27. 2. 2013 Tereza Velikovská

Jandač: Nejsme nezdárkové, nebojíme se

Tým přebíral během listopadové reprezentační pauzy. Sparta byla v té době na poslední příčce tabulky a jejím hlavním cílem bylo vyhnout se bojům o udržení extraligové příslušnosti. Ale kouč JOSEF JANDAČ dokázal něco, co se zdálo nemožné. Tým vytáhl z posledního místa až do pásma přímého postupu do play off. Ve čtvrtfinále se tak jeho svěřenci střetnou s Oceláři Třinec, se kterými mají v této sezoně vyrovnanou bilanci.

O tom, že Sparta obsadí v konečném součtu pátou příčku, rozhodlo vítězství nad Kometou Brno. Té Sparta oplatila loňské překvapivé vyřazení ve čtvrtfinále a rozdrtila ji v poměru 6:0. „Potřebovali jsme odehrát dobré utkání před startem play off a trošku se rehabilitovat za utkání v Pardubicích, protože tam se nám to vůbec nepovedlo,“ přiznal Jandač.

V posledním duelu základní části si ale Pražané spravili chuť. „První třetina nám vyšla, důležité bylo, že jsme proměnili přesilovku pěti proti třem. Ve třetí třetině už soupeř podle mě trošku rezignoval a asi proto je skóre nakonec takové, jaké je. Jsme za to samozřejmě rádi, ale teď se musíme připravovat na play off,“ velí přísně.

Josef Jandač

Cesta k přímému postupu do play off byla přitom složitá a hodně trnitá. „Přišel jsem k týmu, když už byla Sparta dole na posledním místě. Pak jsme se nějakým způsobem snažili doplnit mužstvo. Byli tam nějací marodi, něco se uzdravilo, někdo přišel. Měli jsme tam rošády s brankáři. Začalo se bojovat, sebrali jsme nějaké body a s tím se podle mě zvedlo sebevědomí hráčů,“ vrací se Jandač k nepovedenému podzimu.

Poté ale sparťané začali pravidelně bodovat a dostali se do pozic v první desítce postupujících. „Pak už to bylo lehčí. Myslím, že pro vstup do šestky nejlepších byl nejdůležitější povedený leden, kdy jsme měli šňůru vyhraných zápasů. Hráli jsme fakt parádní hokej, což nás odrazilo do šestky, takže jsme mohli závěr relativně v klidu dohrát a nemuseli jsme se stresovat,“ těší ho.

Sparťané mohli dokonce pomýšlet i na umístění mezi čtyřmi nejlepšími, kteří začínají čtvrtfinále na domácí půdě. „Mohli jsme ještě udělat čtyřku. Nepovedlo se, začínáme venku. Jsme samozřejmě rádi, že jsme se především dostali do play off. Brno, loňský finalista, se do play off neprobojovalo,“ připomněl Jandač.

Konečné páté místo přisoudilo Spartě soupeře z Třince. „Nebojíme se nikoho. Je to ale vítěz ligy zpřed dvou let, mají hodně zkušené silné mužstvo. Mají samozřejmě nejproduktivnějšího hráče extraligy Martina Růžičku. Jejich tým je vyvážený, silný a zkušený. Nečeká nás nic lehkého, ale my nejsme žádní nezdárkové. Bude to vyrovnaná série,“ předpovídá Jandač.

A sparťany čeká pod jeho vedením poctivá příprava na vyřazovací boje. „Hráčům jsme teď dali dva dny volna a poté jdeme normálně do tréninku a budeme se připravovat na čtvrtfinále,“ popisuje Jandač program A-týmu. Ten čeká první klání až za více než týden. První čtvrtfinálový duel odehrají v pátek 8. března na ledě Třince, o den později se s ním střetnou znovu. Doma se představí 12. a 13. března.