23. 10. 2013 Robin Mana

Dosavadní výsledky mládežnických výběrů

A-tým Sparty v novém ročníku zatím válí a s přehledem vede extraligovou tabulku. A ačkoli mladší sparťanské výběry stojí vždy trochu v jeho stínu, ani ony si na startu nové sezony nevedou vůbec špatně. Pojďme tedy krátce shrnout dosavadní výsledky juniorů a starších dorostenců.

Junioři: Obhájce stříbra je zatím šestý

V minulé sezoně si sparťanská juniorka nastavila hodně vysokou laťku. Tým trenéra Gefferta si na krk pověsil stříbrné medaile, když jeho suverénní jízdu play-off zastavily až ve finále hokejisté Vítkovic. O to pikantnější pak bylo, když tým v letní přestávce převzal Darek Stránský, kouč, který působil u mládežnických výběrů Vítkovických jedenáct sezon. Pod vedením nového trenéra se v týmu objevilo několik nových tváří. Z Písku například přišel osmnáctiletý reprezentant Daniel Schwamberger a po tříletých zkušenostech s mládežnickým hokejem ve Finsku a zámořské WHL, se do Sparty vrátil odchovanec Euvstathio Soumelidis.

Sparťané vstoupili do sezony v repríze finále těsnou porážkou s Vítkovicemi, když ještě dvě minuty před koncem drželi nadějné vedení. Po sympatickém výkonu však nakonec padli v prodloužení 2:3. V následujícím duelu pak svou dosavadní nejvyšší výhrou sezony deklasovali třinecké Oceláře 6:1. I přesto, že junioři mají zatím spíše střídavé úspěchy – nezvítězili, ale ani neprohráli ve více než dvou po sobě jdoucích zápasech – mají po dvanácti zápasech na svém kontě 20 bodů a v tabulce jsou šestí. Lepších výsledků přitom zatím dosahují v domácím prostředí, kde jich získali hned třináct.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je s 10 body Ondřej Hampl, který si připsal stejný počet gólů i asistencí. Dvacetiletý útočník sice nefiguruje v popředí extraligových statistik, ale fakt, že Sparta je s 42 brankami třetím nejlepe střílejícím týmem soutěže zároveň znamená, že bodová zátež je víceméně rozložena na celý tým. Více branek zatím nastřílely pouze týmy Plzně (53) a Olomouce (43). A právě s Hanáky se svěřenci trenéra Stránského utkají v sobotním domácím utkání.

Starší dorost: Suverén západní skupiny

Personální změny se před sezonou nevyhly ani staršímu dorostu, když trenéra Antoše nahradil na pozici hlavního kouče šéftrenér mládeže Pavel Geffert, trenérské zkušenosti pak po jeho boku začal sbírat obránce David Kočí.

Dorostenecká extraliga se jako obvykle hraje ve třech skupinách. Sparťané hrají své zápasy v rámci divize "Západ" a v osmnácti duelech nebodovali pouze pětkrát. V posledních deseti zápasech zaznamenali jedinou prohru na ledě Chomutova (2:5) a s 36 body s přehledem vedou tabulku. Naposledy si poradili v pondělním duelu s Karlovými Vary 6:4. Vysoký počet branek je vůbec pro tým trenéra Gefferta příznačný: Podobně jako junioři, jsou starší dorostenci s 68 góly čtvrtým nejlépe střílejícím mužstvem celé ligy, hned za dvojicí týmů východní skupiny, Kometou Brno (78) a Vítkovicemi (76). Za které se se 70 góly "vmáčkla" ještě Plzeň.

Jednoznačným vládcem dorosteneckých statistik je útočník Martin Svoboda, který v osmnácti zápasech nasbíral neuvěřitelných 23 bodů (7+16) a ve statistice +/- svítí u jeho jména číslo 11. Za pozornost stojí také čísla gólmana Davida Pírse. Ten si zatím na třetím místě gólmanů západní skupiny drží procentuální úspěšnost 92,46% a je vůbec nejvytěžovanějším brankářem. Celkem odchytal již 1025 minut.