18. 12. 2012 Tereza Velikovská

Extraliga je zpět, vzhůru do Budějovic!

Po reprezentační přestávce opět zpátky do zápasového rytmu! Potřetí v sezoně se sparťané střetnou s Českými Budějovicemi, které mají kádr řádně vyztužený posilami z NHL. Zatím se jednou radovali Jihočeši a jednou Pražané, kterým se před repre pauzou dařilo. Kdo uspěje tentokrát? Zápas začíná ve středu 19. prosince v 17:30 a jeho průběh vám přinese server onlajny.com.

Prosinec patří Jihočechům, zatím neprohráli

Zatímco listopad znamenal pro Mounfield i přes přínos hned čtyř posil z NHL velké zklamání a špatné výsledky, od 30. listopadu se vše obrátilo dobrým směrem. Po třech porážkách včetně osmigólového debaklu v Karlových Varech se totiž Českobudějovičtí vzchopili v duelu se Slavií a od té doby neprohráli. Jejich prosincové řádění odnesly poté také Vítkovice, Litvínov, Liberec a Pardubice.

Další skvělou zprávou kromě zažehnané krize byl návrat gólmanské jedničky Jakuba Kováře. Ten marodil od konce září a v duelu s Litvínovem se 4. prosince konečně vrátil mezi tři tyče. Od té doby nepoznal porážku a jeho úspěšnost ve třech odchytaných zápasech se drží nad 96%, dostal jen jedinou branku v každém ze soubojů.

Kanadskému bodování týmu dál neohroženě vládne Aleš Kotalík s 23 body za osm branek a 15 asistencí, za ním je další muž, který dosud nevynechal jediný zápas – Jiří Šimánek. Za touto dvojicí se už seřadily zámořské posily Václav Prospal, Milan Michálek a Martin Hanzal, kteří stihli odehrát přibližně polovinu zápasů.

Letošní bilance těsně pro Budějovice:

5. kolo,  25. 9. 2012: Č. Budějovice - SPARTA  3:2
18. kolo, 2. 11.2012: SPARTA - Č. Budějovice  5:4pp

Venku prohra, doma dvoubodová výhra

V minulé sezoně sparťané Budvar arénu dvakrát vyloupili, tentokrát si Mountfield první domácí utkání pohlídal, když zvládl otočit nepříznivé skóre a těsně vyhrát. V brance Sparty se tehdy vůbec poprvé představil Michal Neuvirth, Petr Ton dosáhl v duelu 5. kola na svůj 298. extraligový gól, což ho posunulo na 20. místo v historické tabulce střelců.

Podruhé se oba týmy střetly v 18. kole. Vítězství 5:4 v prodloužení znamenalo čtvrtou výhru Sparty na domácím ledě v řadě. České Budějovice s hráči NHL v sestavě dokázala po dramatické přestřelce udolat v prodloužení gólem kapitána Broše. Hattrickem se pod vítězství podepsal Petr Tenkrát.

Sestavy z posledního kola:

HC Sparta Praha: Neuvirth - Pilař, Sičák, Gřegořek, Milam, Philipp, Vallin, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - I. Rachůnek, Přibyl, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC MOUNTFIELD: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Ference, Vráblík, Kolarz, Vydarený, Toman - Suja, Mertl, Podlešák - Michálek, Hanzal, Prospal - Kotalík, L. Kohn, Šimánek - Langhammer, Dej, L. Květoň. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Sparta je na vítězné vlně, navíc si pojistila Neuvirtha

Před druhou reprezentační pauzou se sparťanům dařilo, takže oddech od extraligového tempa si užili výrazně více, než při první přestávce. Z jedenácti zápasů, které od té doby odehráli, totiž dokázali hned osmkrát zvítězit. Nestačili pouze na Slavii, Kometu Brno a Karlovy Vary. Těsně před pauzou si připsali tři tříbodové výhry v řadě, což se jim podařilo poprvé v sezoně. Před zlepšeným výkonem Holešovických pod taktovkou Josefa Jnadače se dokonce muselo sklonit i hvězdné Kladno s Jágrem a Plekancem.

Největší událostí během pauzy je pro Pražany bezesporu to, že si pojistili služby gólmana Washingtonu Capitals Michala Nevirtha. Pokud v zámoří neskončí výluka a NHL se nerozjede, zůstane čtyřiadvacetiletý brankář ve Spartě až do konce sezony. „Pokud budu mluvit o extralize, je pro mě Sparta klub číslo jedna a jsem velice rád, že tady můžu pokračovat. Pevně věřím, že svými výkony pomůžu k pokračování série úspěšných výsledků,“ doufá.

Zajímavosti střetnutí s Mountfieldem

Budějovický kat, tuto pozici zaujal v druhém vzájemném duelu útočník Petr Tenkrát. Zejména zásluhou jeho hattricku sparťané dokázali Jihočechy doma zdolat. Tenkrát se v první třetině trefil hned dvakrát v rozmezí pouhých tří minut, do kabin šli Holešovičtí za příznivého stavu 3:0. Třetí branku přidal zkušený forvard ve 49. minutě.

O pouhé čtyři body více než Sparta dosud nasbíraly České Budějovice v 29 zápasech. Na devátém místě tabulky jich mají 43, jedenáctá Sparta 39. V případě tříbodového lupu z jihočeského ledu se tak dotáhne na jediný bodík, v případě prohry Pardubic se dokonce může protlačit do desítky na pozici zajišťující předkolo play off.

Rozporuplné vzpomínky má na poslední střetnutí se Spartou českobudějovický útočník Martin Hanzal. Dokázal sice vstřelit branku, ale poté se předčasně pakoval pod sprchy s trestem na pět minut a do konce utkání po srážce s obráncem Radkem Philippem, kterou i on sám odnesl krvavým šrámem v obličeji.