1. 2. 2006 Lucie Vítková

Langhammerův velký večer, první své góly dal Lašákovi

Pardubický gólman je mistr světa i mistr republiky, má zkušenosti z NHL i z ruské ligy. Na to mladý útočník Jakub Langhammer ani nepomyslel a dvěmi góly úspěšného brankáře překonal ve strhujícím zápase s Pardubicemi. Pro Langhammera to byly premiérové góly v nejvyšší české soutěži, kterými ozdobil nadprůměrný duel s odvěkým rivalem z východu Čech.
Jednadvacetiletý hokejista prvně do extraligy nakoukl až letos. Před rokem se vrátil z Ameriky s touhou prosadit se doma. Loni to ještě nevyšlo, sezóna nabitá hvězdami z NHL odvála talentovaného mladíka do prvoligové Opavy, zkušenosti sbíral také v druhé lize za Nymburk. V létě Sparta ohlásila, že dá prostor také mladým odchovancům a na Jakuba Langhammera se usmálo štěstí. Letos v extralize naskočil za Spartu ke čtrnácti zápasům a v úterním duelu s Pardubicemi si připsal také své první body. A ne ledajaké body, šlo o dva veledůležité góly v líbivém dramatu s Moellerem. “Branky mi psychicky pomůžou, ale těžko říci, co se bude dít nyní. Snad se budu prosazovat gólově častěji,“ vysypal ze sebe kladenský odchovanec.

Své dvě trefy si schoval na správný čas. V době, kdy Sparta drtivě naháněla náskok soupeře mladík gólem obrat dokonal a ještě přidal branku navíc. Přitom mezi tyčemi stál sám Lašák, hrdina slovenských mistrů světa z roku 2002 a loňský mistr extraligy. “Před zápasem jsme si říkali, že je Lašák výborný gólman a musíme na něj hodně střílet. Dneska neměl svůj den a padalo mu to tam, jedině dobře pro nás,“ pousmál se vysoký křídelník. Sám ovšem nepřeceňoval fakt, že jeho trefy padly za záda tak úspěšného brankáře. “Zavřel jsem oči a střílel, o nic víc nešlo. Asi to budu muset dělat častěji,“ řekl.

Svůj velký večer otevřel Langhammer ve 34. minutě. V přečíslení zpracoval příhru od Špaňhela a švihem k tyči vrátil Spartě ztracené vedení. Sotva se zaradoval, už uháněl pro puk k rozhodčímu. “Dám ho do vitríny mezi puky z reprezentací. Jsem rád, že mi další přibyl,“ přiznal bronzový medailista z mistrovství světa osmnáctiletých.

Druhý svůj úder si útočník připravil na 42. minutu. Chytře vyčkal na modré čáře a pak udeřil ranou jako z děla. Lašák se stihl jen ohlédnout, kudy touš do sítě prošel. “Nečekal jsem, že se ke mně puk dostane. Zachytil jsem náhodnou rozehrávku a se zavřenýma očima ani nemířil. U první trefy jsem se kouknul a zkusil to ke vzdálenější tyči, u druhé jsem pálil bez rozmyslu,“ pravil skromně člen čtvrté pětky Pražanů.

Jestli mu góly pomůžou se udržet v nabité sestavě Sparty však talentovaný forvard netuší. Je rád, že dostal šanci a chce se o ní poprat. Možná v úterní podvečer udělal Langhammer velký krok. “Nevím, nakolik mi dnešní branky pomůžou. Jsem rád, že tady hraji a že se můžu trenérům ukázat. Zároveň si přeji, abych tady zůstal a příští rok mohl za Spartu nastupovat pravidelně,“ odtajňuje svá přání hokejista, který přišel do Holešovic v ranném věku do juniorů.

Premiérové branky krom radosti čítají ještě jiné povinnosti, což si Langhammer dozajista plně uvědomuje. “Kluci už se na mě v kabině chystali, budu muset objednat pro všechny svačinky,“ vyhrkl bez váhání. Kromě pochvalných gest od spoluhráčů se vysoký útočník dočkal i několika gratulací od rodiny. Na oslavu či slavnostní večeři se však nechytá. “Rodiče mě v hokeji maximálně podporují, dnes byly na zápase také. Přišly mi od nich již zprávy a gratulace, napsal také brácha. Nepředpokládám nějakou speciální večeři ani oslavu, i když jim vděčím za mnohé,“ uzavřel Langhammer s poděkováním za podporu své rodině.