23. 4. 2006 Vojtěch Gibiš

Kratěna: Bříza odchází jako král

Nejzkušenějším hráčem Sparty ve finále byl Ondřej Kratěna, který hrál již své šesté finále a to mu ještě jedno uteklo kvůli zlomené ruce. Spartu ve finálových bojích dovedl k titulu jako kapitán, do své osobní statistiky si připsal již šestý trumf v kariéře. Poslední vítězství pro něj bylo zajímavější kvůli faktu, že titul získal v den svých devětadvacátých narozenin.
Zažil jste někdy sladší narozeniny?
To určitě nikdy.

Jak se cítíte po vítězství 3:0 nad městským rivalem ze Slavie? Zvláště po téhle sezoně, které nezačala dobře…
Moje pocity jsou nádherné, těžko popsatelné. Řekli jsme si, že se zkusíme o titul poprat a za tím jsme šli. V brance nás podržel skvělý Péťa Bříza, pomohlo nám skvělé domácí publikum. Všechno se to sešlo dohromady a teď je to prostě nádhera.

Podle výsledku vypadá poslední zápas jednoduše. Ale asi tomu tak nebylo, že?
Určitě ne. Bylo to stejně složité, jako předchozí utkání, která skončila o gól. V šestém zápase to ale prostě Petr Bříza zavřel a nám se podařilo dát dva góly ve druhé třetině. Pak už jsme si výsledek uhlídali.

Pomohlo vám to, že jste poprvé v sérii dali první branku vy?
Chtěli jsme hrát více ofenzivněji. Když jsme ze začátku více bránili, tak se nám to nevyplácelo. Myslím, že bylo vidět, že jsme chtěli titul urvat. Na každém z nás bylo vidět, jak moc po úspěchu touží.

Kdy jste začal věřit, že dotáhnete zápas do vítězného konce?
Až po tom třetím gólu. To jsem začal věřit, že to vyjde a začal jsem se oddávat oslavám.

Co se stalo s tím týmem, který na podzim nehrál dobře, ale najednou suverénně prošel play-off až k titulu?
Cítili jsme, že se v týmu něco děje. Nastaly tu velké změny, hráči se chtěli začít vracet do Sparty. Návraty Jardy Hlinky a Franty Ptáčka nám neskutečně pomohly. Lidé pochopili, že hrajeme hokej s láskou, začali více chodit a více nám pomáhat. Play-off jsme prošli s pokorou, dělali jsme krok za krokem.

Máte šestý titul. Nenudí vás to už trochu?
Vyhrát titul je pocit, který snad nemůže nikdy nikoho nudit. Pro tyhle pocity každý kluk začíná hrát hokej. Vyhrát finále doma před narvanou halou? – to je něco neskutečného.

Hodinu po zisku titulu vypadáte velmi klidně. Šetříte se na oslavy?
Nějak tak. Hodlám si oslavy hodně užít.

Myslíte si, že se zapomene ve víru oslav na vaše narozeniny, nebo budete muset něco “šoupnout“?
Uvidíme, s čím kluci přijdou. A i když na to zapomenou, tak se rád připomenu a něco jim pošlu.

Po zranění Martina Chabady jste převzal kapitánské céčko vy. Jaký to byl pro vás pocit dovést Spartu k titulu jako kapitán?
Musím hlavně říct, že mě ohromně mrzí, že nemohl Martin Chabada a samozřejmě taky Martin Štrba zasáhnout do finále. Jsou to kluci, kteří by nám hodně pomohli. Byli ale každý den v kabině, s týmem žili. V tomhle týmu je spoustu zkušených kluků. Každý tedy ke hře řekl to svoje a dohromady to dalo titul.

Co říkáte na konec kariéry Petra Břízy?
Petr se tak prostě rozhodl. Odchází v okamžiku, který si určitě přál. Zvedl pohár nad hlavu, odchází jako král.

Chabada měl od pátečního rána tušení, že to vyjde

Jak bylo těžké sledovat z tribuny ten poslední zápas?
Ten poslední zápas už tak těžký nebyl. Od pátečního rána jsem měl totiž nějaké tušení, že ten titul uděláme. V týmu byla dobrá nálada a velké odhodlání.

Přeci jenom, od kdy jste ale už začal opravdu věřit?
Říkali jsme si se Štrbisem, že když nedostaneme dvě třetiny branku a povedeme, takže to vyjde.

V posledním týdnu se spekulovalo, že byste mohl nastoupit. Jak moc blízko bylo k vašemu návratu na led?
Věděl jsem, že je to nesmysl, že nemohu nastoupit. Můj stav po operaci slepého střeva to prostě neumožňoval. Mám to stále otevřené, nejsem stoprocentně v pořádku.

Nebude vás tohle zranění limitovat při oslavách?
Já doufám, že ne. Doktor říkal, že je to už skoro zhojené. Budu si dávat pozor, ale nějak to udělám. (úsměv)

Už jste manželce říkal, kdy vás tak může čekat doma?
Říkal jsem jí už dříve, že jestliže vyhrajeme, tak si beru čtrnáctidenní dovolenou. (smích)

Foto: Tomáš Polák, Petr Končal - http://koncal.com/.