5. 5. 2008 Karel Psohlavec

Konečně můžu tvořit, vzkazuje spokojeně J. Hlinka

Jaroslav Hlinka má za sebou svou první kompletní sezónu v zámořské NHL. Přestože mu rok v dresu Colorada přinesl spíše rozporuplné pocity, po vypadnutí Lavin z bojů o Stanley Cup neváhal trenér Hadamczik ani chvíli. Šikovný centr tak na světovém šampionátu zameškal jen úvodní duel a v neděli už proti Rusku patřil k tahounům mužstva.
Dlouholetý sparťanský forvard přicestoval do dějiště světového mistrovství až den před soubojem s Ruskem. Dlouhá cesta přes celý kontinent na něm ale žádnou stopu nezanechala. „Dostal jsem se mezi výborné spoluhráče, což mi můj první start hodně ulehčilo. Pocit jsem sice úplně ideální neměl, ale to se rychle zlepší. Věřil jsem, že do naší lajny dobře zapadnu. Patrik Eliáš i Martin Erat jsou výborní techničtí hráči. Svým stylem hry si jsme hodně podobní, věřím, že to bude klapat i nadále,“ pochvaluje si spolupráci v elitní české formaci.

Svůj první zářivý moment si Hlinka připravil hned na první třetinu, kdy lahodnou přihrávkou vyzval Patrika Eliáše ke snadné odpovědi na vedoucí branku Ruska. „O Patrikovi jsem věděl. V podobných situacích moc často nestřílím, takže to byla taková klasická přihrávka. Nakonec ale není důležité, jak branky padnou. Přestože jsme prohráli, je dobré vědět, že i ty nejsilnější mužstva na turnaji můžeme porážet. V prvním testu jsme určitě obstáli,“ popisuje oku lahodící situaci. Podobně skvěle si někdejší neproduktivnější hráč nejvyšší domácí soutěže počínal i ve třetí třetině, kdy svým drzým průnikem připravil Eliášovi dovršení hattricku.

V dresu Avalanche musel letos Hlinka plnit zcela jiné úkoly, než mu bylo v minulosti vlastní. O to příjemnější pocity jej naplňovaly, když si mohl opět zahrát na mezinárodní scéně na své typické pozici. „Tenhle hokej je mi určitě bližší, hrajeme hodně technicky, vyhovíme si. V NHL se zápasy hrají někdy až moc odzadu, nesmí se udělat chyba. Tady můžu spíše tvořit, než bořit,“ říká spokojeně.

Další utkání čeká český výběr v noci z úterý na středu středoevropského času. Soupeřem budou Čechům hráči Itálie. Ty po dnešní prohře s Dánskem čeká hra o udržení a ani pro Hadamczikův výběr výsledek utkání pro vývoj v tabulce základní skupiny D nic řešit nebude. „Zápas s Itálií je v první řadě nutné vyhrát. Hlavně je nesmíme podcenit, abychom si nezpůsobili nějaké zbytečné komplikace. Máme teď den volno, tak si můžeme odpočinout a na zápas se začneme znovu soustředit až pozítří,“ odmítá závěrem jakékoliv možné podcenění slabšího soupeře.