29. 4. 2008 Vojtěch Gibiš

Hlinka: Každá mince má dvě strany a já poznal obě

Před rokem se exsparťan Jaroslav Hlinka připravoval na mistrovství světa. Měl za sebou povedenou sezonu, ve které vyhrál kanadské bodování a titul. Neztratil se pak ani na šampionátu, na což zareagovalo Colorado, které s ním podepsalo smlouvu. Hlinka si tak splnil dětský sen zahrát si NHL. Jenže sen se změnil v noční můru, když začal v průběhu sezony více vysedávat na tribuně než hrát.
Po tom, co Colorado získalo Petera Forsberga, se už dají Hlinkovy starty spočítat na prstech jedné ruky. V sobotu naskočil poprvé do play off, ale po prohře 1:5 jeho týmu s Detroitem je jeho budoucnost opět nejistá.

Po příchodu Petera Forsberga do Colorada jste říkal, že ho všichni vítají, jen jeden kyselej Čech ne. Ten Čech je ještě kyselejší, ne?
Asi to tak bude. Není to jednoduchá situace, uvidíme jak se vyvine do budoucna.

Komunikujete vůbec nějak s trenéry?
Ne, vždy jen kouknu na vývěsku, jestli nejsem náhodou v sestavě.

Čekal jste vůbec, že dostanete v play off šanci, nebo jste byl s pozicí náhradníka už smířený?
Smířený jsem s tím už byl. Ale v hokeji přicházejí často zranění, takže šanci máte vždycky. Ale nikomu ze spoluhráčů žádné zranění nepřeju.

Co vůbec děláte, když Colorado hraje a vy nejste v sestavě?
Normálně se na zápas připravuji. První půlku zápasu pak strávím v kabině, kde jezdím na rotopedu nebo posiluju. Na druhou polovinu si jdu sednout do hlediště.

Jak ty zápasy pak prožíváte?
Asi jako normální fanoušek. Dlouho jsem nehrál, takže jsem byl už takovej otupělej. Ale to je život. Nejsem ani první, ani poslední hokejista V NHL, kterého něco podobného potkalo.

Proč myslíte, že vás trenéři tak opomíjejí? Když jste na konci základní části zaskočil za Forsberga, tak jste si připsal dva body, stal se první hvězdou utkání, ale v dalším zápase jste zase seděl...
Možná je to můj nízký plat, ale těžko říct. Výkony to asi nebude. Možná je to dáno nějakou perspektivou pro tým. Mám už nějaký věk a nemám podepsanou smlouvu na příští sezonu, navíc budu volný hráč. Asi všechny tyhle atributy dohromady stojí za tím, že nehraju.

Pomáhá v téhle, jistě psychicky nelehké, situaci rodina?
Momentálně ne, jsem tu sám. Je to těžký, ale aspoň nikdo mi tu neubližuje. (smích) Na světě existujou i horší věci.

Jak tedy trávíte volná odpoledne?
Odpočívám doma. Ležím na gauči a koukám na televizi nebo brouzdám po internetu.

Snaží se vás povzbudit spoluhráč Milan Hejduk?
Nějaký čas spolu trávíme, párkrát mě pozval i k nim. Je to tu s ním rozhodně příjemnější, zažijeme aspoň nějakou srandu.

Jiří Šlégr byl kdysi v Detroitu v podobné situaci jako vy. Dlouho nehrál, pak naskočil v play off k jednomu zápasu a díky tomu je navždy zapsaný jako vítěz Stanley Cupu. Bylo by Colorado aspoň k tomuhle dobré?
Nad tím zatím moc nepřemýšlím. Colorado hraje teprve druhé kolo, Stanley Cup je daleko.

Trenér Hadamczik měl o vás před šampionátem velký zájem, údajně zkoušel i prostřednictvím vašeho agenta jednat s Coloradem o vašem uvolnění. Nepřál jste si tedy v prvním kole rychlé vypadnutí Colorada?
To ne. Ale na mistrovství bych rád jel, mám chuť hrát. Když bychom vypadli ve druhém kole a byla ještě nějaká šance podívat se na šampionát, rád bych jí využil.

Mistrovství světa je poprvé v Kanadě. to by asi byla dobrá příležitost ukázat, jak se vedení Colorada mýlilo, když vás nenasazovalo, ne?
Motivace by to pro mě byla hlavně z toho důvodu, že bych chtěl vyhrát medaili. Ale nedělal bych tomu kvůli tomu, abych něco dokazoval američanům nebo kanaďanům.

Jak vidíte svou budoucnost? Když by přišla nabídka z jiného týmu NHL, vzal byste jí?
Nechám si to ještě projít hlavou. O další sezoně se budu rozhodovat až v létě. Nějaké nabídky se rýsují, i když ne z NHL.

Enormní zájem má o vás Sparta, mluví se i o Rusku. Tam už jste už jednou byl, ale příliš jste si tehdejší angažmá nechválil. Co nyní?
Nabídku z Ruska bych hodně zvažoval. Nepřivezl jsem si odtamtud dobré zkušenosti, ale to byla hlavně dáno tím, že to byla zrovna výluková sezona v NHL. Pro všechny evropské hráče bylo těžké se prosadit, byla velká konkurence. Rusko bych zvažoval i kvůli stylu života a rodině. Pokud bych zamítl Rusko, tak je samozřejmě ve hře nějaké Švýcarsko, Švédsko či Česko.

Tehdy jste říkal, že i taková nepovedená sezona vás posílí. Bude tomu stejně i letos?
Všechno zlé je k něčemu dobré. Nemůžu říct, že by pro mě letošní sezona byla úplně hrozná. Určitý počet zápasů jsem odehrál, a myslím si, že slušně. Že to ke konci takhle dopadlo, to je věc druhá. Dokázal jsem si, že mám na to v NHL hrát. Takže budu po tomhle ročníku o to silnější a možná i lepší.

Před dvěma lety jste říkal, že NHL zůstává vaším nesplněným snem. Dá se i po takovéhle sezoně říct, že jste si sen splnil?
Dá. Jsem za nabídnutou příležitost rád. Hokejista, který říká, že ho NHL nezajímá, tak nemluví pravdu. Každý by si jí jednou chtěl zkusit, je to nejlepší liga na světě. Každá mince má však dvě strany a já jsem poznal obě.