22. 10. 2002 FanClub

Fanoušky zajímala reprezentace a americké prostředí

Se zájmem sparťanských i pardubických příznivců se setkalo páteční setkání s reprezentačním trenérem Slavomírem Lenerem. V prostorách FanClubu HC Sparta se jich před šlágrem 11. kola extraligy sešlo několik desítek. S koučem národního mužstva diskutovali skoro tři čtvrtě hodiny.
Lener na úvod ocenil přínos diváků k atmosféře na českých stadiónech. „Proto bych nikdy neodmítnul nabídku na podobné setkání,“ řekl vesměs „odresovaným“ diskutujícím. Právě fanoušky Sparty a Pardubic pochválil za korektní vystupování. „Vidím tu příznivce obou mužstev, jak tu spolu sedí. Tak to má být.“ Fanoušky Pardubic hodně zajímal názor reprezentačního kouče na složení národního mužstva, zvláště pak šance pardubických hokejistů do něj proniknout. Obdobně se ptali i domácí příznivci. Beseda se konala příznačně právě v den, kdy se na ledové ploše T-Mobile Areny utkali dva největší kandidáti na post brankářské jedničky reprezentačního týmu.

Poutavým tématem byla také Florida, kde Lener působil v roli kouče. „Ze začátku vám to možná připadá jako ráj, ale pak nastane tvrdá práce a na všechno zapomenete,“ odpovídal fanouškům. „Hokej se v Americe stěhuje hodně ze severu na jih, do pouští, kde je i v zimě třicet stupňů celsia,“ říká. Právě Florida je specifická tím, že na ní tráví zimu řada bohatých Američanů z celých Spojených států. „Pracují v létě, a když mají dost peněz, jedou trávit několikaměsíční dovolenou na Floridu. Domácí prostředí jsme tedy měli do října a pak až na play off,“ říká. V některých zápasech prý byla hala plná téměř jen soupeřových příznivců.

Atmosféra v Americe na hokeji je v mnohém jiná než tady. Jednou prý zavítali na hokej fanoušci „evropského typu“. „Všichni se dívali na ně, hokej nikdo nesledoval,“ smál se Lener. Odpovídal také na otázku týkající se násilí v ochozech. „Jednou jsem viděl přímo ze střídačky, jak se dva muži poprali v hledišti. Ale je to tam výjimkou. Fanoušci sedí promícháni mezi sebou, pořadatelé koukají zády k ledu do hlediště.“ Podle Lenera není ani možné, aby někdo zaplnil prázdné místo po přestávce, podobně jako je tomu zvykem u nás. „Na stadiónech je to tam trochu jako dříve v Rusku.“