27. 7. 2005 Vojtěch Gibiš

Kratěna: Šlapalo nám to!

Sparta absolvovala první přípravný zápas. I když trenér Šindel označoval tento duel za tréninkový, nechybělo mu nasazení, tempo a tvrdé zákroky. Jedním z těch, které bylo na ledě nejvíce vidět, byl útočník Ondřej Kratěna, autor dvou bodů.
První prověrka sparťanů na ledě v zápase měla velmi netradiční ráz. Trenéři Šindel a Jandač naordinovali svým svěřencům prodloužený zápas. Hrálo se totiž na 4x20 minut. Sparta byla prakticky rozdělena na dvě skupiny, přičemž každá skupina hrála jednu polovinu zápasu. Rozhodující náskok si vytvořili sparťané již v první polovině, kdy nastříleli střelecky neproduktivnímu soupeři pět branek.

Lví podíl na tom měl nově sestavený útok Chabada – Kašpařík – Kratěna, který byl u dvou branek. "Je to sice první zápas, ale i tak to šlo. Jsme spokojeni. S Chabym jsme oprášili spolupráci a šlapalo nám to,“ usmíval se po vystřídání Ondřej Kratěna. Ač se jednalo o červencový zápas po týdnu na ledě, vůbec to tak nevypadalo. Hrál se rychlý, důrazný hokej. “Všichni jsme si chtěli zahrát. V první čtvrtině ještě nebyl vidět moc velký rozdíl. Ale v té druhé úplně odešli. Možná se na nich podepsalo to, že byli na ledě o dva dny méně než my. Ale třeba tvrději trénují, a nesměřovali tu přípravu k utkání,“ usmíval se autor jedné branky a jedné asistence.

Ondřej Kratěna se na ledě potkával se svým mladším bratrem Ivem. Ten je v přípravě A mužstva a bojuje o šanci naskočit do extraligy. “Brácha dnes hrál celých 80 minut. Je to příjemné zahrát si s ním v jednom mužstvu. Vždycky jsem si to přál, vídáme se v kabině, povídáme si. Teď už všechno záleží na něm, zda v mužstvu zůstane,“ svěřil se šikovný útočník.

Po sedmi letech odehrál za Spartu zápas sparťanský navrátilec Jiří Vykoukal. “Hrálo se dobře. Ale je to první zápas, byli jsme týden na ledě, to nejde ani moc hodnotit,“ bránil se zadák s výbornou rozehrávkou. Přesto však důvody úspěchu našel. “Vytvořili jsme si více šancí, hráli jsme více nátlakově než České Budějovice. Oni těch šancí ani moc neměli,“ myslí si Vykoukal. Ofenzivní zadák si hned připsal dvě asistence. “Rád hraji dopředu. Pokud to vzadu nehoří, tak je to v pořádku. Hráli jsme většinou u nich ve třetině, takže jsem si mohl dovolit podporovat útok.“ V první polovině zápasu byl Spartě velkou oporou Petr Bříza, který chytal jako by nešlo tréninkový zápas, ale o finále extraligy. “Petr Bříza byl výborný. My se budeme snažit pomáhat, aby to měl za námi co nejlehčí,“ slíbil autor dvou titulů se Spartou Jiří Vykoukal.

Ve druhé polovině utkání vystřídal v brance Petra Břízu další navrátilec Marek Schwarz. Také on si zachytal, když na něj za rozhodnutého stavu vystřelili Jihočeši více než dvacet střel. “Byl to jen přátelák a každý jsme odchytali jen 40 minut, tak nebudeme muset nic platit,“ usmíval se po utkání zpocený gólman. Výsledek zápasu vypadá poměrně jednoznačně, přesto měli Budějovice několik nebezpečných šancí. “Měli jsme více štěstí. My jsme dali góly, oni ne. A o tom to je,“ sršel vtipem Schwarz. “Může za to jejich střelecká produktivita. Možná, že jim chybí Prospal s Dvořákem,“ vtipkoval talentovaný mladík. Nejvíce se devatenáctiletý brankář zapotil na konci zápasu, kdy hráli Jihočeši několik přesilovek, včetně jedné dvojnásobné. “Měl sem toho plný kecky,“ lakonicky pronesl Marek Schwarz.