14. 10. 2011 Tomáš Zatloukal

Kočího nejlepší večer v NHL? S Hejdukem táhl Colorado proti New Yorku

Nový pilíř sparťanské obrany David Kočí nastoupil v kanadskoamerické NHL k více než stovce zápasů. Kočí nikdy nepatřil k pilným sběračům bodů, ovšem zažil i utkání, kdy patřil k nečekaným trumfům Colorada Avalanche.

Za populární Avs nastupoval poslední dva roky, v jednom mužstvu se sešel i s vyhlášeným kanonýrem Milanem Hejdukem. A právě spolu s ústeckým rodákem předvedl zkraje letošního roku, proč je důležité mít na soupisce Čechy.

8. ledna 2011 přijeli do Denveru bojovat o vítězství hráči New Yorku Islanders. Ostrované ovšem nezačali příliš slavně, když po necelých dvou minutách úvodní třetiny prohrávali 2:0. Nejprve se prosadil neomylný střelec Hejduk, o pouhých dvaašedesát sekund později poslal kotouč do sítě Isles také Kočí. Dvoumetrový hromotluk tečoval ránu beka O´Byrneho mimo dosah gólmana Poulina. Bývalý hráč Tampy Bay, St.Louis a Chicaga se radoval z první trefy v sezóně, na led totiž většinou nechodil kvůli střílení branek. Během pěti let absolvoval třiačtyřicet pěstních soubojů.

Toho večera se ale zapsal mezi střelce, ihned po gólu zvedl ruce a jel se radovat se spoluhráči. Takový pocit si v NHL vychutnal třikrát. Islanders urostlému bijci radost rychle zkazili, když třemi góly v rozmezí osmnácti minut otočili skóre zápasu ve svůj prospěch. Zdálo se, že Kočího přesná teč nebude Avs nic platná. Jenže to by nesměl dres Lavin oblékat Hejduk. Čtyři sekundy před koncem třetího dějství vyrovnal na 3:3. Bod za remízu v normální hrací době tak vybojovali pro Colorado především Češi, kteří vstřelili všechny góly domácích. Druhý, bonusový bod připadl v prodloužení Ostrovanům, povedenou akci se blýskl Tavares.

David Kočí překonává Kevina Poulina:

Kočí rozhodně nemusel odcházet do kabiny se svěšenou hlavou. Vždyť za pět minut, jež v zápase odehrál, dal gól, dvakrát vystřelil a připsal si kladný bod do tabulky pravdy. Od hráče ze čtvrté formace si stěží můžete přát lepší výkon. Více než stokilový pořízek ukázal proti Isles jednu ze svých hokejových tváří: důrazného útočníka, který se nebojí jít před branku soupeře a schytat nějakou tu ránu. Kočí umí hrát také řízného beka, do povědomí fanoušků se pak dostal jako nekompromisní rváč díky porážkám obávaných protivníků, např. D.J. Kinga nebo Georgese Parrose. Ve Spartě má plnit roli tvrdého, nesmlouvavého obránce. Začal dobře, proti Mladé Boleslavi byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.