19. 3. 2017 Tereza Velikovská

Kalous: Dělali jsme hrubé chyby, to rozhodlo

Po třetím místě v základní části skončila Sparta svou cestu vyřazovacími boji hned ve čtvrtfinále proti Kometě Brno, navíc po jednoznačné prohře 0:4 na zápasy. Podle JIŘÍHO KALOUSE, hlavního trenéra a sportovního manažera v jedné osobě, sérii rozhodly zejména individuální chyby sparťanů, kteří ve třech ze čtyř zápasů vedli, ale ani jednou náskok neudrželi.

Sezona pro vás končí, Kometě jste podlehli 0:4 na zápasy. Co se stalo?
Slova se mi hledají těžko, je to v každém případě obrovské zklamání pro nás i pro fanoušky. Kometa nás porazila 4:0 a výsledek hovoří jednoznačně, zaslouženě postupuje. Zvládli lépe koncovky utkání, hráli velmi chytře, moc se do ničeho netlačili. Na góly, které nám dali v prvních třech utkáních, se vlastně vůbec nijak nenadřeli, nabídli jsme jim je sami a o to víc mě to mrzí. Ztratili jsme takhle po slibném vstupu do zápasu obě domácí utkání i třetí zápas v Brně. Vítězství jsme nabídli Kometě našimi individuálními chybami, to se v play off nesmí stávat. Je to kruté, protože jsme podle mě nebyli herně horší než Kometa, ale výsledkově série vyzněla jednoznačně pro soupeře. 

Čím si tento neúspěch z pozice kouče vysvětlujete?
Otázku, proč tomu tak bylo, jsem si začal klást už po dvou domácích utkáních, kdy jsme Kometu přestříleli, ve statistických aspektech jsme byli lepší, ale prohrávali jsme 0:2. Když se podíváme na góly, které Brno dalo, tak šlo až o školácké chyby. Kometa beze zbytku využila šance, které jsme jim sami nabídli. Na góly se nijak moc nenadřela, my jsme jim prostě obrat v prvních třech utkáních nabídli sami. To je to, co mě strašně zarazilo, nad tím budu asi ještě dlouho dumat.

Soustředili jsme se na play off, takže jsme neřešili hned po zápase nějaké moje další působení. Mám smlouvu ještě na příští sezonu a chci ji určitě dodržet, nebudu v žádném případě utíkat z boje.
Jiří Kalous o svém dalším působení

Zmíněnou ztrátu dobře rozehraného zápasu jste dopustili hned třikrát za sebou. Čím to bylo, když hráči věděli, na co si dávat pozor?
V určitém momentu je to o vyspělosti hráčů, kvalitě provedení. My jsme některé situace nezvládli tak, jak jsme měli. Ať šlo o koncovku, šance, které jsme si vypracovaly, ztráty kotoučů, které byly osudové, nebo někdy třeba podcenění situací z hlediska obrany. Tyhle momenty tam byly a nezvládli jsme je dobře. To jsou věci, které to rozhodly. Nechci teď bezprostředně po sérii hodnotit, proč se tak stalo, ale určitě si vypracujeme hodně podrobnou analýzu. 

Ve posledním zápase za stavu 0:3 vás už Kometa přehrávala od začátku utkání...
Ve čtvrtém utkání nám to tam napadalo, když nám odskočili čtvrtou brankou, tak už to bylo v podstatě nereálné. I když samozřejmě kluci dřeli. Nemůžu jim vyčíst, že by nemakali, nebojovali nebo nechtěli, to v žádném případě. Kometa prostě byla silnější.

V zápase o naději jste navíc přišli hned v první třetině o člena prvního útoku i přesilovkové formace Petra Vránu. To týmu jistě také nepomohlo, že? 
Petr inkasoval ošklivou ránu pukem do obličeje, byl hodně šitý a motala se mu hlava. Nebyl schopný nějaké koordinace, takže nemělo smysl ho nějakým způsobem zapojovat zpátky do hry. Bylo by to pro něj nebezpečné, pro jeho zdraví. Tato ztráta je dalším z detailů, které se poskládaly a měly vliv na výsledek v sobotním utkání. Tak to prostě je, já to musím brát jako realitu.

Šlo v sérii i o nezvládnutí po mentální stránce, že si hráči neporadili s tlakem?
Může to být u některých hráčů jeden z důvodů, proč nepodávali takové výkony, jaké jsme potřebovali. Protože nám hrály dvě lajny. Ta první s Petrem Vránou, Jardou Hlinkou Michalem Řepíkem, a třetí lajna, kde byl Lukáš Pech. Ale chyběly nám góly od druhé a od čtvrté lajny, to mohl být jeden z důvodů, proč jsme sérii ztratili. 

Mohla být důvodem brzkého konce i kvalitativní mezera mezi obranou a útokem?
Nechci teď hned hodnotit jednotlivé hráče, v každém případě se ale nad tím budeme hodně pečlivě zamýšlet. Protože je pravda, že některé věci nám tam vázly. Teď to ale nebudu hodnotit veřejně, nejdřív si to v klidu chceme zanalyzovat, potom z toho vyvodíme důsledky.

Zvažovali jste před lednovou uzávěrkou přestupů nějaké další posílení kádru?
Pro posílení jsme udělali maximum, pečlivě jsme zvažovali jména, která by měla přijít k nám do týmu. Povedl se Honza Buchtele, dlouho jsme bojovali i o posílení na brankářském postu. Tomáš chytal v sezoně výborně, měli jsme druhý nejmenší počet obdržených gólů, ale chtěli jsme mít kvalitní trojici i kdyby třeba došlo ke zranění. Proto jsme hledali brankáře, ale to nám bohužel nevyšlo. Přišel ještě mladý Jirka Smejkal, možná u něj konkrétně byl deficit dlouhodobějšího zranění. Ale mysleli jsme si, že další posílení pro nás bude dobré. I z toho důvodu, že loni Sparta prošla v průběhu play off mnoha zraněními a my jsme chtěli mít dostatečný počet hráčů, kdyby se to mělo opakovat. Co se týká jednotlivých jmen a kvality kádru, budeme se nad tím hodně zamýšlet, jak dál a jaká bude skladba pro příští sezonu.

Extraligová sezona skončila neúspěchem, lépe se Spartě vedlo v Champions Hockey League. Neprojevila se v závěru sezony už jistá únava, když jste hráli prakticky nonstop?
V Ligu mistrů jsme odvedli výbornou práci, dostali se do finále a skončili druzí v Evropě. Je pravda, že jsme neměli čas a prostor na nějaký velký odpočinek, ale v žádném případě se na to nemůžeme vymlouvat. Nevyšel nám závěr sezony, konkrétně dvě poslední utkání základní části a pak celé play off, ale nepřičítal bych to v žádném případě tomu, že jsme hráli Ligu mistrů.  

Dá se sezona díky úspěchu v Champions Hockey League hodnotit alespoň částečně pozitivně?
To v žádném případě. Za výsledek v Lize mistrů jsem samozřejmě rád. Za to, jak jsme zvládali zápasy se zahraničními soupeři a kam až jsme se dostali. Ale úspěch v extralize pro nás byl také prioritou, a to se nepovedlo. A sezonu v extralize nemůžu v žádném případě hodnotit úspěšně. Nedostali jsme se ze čtvrtfinále a já to osobně beru jako neúspěch.

Jak moc mrzí, že příští sezonu Ligu mistrů hrát nebudete?
Samozřejmě velmi, v Lize mistrů jsou to vynikající zápasy. My jsme ztratili právo účasti v příštím ročníku, což mě mrzí opravdu hodně.

Jarda je výjimečný hráč, sparťan celým srdcem i projevem. Když se podíváte na jeho bodování, na to, jak zvládl celou sezonu, včetně Ligy mistrů, tak klobouk dolů. Smlouva mu nekončí a já věřím, že bude pokračovat. Ale samozřejmě musím respektovat osobní rozhodnutí takového pana hráče, jakým bezesporu je.
Jiří Kalous o Jaroslavu Hlinkovi

Uvažujete o tom, co jste mohl z pozice trenéra a sportovního manažera udělat jinak?
Já se v žádném případě nezbavuju osobní odpovědnosti. Sedneme si s vedením klubu a uvidíme, jakým směrem seto bude ubírat dál.

Předpokládáte, že budete u týmu pokračovat?
Automaticky to určitě nepředpokládám. My si sedneme s vedením, zanalyzujeme celou sezonu, probereme situaci. Uvidíme, jak bude reagovat vedení klubu. Soustředili jsme se na play off, takže jsme neřešili hned po zápase nějaké moje další působení. Mám smlouvu ještě na příští sezonu a chci ji určitě dodržet, nebudu v žádném případě utíkat z boje. 

Kapitán Jaroslav Hlinka na dotaz o dalším pokračování kariéry reagoval neurčitě. Bude pro vás prioritou ho udržet?
Jarda je výjimečný hráč, sparťan celým srdcem i projevem. Když se podíváte na jeho bodování, na to, jak zvládl celou sezonu, včetně Ligy mistrů, tak klobouk dolů. Na začátku ročníku měl problémy se zraněným kolenem, takže začátek nebyl úplně optimální. Ale jak se dal zdravotně dohromady, tak ukázal, jaký je top hráč. Skvěle si sedli s Petrem Vránou a Michalem Řepíkem, byla to v podstatě po celou sezonu naše nejlepší lajna. Bodovali, rozhodovali nám zápasy v extralize i v Lize mistrů, takže já nevidím důvod, proč by Jarda měl končit. Smlouva mu pokračuje a já věřím, že bude pokračovat. Ale samozřejmě musím respektovat osobní rozhodnutí takového pana hráče, jakým bezesporu je.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kropáček: V závěru jsme si věřili a vyhráli

Společnost Louda Auto pokračuje se Spartou

Sparta znovu překonala svůj divácký rekord

Pořiďte si permanentku na sezonu 2018/2019!