Mobile Areny po boku hvězd z NHL. V létě se ovšem mladý forvard rozhodl zkusit štěstí v nejslavnější soutěži světa a vydal se za oceán bojovat za floridské Pantery. Prodral se do hlavního mužstva Floridy, kde se zvládl skvěle usadit a pravidelně nastupuje. Na své konto už si připsal dvanáct bodů. Přestože na olympiádě bude nejspíše plnit roli třináctého útočníka, radost z nominace a účasti na nejprestižnější mezinárodní akci mu to ani na moment nezkazí.

Jediným hokejistou z domácí nejvyšší soutěže je v nominaci brankář Milan Hnilička. Litoměřický rodák hájí barvy Liberce a do Turína se s jistotou vydá v pozici týmové trojky. Dvaatřicetiletý gólman působil ve Spartě dvě sezóny, poté vychytal České republice titul pro mistry světa a odhodlal se k odchodu do zámoří. Hnilička je dvojnásobným vítězem mistrovství světa, ve své sbírce má také olympijské zlato z Nagana, kde byl rovněž třetím gólmanem za Haškem a Čechmánkem. Pěsti na turnaji bude držet svým spoluhráčům jen z tribuny, přesto to pro něj bude opět neobvyklý zážitek.

Zastoupení má Sparta také v ostatních zemích

Olympijské hry většinou nevycházejí národnímu mužstvu Slovenska. To se hodlají svěřenci trenéry Hossy změnit právě letos v Turíně, kam posílají opravdu silní výběr. V pětadvacetičlenným mužstvu jsou tři hokejisté, jenž znají atmosféru kabiny v Holešovicích. Mezi opory v zadních řadách bude bezesporu patřit obrovitý zadák Zdeno Chára. Více než dvoumetrový obránce působil ve Spartě v juniorském věku, k jednomu utkání nakoukl také do A týmu. Nyní čtvrtým rokem hájí barvy otawských Senátorů. Dalším bekem je ve slovenském družstvu Ivan Majeský. Toho si do Sparty vyžádal v loňském roce trenér Lener, poté co zkušený hokejista doléčil všechna svá zranění. Rodák z Banské Bystrice stihl odehrát v hlavním městě více než polovinu základní části, okusil také zápasy play off. V současné sezóně bojuje za Washington. Třetím Slovákem v minulosti působícím ve slavném klubu je útočník Luboš Bartečko. Ten hájil dres s rudým „S“ v sezóně 2003/04 pod trenérem Hadamczikem a byl velice platným hokejistou zejména v oslabeních. Prosadil se také bodově, když za velice krátké období stačil nasbírat dvacet bodů v pětadvaceti zápasech. Dařilo se mu také v play off.

V loňském roce zaznamenala Sparta obrovský úspěch na prestižním turnaji Spengler Cup, kde se umístila na druhém místě za domácím Davosem. Svěřencům trenéra Lenera tehdy pomáhali k vynikajícímu umístění také tři hokejisté Švýcarska, z nichž dva obléknou reprezentační dres země helvetského kříže také v Itálii. V brance měl být hvězdou brankář David Aebischer, ale příliš si nezachytal. Velice brzy jej na post druhého brankáře vytlačil ve velké formě chytající Tomáš Pöpperle. V útoku nastupoval útočník Adrian Wichser. Ten se na turnaji blýskl gólem a dvěmi asistencemi, jeho práci pro mužstvo Sparty si trenéři po Spengler Cupu pochvalovali. Šikovný centr má zkušenosti z několika mistrovstvích světa, na olympiádě ovšem bude startovat poprvé.

Program olympijských her

základní skupina