29. 11. 2006 Lucie Vítková

Hokej se ubírá špatným směrem, míní Kratěna

Na ledě Vsetína rozhodl Ondřej Kratěna o vítězství Sparty na ledě soupeře po dlouhých osmi zápasech. Úsměvem ovšem těsně po střetnutí nehýřil, naopak jeho tvář zdobila bezradnost. Proč? Pražané na Lapači neoslnili a navíc je dolů srážela nedisciplinovanost.
Svěřenci trenéra Výborného odjeli do Vsetína již v pondělí, aby se na důležitý duel dobře připravili. Na osmý pokus toužili zlomit prokletí z venkovních zápasů a konečně uspět. Podařilo se. “Ta série nám byla připomínána ze všech stran, takže jsme o ní samozřejmě dobře věděli. Přijeli jsme ji ale zlomit, což se podařilo. Můžeme být spokojeni,“ oddychl si alespoň částečně útočník Ondřej Kratěna.

Spartě vstup do samotného utkání vyšel na výbornou. První dvě početní výhody znamenaly dvě branky v síti finského brankáře. Hokejisté se mohli uklidnit a zápas kontrolovat, ale opak byl pravdou. “Srazila nás nevyužitá přesilovka pět na tři, kde jsme působili marně. Navíc jsme v závěru dostali branku do šatny,“ připomíná hráč, jenž začínal s hokejem v Olomouci.

Ztracené sebevědomí se projevilo ve druhé části, kde Valaši Pražany přehrávali. Holešovičtí sice stihli znovu odskočit na dvoubrankový rozdíl, ale domácí se nevzdali a v krátkém sledu využili dvě přesilovky. “Druhá třetina byla strašná. Nedá se neustále hrát ve čtyřech, toho se musíme vyvarovat,“ zlobil se Kratěna. Slova o psychickém bloku však odmítá, vidí ale jiné nedostatky ve hře svého mužstva. “Nejsme pod dekou, ale jsme nedisciplinovaní. Ustojíme jedno oslabení a za deset, patnáct vteřin hrajeme znovu ve čtyřech. Stojí nás to mnoho sil a ty pak chybí v útoku,“ pokračuje nespokojeně.

Ne vždy ale bylo vyloučení oprávněné. Přísný metr rozhodčích měl pomoci technickým hokejistů, ovšem i ti se bouří. Hra v pěti na obou stranách se zdá být výjimkou. “Hokej se ubírá špatným směrem. Každý, kdo upadne a podívá se lítostivě na rozhodčího, tak ten hned vylučuje. To se mi vůbec nelíbí. My se to snažíme všichni ustát a proto zřejmě tolik přesilovek nehrajeme,“ poznamenal s ironickým tónem v hlase šestinásobný mistr nejvyšší české soutěže.

Trochu dobré nálady mohl Kratěnovi do tváře vnést až vítězný gól, který si po krásné kombinaci schoval až na sedmapadesátou minutu, navíc v oslabení! “Výbornou práci odvedl v obranné třetině Honza Hanzlík, když nás s Martinem uvolnil do přečíslení. Čekal jsem, ze mi ještě Štrba puk vrátí, tak jsem vyrazil k brance a mohu mu jen poděkovat,“ pousmál se na závěr hokejový hračička přezdívaný „Krtek“.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila