27. 12. 2006 Vojtěch Gibiš

Duba napsal Ježíškovi o výhru, dostal nulu

Povánoční kolo Sparta zvládla hlavně díky dobré obranné práci a bezchybným zákrokům Tomáše Duby. Pětadvacetiletý brankář vychytal první shutout Sparty v této sezoně, v extralize je to pro Dubu šestý zápas bez inkasované branky. Sparťanský odchovanec zničil plzeňské střelce čtyřiatřiceti úspěšnými zásahy.
Spartě se poprvé letos podařilo udržet čisté konto. Kdy jste se o tento premiérový zápis do statistik nejvíce obával?
V podobných zápasech je vždy nejtěžší závěr. Člověk vždy začíná myslet, že by se mu mohlo povést vychytat nulu. Až do patnácté minuty třetí třetiny jsem si hlavně hlídal naše vítězství. Poté jsem začal věřit, že by se mi to mohlo povést s nulou.

Trenér Výborný označil první třetinu jako nejvyrovnanější, prý jste pomohl několika důležitými zákroky. Byla pro vás první dvacetiminutovka nejobtížnější?
Nemůžu říct, že nejtěžší. Po vánoční přestávce byl hokej z obou stran ze začátku opatrnější. Šancí ale bylo dost, navíc od druhé třetiny to byl docela pohledný hokej. Plzeň chtěla hrát hodně agresivně, s čímž jsme měli na začátku trochu problém. Naštěstí se nám podařilo dát vedoucí branku a tím se zápas nalomil na naší stranu. Definitivně pak rozhodlo, že jsme přidali další dva góly.

Ve druhé třetině nastřelili hráči Plzně tyčku. Zamrazilo vás v tu chvíli?
Určitě ano. Byla to nepříjemná situace. Matějovský vystřelil přes obránce, ten se snažil do toho kotouče jít. Poslal tak puk na druhou stranu a já jsem už nestihl reagovat. Jen jsem se otáčel za sebe a modlil se. Takže na vítězství s nulou mělo vliv i trochu štěstíčka. Snažil jsem se štěstí jít naproti. Ono se k vám pak někdy přikloní, někdy zase ne.

Jako poslední vám přijel gratulovat váš “konkurent“ ze Sparty - Dušan Salfický. Co vám říkal?
Měl velkou radost, že jsme vyhráli, a samozřejmě mi gratuloval k vychytané nule.

Pro vás i Dušana Salfického to byl asi docela speciální zápas ne? Oba jste za Plzeň v minulosti chytali…
Už když jsme hráli minule v Plzni, tak jsme si o tom s Dušanem povídali. Je to pro nás sranda, musíme vždy oba vypsat prémie. Je to docela zvláštní, protože Dušan odchytal i dva zápasy za Znojmo, takže toho máme dost společného.

Kromě prémií za tým vás čeká i nějaký příspěvek za první nulu ve vašem mateřském klubu. Tušíte už, čím budete muset přispět?
Nevím, nechám se překvapit od kluků, s čím přijdou. Než peníze by byla možná lepší svačinka, ať z toho mají něco všichni hráči.

Měl jste i dnes v hledišti podporu od své finské přítelkyně?
Ano, měla dvakrát větší radost než já. Doufám, že mě od ní čeká doma sladká odměna.

Co vám vůbec nadělila pod stromeček?
Dali jsme si navzájem nějaké drobnosti – oblečení, knížky a tak podobně. Chtěli jsme si hlavně užít vánoční atmosféru.

A Ježíškovi jste si o shutout nenapsal?
Napsal jsem mu o výhru a on mě odměnil ještě takhle. (smích)

Nerozhodila vás nečekaná návštěva vašich přátel ze Znojma krátce před zápasem?
Ne, vůbec. Přivezli mi nějaký jejich časopis, takže mi ta návštěva ještě zlepšila náladu.