7. 7. 2014 Robin Mana

Extraliga juniorů odstartuje již v srpnu

Hned několika změn se dočká od nové sezony juniorská extraliga. Mimo jiné nižší počet týmů, ale vyšší počet zápasů, a s tím související dřívější začátek soutěže. Oproti zažitému záříjovému startu, vyjedou tentokrát sparťanští junioři k prvnímu zápasu už 18. srpna. O dalších novinkách sezony 2014/2015 si můžete přečíst v článku.

V loňské sezoně sparťanští junioři potvrdili, že patří k nejlepším týmům v zemi, když dokráčeli až do semifinále, ve kterém podlehli pozdějšímu mistrovi, Pirátům z Chomutoval 1:2 na zápasy. Při 17 účastnících vedla cesta mezi nejlepší čtyřku přes 32 zápasů základní části, 10 střetnutí v nadstavbě a následná utkání play off. To se nyní mění, dobýt extraligový trůn bude od nového ročníku složitější.

Trenér Stránský větší počet zápasů vítá

Do ročníku 2014/2015 se přihlásilo 16 mužstev, která se spolu v první části utkají dvoukolově systémem doma - venku. Každý tým tak odehraje 30 zápasů. První osmička si zajistí postup do bojů o play off, zbylých osm klubů si to rozdá opět dvoukolově o zbylá čtyři postupová místa. Díky tomuto novému modelu tak v úvodní fázi každý celek odehraje nikoli 32 duelů jako doposud, ale hned 44. A právě proto se extraliga rozeběhne již 18. srpna.

"Není to vůbec žádný problém, naopak, vedení svazu nám vlastně vyšlo vstříc a je určitě lepší pro nás trenéry i pro hráče, když je období individuální přípravy kratší. Nově je to jen 16 dnů, což já osobně vítám. Červencová pauza byla zbytečně dlouhá a je jenom dobře, že se hráči dostanou dříve do zápasového rytmu," vítá "předsunutá" srpnová kola trenér mladých sparťanů Darek Stránský.

Nepostupující čtveřici týmů se započítávají získané body i do následné baráže, ve které se týmy utkají dvoukolově a nejhorší z nich pak odehraje baráž se dvěma týmy s juniorské ligy o jedno extraligové místo. Naproti tomu postupující dvanáctce se body mažou a ve dvou skupinách po šesti se celky opět dvoukolově střetnou o osm míst pro play off. "Hraje se od nuly, takzvaně o všechno. Je to už taková forma play off, kdy musíte hrát všechna utkání na doraz, je potřeba, aby kluby měly pořád o co hrát," objasnil pro web hokej.cz šéftrenér reprezentační mládeže, Slavomír Lener. Čtvrtfinále se odehraje na tři vítězné zápasy, semifinále a finále na dva. Nový extraligový mistr bude znám nejpozději 4. dubna 2015.

I v juniorech větší útočné pásmo

Podobně jako seniorské extraligy, se i té juniorské dotkne rozšíření útočného pásma, které schválil na květnovém MS v Bělorusku kongres IIHF. Nově budou modré čáry 22,86 metru od zadního mantinelu, dosud to bylo jen 21,36 metru. Střední pásmo tak bude logicky menší, v útočném budou mít výhodu pohyblivější hráči.

Zápasy juniorů v srpnu

• 18.8. SPARTA - Kometa
  • 19.8. SPARTA - Pardubice
  • 22.8. Vítkovice - SPARTA
  • 23.8. Třinec - SPARTA

"Věděl jsem o tom, konzultovali jsme to už s dalšími trenéry, Jakubem Petrem a Petrem Svobodou, na červnovém pracovním setkání v Rokycanech. Nelze předem říkat, co tato změna přinese. Obránci budou mít více prostoru na modré čáře a uvidíme, jak se to projeví na pohybu útočníků," hodnotí změnu Stránský.

Změny v kádru

V neposlední řadě se změny týkají i samotného sparťanského kádru. Ten již museli kvůli věku opustit hráči ročníku 1994, naopak se do sestavy posouvají borci ze staršího dorostu narozeni v roce 1996. Do Švédska zamířil Tomáš Brejcha. Obránce Ondřej Mikliš a útočník Jiří Černoch se připravují s "A" týmem a na zkoušku přicházejí letňanští Martin Štosek a Jakub Kučera.

O tom, jak to sparťanským juniorům v novém složení půjde, se budou moci fanoušci na vlastní oči přesvědčit již 18. srpna, kdy Sparta přivítá na domácím ledě v prvním kole Kometu Brno.