5. 3. 2008 Lucie Vítková

Hlinka: Zápasy nám prohrála nedisciplinovanost

Zřejmě největším smolařem druhého čtvrtfinále je slovenský útočník Miroslav Hlinka. Centr prvního útoku měl na holi vyrovnání, ale ve stoprocentní šanci nedokázal natřikrát zasunout puk do prázdné branky. Překonat Pince se nepovedlo ani žádnému ze spoluhráčů, Sparta odjíždí z pod Ještědu s jednou vstřelenou brankou a prohrává v sérii 0:2.
V liberecké Tipsport Aréně běžela pětadvacátá minuta hry. Sparta od počátku zápasu na ledě dominovala, ale opět se prala s koncovkou. Definitivní zmar přišel zanedlouho. Nedvěd nastřelil břevno domácí branky a Miroslav Hlinka měl tři pokusy na to, dorazit puk do prázdné tygři klece. Nepovedlo se, Liberec nadále uhájil hubené vedení o jednu branku. „Určitě se to dá považovat za zlomový moment. Byla to čistá gólová šance za stavu, kdy nám mohl gól pomoci. Bude mě to štvát ještě dlouho, takový jsem já. Nemohl jsem udělat pohyb rukou, byl jsem tam propletený s bekem. Mohlo to být všechno jinak, teď odjíždíme s výsledkem 0:5. Každá prohra je k vzteku, ale v play off je k vzteku každý inkasovaný gól,“ smířlivým hlasem vypráví po druhém čtvrtfinále smolař zápasu.

Přitom dvě třetiny byli Pražané lepším mužstvem, hráli trpělivě a dobývali klec Pince. Ovšem zbytečně. Žádná z šancí neskončila gólovou radostí, naopak Liberec se do útoku dostával sporadicky, ovšem vždy dokázal udeřit. „Takový je hokej, jezdili jsme nahoru dolů, padali po držkách, ale nedokázali jsme vstřelit branku. Naopak z první šance domácích jsme inkasovali. Je to pro nás kruté, ale nedá se nic dělat. Liberec vede v sérii 2:0 a nyní jsme na tahu my. Musíme hrát lepší hokej a zkusit jim doma nic nedarovat,“ pokračuje hráč, jenž do Sparty přišel před nedávnem z Pardubic.

Lehký úkol ale Holešovické nečeká. Zatímco Liberec hraje na doraz a chodí do brankáře, který většinou nic nevidí, úřadujícího mistra před brankou tygrů nepotkáte. Zřejmě v tomto je dosud nevětší rozdíl. „Liberecká obrana hraje výborně, k ničemu nás nepustí a vždy se stihne dobře zformovat. Když už si navíc nějakou šanci vytvoříme, nedokážeme ji proměnit. Nedostaneme se ani k dorážkám. Play off rozhodují přesilovky a oslabení, v těch my inkasujeme. Navíc jsme často vylučovaní a bere nám to šťávu. Liberec je natolik zkušené mužstvo, že si s námi dokáže poradit a v těchto herních činnostech je lepší,“ přiznává pětatřicetiletý reprezentant Slovenska.

Oba zápasy navíc skvěle vyšly brankáři Pincovi, který inkasoval pouze jednou. Propustil nechytatelnou teč Melichárka, od té doby je jasně nejlepším libereckým mužem na hřišti. „Marek chytá výborně, je to kvalitní brankář. Nemyslím si však, že je naší největší překážkou. Rezervy máme v disciplíně, příliš často jsme vylučovaní a v oslabení inkasujeme branky,“ myslí si Hlinka.

Sparta má na nejcitlivějším postu opačné problémy. První brankář Duba je nemocný, náhradník Štefl nepůsobí jistým dojmem. Obrana mu navíc nepomůže. Ve druhém čtvrtfinále dokonce Štefl střídal a do branky se dostal třetí brankář Valent. „Výsledky nevypadají dobře, ale Štefl chytal výborně v obou zápasech. Nikdo z nás neřešil, že nemáme v zádech Dubu. Jsme jeden tým, každý musí hrát za každého a tahat za jeden provaz,“ říká Hlinka. „Pokud nedáme góly, tak se vyhrát nedá. Až v poslední řadě v tomto případě se dají kritizovat brankáři,“ pokračuje důrazně.

Série se za nelichotivého stavu nyní stěhuje do Prahy, kde jsou na programu dva zápasy v pátek a v sobotu. Pokud chce Sparta pomýšlet na postup do semifinále, měla by zmobilizovat síly a v domácím prostřední rovněž dvakrát uspět. „Máme zdravý respekt ze soupeře. Máme dva dny volna, pak musíme zahrát úplně jiné zápasy,“ uvědomuje si rovněž trenčínský rodák.