30. 9. 2014 Tomáš Lichnovský

Junioři vítězí, starší dorost dvakrát klopýtl

Sparťanská juniorka po první extraligové prohře v tomto ročníku opět nastartovala svůj motor a vyhrála všechna čtyři následující utkání. O pohodě a stabilních výkonech v týmu promluvili trenér Darek Stránský a produktivní křídelník první formace Vojtěch Augustin. Starší dorost naopak dvakrát klopýtl, ale i tak je s dostatečným náskokem na prvním místě tabulky. Mladší dorostenci k vrcholu stoupají postupně.

Junioři opět nastartovali vítěznou sérii

• EXTRALIGA JUNIORŮ
  • 1. místo v tabulce (34 bodů)
  • skóre 47:26
  • nejproduktivnější hráč – Václav Krudenc (11+4)
  • 1. brankář Lukáš Langer (94,85 %), 12 zápasů

Po první a jediné prohře v sezoně s Libercem (2:6) v rámci devátého kola se junioři opět dostali na vítěznou vlnu a uspěli ve všech následujících čtyřech zápasech. Ve dvou venkovních utkáních deklasovali svěřenci trenéra Dareka Stránského Jihlavu (3:2) a poté i České Budějovice (2:1). V domácím utkání proti Olomouci nasázeli Holešovičtí soupeři dokonce pět branek, přičemž brankář Lukáš Langer udržel čisté konto.

Naposledy se domácí Sparta postavila výběru Zlína a byla to velká bitva. Moravané vedli v utkání již o dvě branky, ale také zásluhou útočníka Vojtěcha Augustina se domácím podařilo vývoj utkání úspěšně zvrátit na konečných 4:3 v základní hrací době.

Vojtěch Augustin po zápase se Zlínem:

Nejdříve jste trefil pravý a pak i levý horní růžek branky, jak se vám hrálo?
Byl to dobrý zápas. V první třetině jsme se trošku trápili, ale od druhé třetiny jsme začali hrát dobře týmově a vítězství jsme si vybojovali.

14 (9+5)
tolik bodů nasbíral Vojtěch Augustin během 13 zápasů

Co vám řekl trenér v první přestávce?
Řekl nám, že to zatím není špatné, ale že musíme zlepšit střelbu a proměňovat šance, do kterých se dostaneme.

Od začátku sezony nastupujete na křídle první formace, jak vám to klape?
Určitě si hodně rozumíme, začali jsme spolu hrát už v přípravě a docela nám to jde. Marek Pulkrab hraje dobře a kapitán Krudenc má nejvíc gólů v lize, takže to je i vidět, že si dobře rozumíme.

Jaká je vaše role v této formaci?
Všichni máme více méně stejnou roli. Možná Marek hraje trošku víc dozadu, ale dobře nám rozdává puky, takže jsme všichni na stejné úrovni.

Trenér Darek Stránský oceňuje nadstandardní výkony týmu

V posledním utkání došlo ke kontroverznímu vyloučení, které reklamovala zlínská střídačka. Co se stalo?
Byl tam souboj v rohu, kdy náš hráč upadl, ale ne vinou soupeře, nicméně rozhodčí to odpískal. Myslím, že Vašek Krudenc mu dokonce i řekl, že ho ten hráč nefauloval, ale rozhodčí ten zákrok na něj viděl už předtím, když šel pro kotouč zpoza brány. Z pohledu rozhodčího to asi bylo odpískané v pořádku.

Do zmíněného zápasu nastoupil druhý brankář Vladyslav Slyusarchuk, proč?
Je to tím, že máme zraněného třetího brankáře a při jakémkoliv problému s Langym (brankář Lukáš Langer, pozn. red.) by nebyl žádný brankář připravený. To znamená, že potřebujeme dostat Vláďu trošku do hry, aby se dostal do zápasového rytmu, protože je to něco jiného než trénink. Takže z tohoto pohledu ho tam budeme chtít dávat. Neříkám, že pravidelně, ale občas půjde do branky.

Jak se vám zamlouvá výkonnost týmu? Vypíchl byste nějakou lajnu?
Výkonnost je samozřejmě nadstandardní, což musím zaklepat. Máme hodně produktivní první pětku a druhá útočná formace se k nim připojuje. Střelecky se daří Honzovi Havlovi. Třetí a čtvrtá pětka sice nejsou až tak produktivní, ale každopádně nedostávají góly, a navíc vytvářejí tlak na území soupeře. S tohoto pohledu je to ideální a my samozřejmě nemůžeme chtít, aby všechny čtyři útoky byly stejně produktivní.

Má A-tým Sparty zájem o případné posily z řad juniorů?
Samozřejmě, že trenéři se ptají, jak kluci vypadají, protože jim neuniklo, že se nám daří. Myslím si, že v momentě, kdy bude Sparta relativně v klidu, tak je možné, že někoho vyzkouší. Ale je to otázka, protože třeba Jirka Černoch nebo Martin Procházka jsou v Litoměřicích, takže je možné, že budou sahat spíš na farmu. Ale může se stát, že někdo od nás se zase posune do Litoměřic.

Starší dorost dvakrát klopýtl, přesto je stále první

• RAKO EXTRALIGA ST. DOROSTU – STŘED
  • 1. místo v tabulce (19 bodů)
  • skóre 36:12
  • nejproduktivnější hráč – Ondřej Procházka (5+3)
  • brankář Adam Brízgala (95,05 %), 1. místo v lize

Po gólových hodech proti Písku (6:0) starší dorost pod vedením Richarda Žemličky dvakrát neuspěl na ledech soupeřů. V pátek sparťané podlehli Pardubicím 2:3 na nájezdy a o den později nestačili na České Budějovice (1:4). O úvodní branku zápasu, ale také jedinou branku Sparty, se postaral Martin Dubský, kterému v 7. minutě zápasu asistoval Sebastian Janda.

Další zápas čeká Holešovické v pátek 3. října, kdy nastoupí v rámci RAKO extraligy staršího dorostu proti Jihlavě. Ta ztrácí na první Spartu z druhé příčky skupiny Střed čtyři body, takže i v případě další sparťanské prohry, by starší dorost zůstal na čele tabulky.

Mladší dorost dvakrát uspěl v prodloužení a je čtvrtý

• ELIOD EXTRALIGA ML. DOROSTU – ZÁPAD
  • 3. místo v tabulce (15 bodů)
  • skóre 38:19
  • nejproduktivnější hráč – Ondrej Šišolák (9+9), 1. místo v lize
  • brankář Adam Wolf (92,5 %)

Už na pět zápasů v řadě dokázali prodloužit mladší dorostenci svoji vítěznou šňůru. V posledním utkání dokázali mladí sparťané porazit v derby Slavii na jejím ledě 3:1, a vyhoupnout se tak s 15 body na třetí pozici ELIOD extraligy skupiny Západ. Na druhý Chomutov ztrácejí svěřenci Jaroslava Nedvěda jeden bod, na první Slavii pak body tři.

Nejproduktivnějším hráčem Sparty je útočník Ondrej Šišolák, který má na svém kontě 9 gólů a 9 branek, tedy celkem 18 kanadských bodů, což ho řadí na první příčku bodování ligy. Jeho výkonům zdatně sekunduje další holešovická naděje, střelec Ostap Safin (11+5). Svoji vzrůstající výkonnost mohou společně se svými spoluhráči potvrdit již v neděli 5. října v domácím zápase proti Kladnu.