1. 4. 2006 Vojtěch Gibiš

I podruhé se brzy prosadil třetí útok Sparty

Sparťané v základní hrací době obou semifinálových zápasů vstřelili tři branky. Dvě z nich zařídil třetí útok Holešovických, který celé čtvrtfinále střelecky mlčel. Ve čtvrtek ve druhé minutě skóroval Tomáš Netík, ve stejném čase, ale druhého semifinále, se prosadil Michal Sivek, když doklepl do branky střelu Karla Pilaře.
Druhá minuta semifinále ve Znojmě, na ledě třetí útok Sparty a opět Jiří Trvaj lovil puk ze sítě za svými zády. V obou duelech na Jihu Moravy se prosadil důraz třetí řady, ovšem její pravé křídlo Michal Sivek to spíše připisovalo shodě náhod. “Hecujeme se před zápasem, chceme hrát. Je to nahoru dolů, akce za akcí. Jdeme tedy do prvního střídání nehecovaní, ale že nám to vyšlo takhle dvakrát po sobě, je spíše náhoda. Snažíme se však po Znojmu “jít“ a znepříjemnit jim hru,“ komentoval branky z úvodů zápasů sparťanský forvard

Rozdíl mezi úvodními minutami obou duelů v Hostan Areně byste však přeci jenom našli. Zatímco v prvním semifinále se vpřed tlačili domácí, o den později úvodní nápor patřil Spartě. Ta jej ale nepřetavila ve vícególové vedení, naopak na konci první dvacetiminutovky Znojmo srovnalo stav i hru. “Ta první třetina byla prakticky přes kopírák z prvního zápasu. Náš rychlý gól, naše vyloučení a vyrovnání Znojma v přesilovce. Měli jsme zápas dobře rozehraný, přesto nakonec Znojmo vyhrálo. Tohle by se nám nemělo stávat,“ sebekriticky říkal pětadvacetiletý útočník.

Série se nyní přesouvá do Prahy za vyrovnaného stavu 1:1. Teoreticky by mohli být Pražané spokojení, ale Sivek přeci jen tento názor poopravuje. “Před odjezdem do Znojma jsme si říkali, že chceme venku uhrát aspoň jeden zápas. Ale po prvním utkání, které jsme vyhráli, jsme věřili, že se nám je podaří zmáknout i podruhé. Myslím si totiž, že jsme na tom fyzicky lépe než Znojmo. Hrajeme na čtyři pětky, oni na tři. Bohužel se nám podruhé nepodařilo zvítězit, ale nevěšíme hlavy dolů. Série je stále na začátku, k postupu chybí stále tři výhry. Věděli jsme také, že Znojmo neporazíme 4:0 na zápasy.“

Sparta však mohla v sérii již vést 2:0, příležitostí ke skórování měla ve druhém semifinále víc než dost. “Byli jsme ještě hokejovější než ve čtvrtek. Měli jsme spousty šancí, ale trochu nám chybělo štěstí. Puky se odrážely a odskakovaly jinam, než kde jsme stáli my. Znojmo také využilo opět přesilovku. Početní výhody budou i nadále rozhodovat, proto doufám, že se nám v nich doma na širším hřišti bude dařit více.“

Sparťanské přesilovky nejsou v play-off zatím ideální, i přes to, že se na ně trenéři Pražanů stále více zaměřují. “Znojmo nás má dobře přečtené, nemáme je moc čím překvapit. Z videokazet mají naši hru nastudovanou, i když máme více variant. Máme ale dobrý tým a proto věřím, že nějaké góly z přesilovek ještě dáme,“ myslel si syn sparťanského ředitele

K lepšímu využití přesilových her by mohlo napomoci i bouřící prostředí zaplněné T-Mobile Areny, kde série v pondělí a v úterý pokračuje. “Doufám, že bude zase plno, doma si pak více věříme. Minule byli diváci naším dalším hráčem, hnali nás dopředu. Doma nám také může pomoci větší kluziště, na kterém se nám daří. Z Prahy se poslední dobou body nevozí,“ připomínal hokejista prověřený téměř čtyřmi desítkami zápasů v NHL.

Na rozdíl od druhé semifinálové série Slavia – České Budějovice, probíhají zápasy mezi Spartou a Znojmem v mnohem klidnějším duchu. “Obě mužstva, na rozdíl od Zlína, chtějí především hrát hokej. Říkali jsme si, že Zlínští byli takoví roboti, naprogramovaní od jejich trenéra. Plnili přesně jeho pokyny, kdo to nedělal, tak nehrál. Znojmo chce opravdu hrát hokej, což je lepší i pro diváky. Myslím si, že je to hra, která vyhovuje oběma mužstvům,“ hledal Sivek rozdíly mezi oběma soupeři Sparty v play-off.

Rozdíly mezi prvním a druhým znojemským utkáním se snažil najít i velezkušený sparťanský zadák Jiří Vykoukal. “Zápas byl velmi podobný tomu čtvrtečnímu, možná se hrál ještě ve větším tempu z obou stran. V prvním semifinále jsme měli štěstí my, ve druhém Znojmo. Je asi zasloužené, že to je v sérii 1:1.“

“Měli jsme sice nějaké dobré šance, ale dostali jsme gól v první minutě třetí třetiny. My vůbec dostávám góly buď na začátcích, nebo na koncích třetin… Gól z jednačtyřicáté minuty nás dostal trochu dolů, těžko jsme se z toho vzpamatovávali. Znojmo pak hrálo velmi dobře celoplošně, i přes to vedení nás dohrávali a napadali,“ analyzoval dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr ligy se Spartou. Vykoukal, na rozdíl od Michala Sivka, nebral “jen“ jednu výhru ze Znojma jako zklamání.. “Hodnotit můžeme až série skončí. Jsme ale rádi i za tu jednu výhru. Doma se budeme snažit bodovat,“ sliboval před třetím duelem semifinále pětatřicetiletý obránce Sparty.