22. 8. 2008 Lucie Vítková

Kratěna odrovnal soupeře bleskovou ranou

Hokejisté Sparty dokázali v úvodním zápase v Salcburku urvat cenné vítězství a přiblížit se finálové účasti. Zápas s domácími Red Bulls rozhodl třináct minut před koncem Ondřej Kratěna poté, co domácí sahali po obratu v utkání. Dvě minuty předtím totiž smazali dvoubrakový náskok Pražanů.
Holešovičtí odcestovali do rakouského Salcburku o den dříve, aby se lépe aklimatizovali. Na první zápas čekali v malebném městečku více jak čtyřiadvacet hodin. "Den byl dlouhý, na zápas jsme se načekali," prohodil po zápase zjevně unavený Ondřej Kratěna. "Chtěli jsme předejít únavě, proto jsme jeli již ve středu, přesto jsme utahaní. Vždyť zápas končil v noci," ušklíbl se dvacet minut před půlnocí hrdina střetnutí.

Únava se však na hokejistech v úvodu zápasu neprojevila. Sparta od počátku střetnutí tahala za otěže a na ledě dominovala. "Byl to těžký zápas, led už nebyl po prvním zápase dobrý a nemohli jsme příliš kombinovat," řekl Kratěna, jenž se do Sparty vrátil po roční odmlce. Domácí dokázali na první branku Sparty ještě reagovat, záhy jim ale došly síly. Svěřenci trenéra Výborného odskočili domácím na rodzdíl dvou branek.

Ani to však nestačilo. V závěrečné třetině dostal Salcburk v krátkém sledu dvě přesilové hry a bylo vyrovnáno. "Byla to nešťastná souhra náhod, oba góly byly vlastní. Přesto bysme takto rozehraný zápas neměli pouštět," uvědomuje si muž, který o minutu později vrátil Spartě vedení. Kratěnova branka ze sedmačtyřicáté minuty se později ukázala jako vítězná.

"Skočil jsem na led při signalizované výhodě. Puk se ke mě odrazil a já prakticky pálil do prázdné branky, moc jsem se nenadřel," pousmál se střelec, jenž v zápase nastoupil vedle Broše a Dragouna. Posledně jmenovaný nahradil na křídle nemocného Netíka, který zůstal v hlavním městě.

V pátek nastoupí Sparta znovu v nočních hodinách proti ruskému Petersburgu. V zápase půjde o finále. Pokud Pražané zvítězí, v neděli si v Salcburku zahrají o vítězsttví na prestižně obsazeném turnaji. "Budeme chtít vyhrát, ale uvidíme, zda se nám to podaří. Máme tady stížené podmínky, hrajeme na nekvalitním ledě. Navíc Rusové jsou takové hračičky. Pro vítězství ale uděláme maximum," slibuje Kratěna.

Ten je na turnaji RED BULL SALUTE již podruhé. V Rakousku nechyběl ani před dvěma lety, kdy Sparta v Salcburku obsadila bronzovou pozici. "Takovýto turnaj vítám. Město je nádherné, vládne tady příjemná atmosféra a turnaj je kvalitní. Navíc měření sil se zehraničními soupeři je pro nás zajímavou konfrontací," uzavírá Kratěna a pokračuje na půlnoční večeři s týmem.