24. 7. 2008 Lucie Vítková

Hokejisté Sparty vyjeli na led, první den byl slavnostní

Posilující mužstvo pražské Sparty vyjelo na oficiálně první trénink. Ve čtvrtek dopoledne pod vedením dvojice trenérů Výborný – Jelínek trénovali hokejisté na dvě skupiny v holešovické hale. První trénink se nesl ve slavnostním duchu, po jeho skončení totiž na ledovou plochu přišel legendární obránce Sparty František Tikal, jemuž gratulovali k životnímu jubileu hráči Sparty i její vedení.
Před desátou hodinou ranní bylo v Holešovicích po dovolených opět rušno. Hokejistům Sparty začala letní příprava na ledě. Někteří hráči se chodili sklouznout již dříve, oficiálně ale příprava na ledě odstartovala až dnes odpoledne. A na ledě nechyběl nikdo.

V první skupině naslouchali pokynům trenérů také vrátivší se útočníci Kratěna s Brošem, druhá skupina se neobešla bez hvězdných forvardů Ručinského s Výborným. Každá skupina strávila na ledě zhruba pětačtyřicet minut, poté se pokračovalo v posilovně. Nálada v Holešovicích byla uvolněná, trénink spíše poznávací. Hokejisté jako každoročně spíše vyzkoušeli novou výstroj a prvně si prošlápli brusle. Také trenéři své svěřence tentokrát příliš neokřikovali.

Okolo jedenácté hodiny se vše začalo schylovat ke slavnostnímu okamžiku. Do hlavního vchodu sparťanského chrámu vešel legendární obránce František Tikal, doprovázel ho další člen All Stars týmu Sparty, někdejší hokejový útočník Jan Gusta Havel. V půl dvanácté se pak na ledové ploše rozvinul červený koberec a František Tikal znovu vkročil na sparťanský led.

Okolo koberce se hned shlukl zbytek týmu v čele s jeho kormidelníky, vše utichlo ve slavnostní okamžik. Generální manažer Sparty Petr Bříza společně s Miroslavem Kunešem poté popřáli Františkovi Tikalovi k životnímu jubileu. Člen síně slávy IIHF, který strávil ve Spartě bez mála dvanáct let, se totiž v pátek 18. července dožil již pětasedmdesáti let. Od vedení Sparty obdržel dary, mezi nimiž nechyběla obrovská kytice a památeční dres s podpisy všech hráčů.

Poté Tikalovi poblahopřáli také trenéři a hráči. Když bývalý zadák, jenž většinu své kariéry strávil v obranné dvojici s Karlem Gutem, opouštěl ledovou plochu, ticho se proměnilo v potlesk z tribun. Rovněž přihlížející návštěvníci tak dali najevo úctu tak velkému hráči, jakým byl právě František Tikal.

Poté se oslavenec i s hokejisty a vedením klubu přesunuli do kabiny holešovického mužstva. "Máte to tu krásné. Změnilo se to za tu dobu, co jsem tu hrával. Snad jen bazén Vám tu chybí," poznamenal pan Tikal.

Oslava narozenin Františka Tikala nakonec vyvrcholila na slavnostním obědě, který pro šťastného jubilanta připravilo vedení HC Sparta Praha.

Gratulaci přidává rovněž redakce www.hcsparta.cz

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila

Kouč juniorů Netík: Těší mě, jak kluci rostli