15. 7. 2014 Robin Mana

Forman: Pocit zodpovědnosti mi dodává sil

Suchá příprava skončila a hráči nyní absolvují individuální část přípravy. Na led pak poprvé vyjedou už za necelé dva týdny. Nejen o tom, ale například i o své budoucnosti v týmu a nedávno skončeném fotbalovém mistrovství světa, promluvil v rozhovoru pro klubový web útočník MIROSLAV FORMAN.

Máte za sebou hráči často neoblíbenou, suchou část přípravy. Ve Spartě už jste jich několik zažil. Jak ji hodnotíte?
Většina věcí, které jsme dělali, navazovala na předchozí letní přípravu, kterou jsme měli s Brandonem Boveem. Ocenil jsem především, že to bylo velmi podobné, a myslím, že jsme po suché části dobře připraveni. Jsou samozřejmě věci, které nemám tolik rád, ale všechno bylo potřeba absolvovat.

Začíná část, která se nazývá individuální přípravou. Co si pod tím přesně máme představit? O čem to z větší části je?
Samozřejmě pojedeme někam na dovolenou, kde se budeme snažit odpočívat, ale když to řeknu na rovinu, není to jen o tom odpočinku. Jsme zkušení hráči a každý z nás má na toto období určitý tréninkový plán. Víme, jak bychom se měli připravovat, jak bychom měli cvičit a udržovat se v rytmu, a to se snažíme dodržovat.

Je to tak, že už se těšíte na led, anebo jste naopak rád, že si teď od myšlenek na hokej odpočinete?
Jako každý jsem za volno po náročných týdnech přípravy pochopitelně rád, ale na led se samozřejmě těším. Nikdy to není tak, že bych hokej úplně vytěsnil z hlavy.

Skupina mladších hráčů jde na led o týden dřív než zbytek týmu. Vám je teprve dvacet tři, zároveň už jste ale zkušenou částí kádru. Do které skupiny tedy patříte, týká se vás brzký start?
Oficiálně patřím do druhé starší skupiny, ale když bude možnost, tak půjdeme s klukama třeba do Letňan. Ale to budou spíš individuální akce.

Jste již pevným stavebním kamenem týmu, prototyp důrazného bojovníka, navíc jste sparťanský odchovanec, tudíž u fanoušků velmi oblíben. Uvědomujete si tuto svoji pozici a cítíte se být jedním z lídrů nově se tvořícího týmu?
Že bych byl nějaký lídr, od toho jsou tady jiní… Ale uvědomuju si, že třeba v play off jsem dostával více prostoru, a když mám důležitější roli v týmu, maximálně mi to vyhovuje. Ten pocit, že to víc stojí na mně, že mám větší zodpovědnost, to mě baví a dodává mi to síly do zápasů.

Součástí přípravy a dalšího průběhu sezony bude nově i hokejová Champions League. V čem bude podle vás tato soutěž jiná na rozdíl od European Trophy?
Nepochybně to bude mnohem prestižnější záležitost. Osobně se na souboje s ostatními evropskými kluby těším. Je to příjemná změna a doufám, že se nám podaří udělat co nejlepší výsledek.

Miroslav Forman

• * 12. 8. 1990 Kladno
  • pravé křídlo
  • ve Spartě od sezony 2005/06
  • v "A" týmu od ročníku 2010/11

V průběhu července proběhlo v NHL několik zajímavých výměn i co se týká Čechů. Sledoval jste to? Který přestup vás nejvíc zaujal?
Není to ani tak přestup v NHL, ale jsem hodně zvědavý na Jirku Sekáče. Doufám, že se mu v Montrealu bude dařit, moc mu to přeju. Jinak jsem to příliš nesledoval, abych se přiznal.

Vaši spoluhráči, obránce Adam Polášek a útočníci Daniel Přibyl s Janem Buchtelem, byli nominováni do reprezentačního kempu, který se uskuteční na přelomu července a srpna. Bavili jste se o tom spolu? A není vám to trochu líto, že vás nominace minula?
Objektivně. Když to porovnám z pohledu útočníka, tak Příba s Buchtou měli mnohem lepší sezonu než já, a jednoznačně si to zasloužili. Já jsem na repre ani nemyslel, i když bych si někdy v národním dresu určitě rád zahrál.

Jaký myslíte, že má takový kemp uprostřed léta smysl?
Tak rozhodně to není na škodu, trenér si potřebuje ty hráče prohlédnout a zejména na začátku sezony větší zátěž hráčům určitě prospěje. S klukama jsme probírali jen to, kolik nám za to zaplatí do kasy (smích) a popřáli jim hodně štěstí.

Suárez? Musel jsem se smát...

Právě skončilo mistrovství světa ve fotbale. Sledoval jste ho?
Musím přiznat, že víc než dost. Mě fotbal hodně baví, až do třinácti let jsem ho hrál souběžně s hokejem. Moji oblíbení Portugalci, kterým jsem přál, bohužel vypadli už ve skupině, takže pak už jsem ho sledoval tak nějak neutrálně.

Velkým nešvarem fotbalu je simulování. Co se honí hokejistovi hlavou, když tohle sleduje?
Fotbal mám hodně rád, ale tohle mi hlava nebere. Kolikrát jsou to i stejně udělaní chlapi jak my, a to co tam občas předvádí, to mě hodně štve. Poslední dobou se mi zdá, že hráčů, kteří takové věci nedělají, je čím dál méně.

Co jste říkal na akci Suárez a zažil jste někdy nějakou podobnou zákeřnost v hokeji?
Když tohle někdo třikrát udělá, musí snad být nemocný. Když jsem pak ještě slyšel tu jeho argumentaci, že upadl, musel jsem se smát. Je to velká ostuda. Jednou se mi na ledě stalo, že za mnou protihráč tři střídání jezdil a píchal mě holí víte kam, ale to jsou spíš takové provokace. Vyloženě zákeřnosti tohoto typu jsem na ledě nezažil.

Na závěr trochu odlehčíme. Většina vašich spoluhráčů říká, že jste vtipálek a staráte se o fórky v kabině. Je to pravda?
Je fakt, že v kabině jsem hodně slyšet, možná někdy až moc. (smích) Rád se zapojuju do různých blbůstek, ale takových nás je v mužstvu víc. Myslím, že to k tomu patří, dobrá nálada je nezbytná pro fungování týmu.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila