18. 9. 2005 Vojtěch Gibiš

Jan Marek se trefil v extralize posté!

O vysoké výhře Sparty nad Českými Budějovicemi rozhodl zejména první útok Sparty, který byl u pěti ze sedmi vstřelených branek. Jeho vedoucí Jan Marek si pak připsal čtyři body za dvě branky a dvě asistence. Navíc druhá Markova trefa do klece Jihočechů byla jeho stou v extralize.
V čase 51:56 si tak mohl hbitý centr sebrat puk zpoza zad brankáře Kučery a schovat si ho na střídačku. “Někdy v létě jsem se dočetl, že mi chybí čtyři trefy ke stogólové hranici. Pak jsem na to zapomněl a vzpomněl jsem si až dnes při své první trefě. Řekl jsem tedy Petru Tonovi, že dnes dám ještě jeden gól a dostanu se na sto gólů a to se mi povedlo,“ říkal dobře naladěný vedoucí prvního útoku Sparty. “Ve středu, až se sejdeme se spoluhráči, dostanou ode mně nějakou svačinku,“ prozradil, co přichystá svým spoluhráčům. Jubilejní puk pak předá svému otci, který má v Jindřichově Hradci vitrínu, kde podobné relikvie uschovává.

Pětadvacetiletý forvard v začátku extraligy září, zaznamenal již dvanáct bodů a suverénně vede tabulku produktivity celé soutěže. Navíc jeho spoluhráči z útoku okupují druhou a čtvrtou příčku kanadského bodování Tipsport extraligy. “Je pro mě důležité, že jsem dostal prostor na ledě. Když cítím důvěru trenéra, hodně to pro mě znamená. Po každé vstřelené brance navíc mě a celé pětce ohromně roste sebevědomí. Navíc dnes jsme dali hezké branky a ani nedalo moc úsilí je vstřelit,“ hodnotí jindřichohradecký rodák.

Od začátku extraligy přeskakuje Jan Marek mantinely spolu s Petrem Tonem a Martinem Štrbou. Spolupráce jim funguje od začátku, nejprve se do role střelce pasoval Martin Štrba, nyní jeho úlohu přebírají Ton s Markem. “S Petrem Tonem hraji již třetí sezónu a rozumíme si nejen po herní, ale i po lidské stránce, jsme velcí kamarádi. Martin k nám výborně zapadl. Je to takový buldok, který vybojuje spoustu puků. Hraje výborně, odvádí spoustu černé práce. Jsem velmi rád, že nám spolupráce klape zatím na výbornou. Doufám, že to vydrží i nadále,“ přeje si hračička s pukem.

V minulých letech často narušilo spolupráci Marka, Tona a dalšího křídla nějaké zranění. “Letos se zranil Petr Ton už v létě, byl měsíc mimo. Snad nám to tedy už vydrží a zranění se nám vyhnou obloukem. Pakliže to tak bude, budeme určitě předvádět dobrý hokej.“ Trenéři Českých Budějovic upozorňovali mužstvo speciálně na první útok Sparty, ale dle výsledku zápasu to zřejmě nebylo nic platné. “Ani jsme nic nepociťovali. Hrálo se nám uvolněně, dobře. Budějovice nehrály ani moc do těla,“ myslí si sparťanská patnáctka.

První dva body v extralize si na své konto připsal obrovitý zadák Sparty Richard Stehlík. Ten v předchozích zápasech nepůsobil stoprocentním dojmem, ale proti Českým Budějovicím předvedl své přednosti. Ty spočívají v defenzivní práci, dobré rozehrávce a skvělé podpoře útoku. “V prvních zápasech jsem byl trochu nervózní. Jednalo se o začátek sezóny. Teď to ze mě již opadlo a zápas od zápasu je to lepší. Stále ale není můj výkon takový, jaký bych si představoval.“

Rodák ze slovenské Skalice se poprvé do extraligových střeleckých tabulek zapsal v 15. minutě první třetiny duelu s Českými Budějovicemi. “Máme v naší přesilovkové formaci domluveno, že si sjíždím na pozici mezi kruhy. To samé jsem udělal dnes. Puk se ke mně šťastně odrazil, já jsem ho tečoval a byl z toho gól.“ Necelé dvě minuty před koncem zápasu pak Stehlík předvedl nádherné sólo po návratu z trestné lavice zakončené blafákem do bekhendu. “Vyjel sem z trestné a viděl jsem, že “Kašpi“ má puk na hokejce. Najel jsem tedy do pozice a jel jsem na brankáře. Již předem jsem věděl. co udělám. Kučera šel totiž trochu do kolen,“ popisuje sedmou trefu Pražanů slovenský reprezentant, který proti Českým Budějovicím zaznamenal pět plusových bodů!

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila

Kouč juniorů Netík: Těší mě, jak kluci rostli