30. 12. 2007 Lucie Vítková

Duba se vrátil a Sparta zvedá hlavu vzhůru

Šest týdnů postrádal úřadující mistr svou gólmanskou jedničku. Tomáš Duba laboroval se zraněním a pouze z tribuny sledoval počínání svých spoluhráčů. Poté se však vrátil mezi tyče s velkou pompou. Duba v brankovišti působí sebejistě, mužstvu dodává klid a drží jej v rozhodujících chvílích důležitými zákroky. Ve dvou zápasech pustil pouze jediný gól, proti Českým Budějovicím se radoval ze své druhé nuly v sezóně.
Hokejisté Sparty tentokrát nastartovali utkání proti Českým Budějovicím pravou nohou. Již v šestačtyřicáté vteřině rozjásal domácí hlediště kanonýr Petr Ton a naznačil, že se v Holešovicích bude blýskat na lepší časy. A opravdu, pohledný hokej opanovala Sparta. „Ale České Budějovice hrály dobře, zejména v úvodu druhé třetiny sahaly po vyrovnání, tam jsem se o výsledek nejvíc bál,“ naznačil po utkání šťastný hrdina Tomáš Duba.

Ten mužstvu pomohl za hubeného stavu několika výbornými zákroky, sám si poté v brankovišti přál, aby jeho spoluhráči přidali druhou branku. Dočkal se. „Trvalo to sice dlouho, ale nakonec to tam spadlo. Po druhém gólu ze mě však obavy spadly, říkal jsem si, že nás branka uklidní a nebudeme v křeči,“ líčil šestadvacetiletý gólman. „Jsem rád, že jsme výhru udrželi, mohla by nám proti takto silnému soupeři pomoci,“ dodal vzápětí.

Tomáš Duba se vrátil do branky po delší pauze zaviněné zraněním, do hry ho nepustilo zraněné rameno. Nyní už je opět zcela fit a zdá se, že ve velké formě. „Jsem především rád, že zase můžu klukům pomoci. Bylo frustrující se na hokej šest týdnů dívat jen z hlediště. Mám do hokeje velkou chuť a na zápasy se těším. Jsem rád, že nám to začalo trochu klapat a po návratu mám dvě výhry,“ pousmál se juniorský mistr světa z roku 2001.

Mistr se v posledních kolech trápil, zejména na domácím kluzišti nepředváděl líbivý hokej. Svěřence trenéra Výborného trápí především produktivita. S návratem Duby do branky však Sparta získala šest bodů, před svou gólmanskou jedničkou značně pookřála. „Ale kdepak, to není moje zásluha. Vrátil jsem se do branky proti slabému soupeři. Kluci předtím prohráli na Kladně a přes hodinu a půl seděli v kabině. Třeba tato porada byla pro mužstvo klíčová více než můj návrat mezi tyče. Nechci si vůbec myslet, že se mužstvo zvedlo kvůli mně, vždyť oni hrají přede mnou, oni dávají branky v tom já jim příliš nepomůžu,“ líčí se skromností sobě vlastní brankář, jenž působil rovněž v Plzni a Znojmu.

Výhra nad silným MOUNTFIELDEM, který sídlí na druhé příčce v tabulce, může Holešovickým vrátit sebevědomí. Znovu poznali chuť vítězství a zvedají hlavu vzhůru. „Tyto zápasy nás nakopnou. Nemáme za sebou dobré utkání, nehrajeme v pohodě a potřebujeme pár takovýchto povedených duelů, abychom se zvedli. Věřím, že vítěznou sérii ještě trošku více natáhneme,“ přeje si pražský rodák draftovaný pittsburskými Tučňáky.

Ten může mít po utkání dvojnásobnou radost, udržel totiž druhé čisté konto v sezóně. Po střelcích Pardubic vychytal i České Budějovice. „Utkání jsem si užil, každý zápas bez obdržené branky potěší. Více mě ale těší zisk tří bodů proti tak silnému mužstvu jakým jsou České Budějovice. Navíc jsem proti nim udržel čisté konto prvně v kariéře, toho si hodně vážím,“ prozradil.

Den po utkání je poslední den v kalendářním roce. Jak Silvestr oslaví sparťanská třicítka? „Neplánuji nic velkého, hned druhého hrajeme v Karlových Varech. Určitě si ťukneme šampaňským, ale noc nebudu příliš protahovat,“ ujišťuje nadaný hokejista, který ještě prozradil své přání do právě přicházejícího roku. „Poslední dobou se mi vracela zranění. Budu si tedy přát do Nového roku hlavně zdraví a abych pomohl mužstvu k co nejlepším výsledkům,“ uzavírá kapitolu hrdina nedělního duelu.