14. 2. 2004 MiG

Havelka je zpět! Zápasové manko ale cítí

„Jde hlavně o psychiku,“ povzdechne si sparťanský útočník nad měsíci strávenými na marodce a běháním po doktorech. Před startem extraligy napadla jeho organismus infekce, oteklo mu levé koleno a měsíc po měsíci odkládal svůj start. Poprvé nastoupil v pátečním utkání v Litvínově.
Dnes jsi odehrál za Spartu první extraligový zápas v sezóně. Jak ses cítil hlavně po fyzické stránce?
Byl jsem se rozehrát v Boleslavi, takže mám tři zápasy za sebou. Ale to manko jsem tam cítil, navíc jsem hrál na pravém křídle. Ale kluci mi hodně pomohli (Havelka nastoupil s Šimíčkem, Tomajkem, Šrekem a Výtiskem). Myslím, že to nebylo tak hrozné, cítil jsem se dobře.

Jaké to bylo měsíce nehrát? Navíc jsi to nezažil poprvé.
No právě. Jde hlavně o psychiku. Člověk nehraje, jen trénuje, chodí po doktorech, po rehabilitacích. Teď už jsem zdravý a doufám, že odehraju zápasy do konce základní části i play off a že budu pro kluky přínosem.

Do Sparty přišlo hodně hráčů. Neměl jsi před návratem do sestavy obavy o místo?
Trénoval jsem a nevěděl jsem, co budu hrát. Týden před tímto zápasem mi trenér řekl, že budu na pravém křídle s Romanem a s Honzou Tomajkem. Je to na trenérech, neřešil jsem to.

Na první zápas byl Litvínov hodně tvrdý soupeř. Nebylo to trochu nebezpečné, nebál ses po tom všem zranění?
Jsou to prasata. Předvádějí fauly hokejkou, podkopávání zezadu. Honza Tomajko dostal na ruku sekeru jako blázen. Ne že bych o tom přemýšlel. Riziko, že tady něco schytám je, ale co se týče kolena nebo jiného zranění, vůbec jsem se nebál. Člověk o tom nesmí přemýšlet. Jakmile začne, je to nejlepší cesta k tomu, aby se mu doopravdy něco stalo. Ale když jsem tam některé zákroky viděl, byl jsem rád, že se mi vyhnuly.

Zaskočil vás Litvínov svojí hrou?
Víme, že to tak hrají. Dříve to tak nebylo, vždy se tu hrál technický hokej. Hrávali disciplinovaně, když tady byl Reichel. Ale když začali hrát Říha, Havel, Balázs a jim podobní… Nás to nezaskočilo, ale očividně to zaskočilo rozhodčího, který to trošku nezvládnul.

Rozhodli jste v posledních minutách. Čím se zápas zlomil?
Hráli jsme trpělivě, neotevírali jsme obranu, výborně nás podržel Břízka a dali jsme na rozdíl od Litvínova góly.