20. 9. 2013 Jiří Liebreich

Jan Buchtele: Byl to zápas stylu play-off

Druhé domácí utkání, druhá výhra. Po neúspěšném výjezdu do Chomutova si sparťané spravili chuť, úřadujícího mistra z Plzně porazili 3:1. Uklidňující dvoubrankové vedení zařídil JAN BUCHTELE. "Snažil jsem se co nejrychleji vysoký puk zpracovat a přesně vystřelit, to se naštěstí povedlo," popisuje gólový moment.

Do Prahy přijela „nadupaná“ Plzeň, která první dva zápasy s přehledem vyhrála. Čím jste chtěli úspěšnému týmu Martina Straky čelit?
Věděli jsme, že Plzeň oba úvodní duely vyhrála. Oni jsou vždy silný soupeř. Dnes to bylo hodně o bruslení, o osobních soubojích. Myslím, že jsme to celkem zvládli.

Překvapilo vás, že hráli hosté hodně defenzivně? Přeci jen je Plzeň známá pro svou útočnou hru…
S tímto plánem sem přijíždí řada soupeřů. Přeci jen se ale od Plzně čeká větší soustředění se na útok. Chtěli chodit do rychlých protiútoků. To se jim párkrát povedlo, přečíslili nás v několika momentech.

Takový byl počet hitů Jana Buchteleho proti Plzni

Plzeňští jakoby celý zápas na něco čekali, až se nakonec nedočkali. Čím se vám povedlo zkrotit mistra?
Měli jsme dobrý pohyb, i osobní souboje jsme vyhrávali. Z toho to vyplývalo. Byl to takový zápas play-off. Je začátek sezony, všichni mají hodně síly, chodí do toho naplno. Každý soupeř chce sbírat body, bylo to vyhecované.

V první třetině se strhla potyčka, do které se zapojili Martin Straka, Radek Duda, Karel Pilař a Jan Piskáček. Jednalo se o poměrně vyostřený moment, co se stalo?
Pilka (Karel Pilař, pozn. red.) se postavil do cesty Stráčovi, bylo to současně s písknutím rozhodčího, možná těsně potom. Martin Straka po Pilařovi vystartoval, zapojil se do toho i aktivní Duda. Ten v podobných situacích nesmí chybět. Duda vyjel na Pilaře, dal mu myslím krosček do hlavy. Pak už to jelo.

Vám se podařilo zvýšit na 3:1, napsat tečku za utkáním. Bylo těžké stihnout zpracovat tečovanou přihrávku Petra Tona a ještě zamířit za Machovského?
Toňák to udělal dobře. Přebruslil beka a dokázal mi přihrát. Snažil jsem se ze vzduchu puk zpracovat a co nejrychleji vystřelit. Naštěstí to propadlo mezi betony. Byl to gól na 3:1. Nechci říkat, že nás to uklidnilo, přeci jen je to ale výrazně lepší situace, než 2:1.