26. 9. 2012 Tomáš Zatloukal

Doma s Třincem. Skončí série porážek?

Třinec patřil v minulé sezóně k oblíbeným soupeřům Sparty. Holešovičtí čtyřikrát slavili vítězství, dva zápasy vyhráli po 60 minutách, dvě utkání rozhodli v samostatných nájezdech. Zápas začíná v Tipsport Aréně ve čtvrtek 27. září od 18:10. Textový online přenos vám jako vždy přinese server onlajny.com.

Třinec: Bez gólmana Pavelce, zato s kanonýrem Růžičkou

Fantastický comeback prožívá vyhlášený kanonýr Martin Růžička. Ocelářům pomohl vystoupat ligovou tabulkou až na druhou příčku za brněnskou Kometu. Šestadvacetiletý útočník se neprosadil na zkušené v ruském Chabarovsku, dres Amuru oblékl 33krát a nasázel slabých deset branek. KHL tedy v berounském rodákovi novou hvězdu nenašla, Tipsport extraliga v něm ale momentálně má svého nejlepšího střelce. V pěti zápasech skóroval hned šestkrát a dal třineckým fanouškům vzpomenout na mistrovskou sezónu 2010-2011.

O Třinci se hodně mluvilo v souvislosti s možným příchodem posil za zámoří. Brankoviště měl původně místo spolehlivého Petera Hamerlíka hájit hvězdný Ondřej Pavelec a v útoku se očekávaly ofenzivní kreace mladšího z bratří Frolíků, Michaela. Jenže třinecký kouč Josef Turek si příchod ani jednoho z nich nepřál, prý nechtěl zasahovat do kádru, kterému důvěřuje. „Já naprosto věřím současnému týmu, který se spolu dlouhodobě připravuje a vznikly tam určité vazby. Opravdu ctím a respektuji herní kvality Michaela Frolíka a Ondřeje Pavelce, ale momentálně sázím na naše kluky."

Ambiciózní klub nakonec jednu výjimku přece udělal, když se dohodl s všestranným obráncem Rostislavem Kleslou. Hráč Phoenixu Coyotes strávil předchozí výluku v tehdy ještě extraligovém Vsetíně, dvakrát nastoupil za mateřský Nový Jičín a nakonec odešel do Finska, kde hájil barvy IFK Helsinky. Třinec se v novém ročníku pokouší napravit jarní nezdary, coby obhájce mistrovského titulu, vypadl v předkole play-off se Zlínem. Po základní části skončili Oceláři se ziskem 73 bodů až na desátém, posledním postupovém místě.

TŘINECKÉ PŘESTUPY PŘED TOUTO SEZONOU

PŘÍCHODY ODCHODY
Šimon Hrubec (České Budějovice) Martin Vojtek (Přerov)
Lukáš Galvas (Zlín) Lukáš Bolf (Pavlodar)
Ctirad Ovčačík (Vítkovice) Mario Cartelli (bez angažmá)
Vladimír Roth (Slavia) Stanislav Hudec (bez angažmá)
Daniel Rákos (Pardubice) Andrej Novotný (Martin)
Tomáš Klimenta (Liberec) Martin Richter (Banská Bystrica)
Marek Zagrapan (Hämeenlinna)* Filip Pavlík (Lev)
Martin Růžička (Chabarovsk) Lukáš Havel (Kladno)*
Denis Kindl (Cape Breton)*
Daniel Seman (bez angažmá)
Zdeněk Čáp (Hradec Králové)*
Miloslav Hořava (Brno)
Rostislav Klesla (Phoenix)**
Michal Chovan (Zvolen)

Tomáš Kůrka (Soligorsk)

Lukáš Mičulka (Martin)

Bryan McGregor (Innsbruck)

David Ostřížek (Třebíč)***

Rostislav Marosz (Třebíč)***

Zbyněk Hampl (Olomouc)***

Denis Kindl (Šumperk)***

Milníky sparťanských hvězd

Za třístovkou! Petr Ton vstřelil v úterním utkání proti Českým Budějovicím svůj 228. gól ve sparťanském dresu. Vyrovnal tak výkon legendárního Vladimíra Zábrodského. Jen tři hráči v bohaté historii holešovického klubu dali více branek, trojlístek nejlepších kanonýrů tvoří současný kouč Richard Žemlička, hvězda sedmdesátých let Jan "Gusta" Havel a od srpna čtyřicátník Jiří Zelenka. Tonova trefa byla zároveň 298. gólem kladenského odchovance v české extralize. Ke kýžené třístovce tak hvězdnému útočníkovi schází jen dva zásahy.

500 bodů pro kapitána. Michal Broš je na dostřel jiné hranice nesmrtelnosti, jak hokejovým milníkům přezdívá sportovní publicista Kamil Ondroušek. Potřebuje jednou skórovat nebo zaznamenat jedinou asistenci, aby pokořil metu pěti set kanadských bodů. Broš si v novém ročníku připsal už čtyři body, gólově se prosadil proti nováčkovi ze severočeského Chomutova. Pokud jde o součet branek a nahrávek, brzy se velké slávy dočká i již zmíněný Ton. Sedm bodů ho dělí od šestistovky. V nejvyšší domácí soutěži odehrál rovných 750 zápasů.

Vzájemné zápasy z minulé sezony

10. kolo,  9. 10. 2011: SPARTA – Třinec  3:2sn
23. kolo, 20. 11. 2011: Třinec – SPARTA  1:5
36. kolo, 5. 1. 2012: SPARTA – Třinec  5:4sn
49. kolo,  17. 2. 2012: Třinec – SPARTA  2:5

Zranění na straně Sparty

Sparta se bude muset obejít bez svého lídra Broše. Zkušený forvard je mimo hru vinou blíže nespecifikovaného zranění v dolní části těla. Obdobný problém trápí také staršího z francouzských bratří Treillů, Yoricka. Dlouhodobě se musí trenér Žemlička obejít bez srdcaře Jana Hanzlíka a nejistý je start dalšího zadáka. Angel Krstev si zatrénoval se spoluhráči, nicméně definitiva, zda nastoupí, zřejmě padne až v den zápasu.

Sestavy z minulého extraligového utkání

HC Sparta Praha: Neuvirth - Vallin, Philipp, Husák, Milam, Kočí, Gawryletz, Sobotka - Rachůnek, Broš, Ton - Pacovský, Hlinka, Tenkrát - Bahenský, Luňák, Jánský - S. Treille, Foster, Y. Treille - Simon. Trenéři: Žemlička a Votruba.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Klesla, Galvas, Lojek, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Klimenta, Polanský, Rákos - Zagrapan. Trenéři: Turek a Bělohlav.

Momentka z loňského vzájemného souboje - Yorick Treille před Peterem Hamerlíkem.

Průběžná tabulka základní části 2012/2013

1. 	Brno 	                5 	4 	0 	1 	0 	17:10 	13