7. 2. 2013 Robin Mana

Hunkes: Když trenér řekne, budu i bořit

P r a h a - V dresu Sparty zatím stihl odehrát pouze jediný zápas, v dalším průběhu soutěže však bude určitě patřit mezi stabilní opory zadních řad. Obránce JIŘÍ HUNKES se v reprezentační přestávce připravuje se svými novými spoluhráči na důležitý závěr základní části.

Je to týden, co jste přišel do Sparty. Jak Vás přijali spoluhráči a co říkáte na atmosféru v kabině?
Ještě to ani celý týden není, absolval jsem v podstatě dva tréninky. Přijetí bylo super, naprosto bez problémů.

Porážkou s Plzní skončila Spartě jedenáct zápasů dlouhá série výher. Projevilo se to nějak na pohodě v týmu?
Porážka samozřejmě zamrzela. Měli jsme ale dva dny volna a teď už byla atmosféra zase dobrá, hodně pozitivní. Je vidět, že kluci jsou v pohodě, že jim to šlape a mají formu. Takže bych neřekl, že nás to nějak poznamenalo.

Co od Vás sparťanští fanoušci mohou očekávat? Bude Vaší prací spíše tvrdá defenzivní hra nebo se budete i vice pouštět dopředu a podporovat útok?
Sedí mi spíš tvořivější styl hry, ale s trenérem jsme ještě nějak konkrétně moji roli v týmu neprobírali. Před zápasem s Plzní bylo všechno hodně narychlo, takže na to asi přijde řeč až teď. Každopádně já jsem připraven se přizpůsobit takovému stylu hry, jaký se po mně bude vyžadovat. Když řekne trenér abych bořil, budu i bořit.

Jiří Hunkes

Proti Plzni jste nastoupil s číslem 51. U toho už zůstanete?
Jiné číslo v tu chvíli k dispozici nebylo a já jsem to nijak neřešil. Hrával jsem s devítkou, která je ale ze sparťanské sady vyřazená. Ještě tedy nevím s jakým číslem budu pravidelně nastupovat, ale je mi to celkem jedno, nijak na tom nelpím.

Jste sice zkušený bek, ale mezi obránci Sparty, kteří teď nastupují v základu, jste jasně nejmladší. Nedobírají si Vás kvůli tomu?
Jsem tu krátce, navíc spoustu kluků znám, takže zatím jsou to spíš takové ty všeobecné sradničky. Žádné mazacké narážky na to, že bych byl mlaďoch, jsem zatím nezaznamenal. (smích)

Kromě extraligy jste působil také ve Finsku a hrál KHL. Můžete nějak z pohledu obránce tyto soutěže porovnat? V čem jsou největší rozdíly?
Ve Finsku je hokej extrémně rychlý, v KHL jsou zase asi nejkvalitnější hráči. Ale vůbec si nemyslím, že by extraliga nějak významně zaostávala, podle mě je to velice kvalitní soutěž. Úplně porovnávat se to ale nedá, protože každá soutěž má svá specifika.

Máte bonz z MS do 18 let, hrál jste i za dvacítku a seniorskou reprezentaci. V té jste se naposledy objevil v sezoně 2009/10. Pomýšlíte občas na další účast v národním týmu?
Samozřejmě, každý hráč by tam chtěl hrát. Snažím se předvádět nejlepší výkony, někdy to jde líp, někdy hůř a záleží na trenérech, jestli mě povolají. Kvalitních beků je u nás spousta, takže nejsem vůbec nějak dotčen, že tam momentálně nejsem. Kdybych se tam ještě podíval, bylo by to skvělé, udělám pro to maximum a zbytek je ve hvězdách.

Sparta má rázně nakročeno do play-off, ve kterém by mohlo dojít i na střetnutí s Třincem, týmem ve kterém jste strávil značnou část své kariéry. Potkal byste se rád s Oceláři ve vyřazovacích bojích?
Máte pravdu, že jsem tam dlouho hrál, ale nějak zvlášť už to neřeším. Mám na Třinec hezké vzpomínky, když jsem tam začínal, že by to pro mě ale byl nějak speciální zápas, to ne. Z těch dob, kdy jsem tam hrával já, už je tam těch kluků hodně málo, takže bych to bral jako jakýkoli jiný zápas.

V jednom z nedávných rozhovorů Marek Pinc v nadsázce říkal, že ho překvapila výše zápisného. Jak to vidíte Vy?
Marek Pinc si z toho určitě dělal srandu, já ho dobře znám (smích). Já tam zatím nic napsáno nemám, ale až to přijde, budu to muset respektovat. Ale já to rád zaplatím, v tom nebude problém.

Foto: Tomáš Havelka