7. 10. 2006 Lucie Vítková

Liberci se venku nedaří, uspěje na Spartě?

Smolné utkání v Českých Budějovicích se budou snažit hokejisté Sparty napravit před domácími příznivci v nedělní podvečer. V T-Mobile Aréně přivítají aktuálně osmý celek tabulky, mužstvo Bílých Tygrů. Liberci se nedaří na hřištích soupeře, když z pěti odehraných zápasů vybojovali Severočeši pouhý bod ve Znojmě. Další pokus budou mít v Praze v neděli od 17:00. Domácí fanoušci se budou moci rovněž pokochat trofejí SILVER STONE, o níž budou svěřenci trenéra Výborného bojovat v lednu na turnaji mistrů v Rusku.
O soupeři ...
Bílí Tygři v loňském roce obsadili po základní části první příčku v tabulce, čímž dosáhli v historii klubu nejvyšší mety. Mnohé se od svěřenců trenéra Palečka očekávalo rovněž ve vyřazovací části, ale mašina zvaná Liberec se zastavila hned v prvním kole na bojovnících z Českých Budějovic. Přesto se sezóna pod Ještědem hodnotila jako úspěšná a v posezónním období došlo pouze ke kosmetickým změnám v kádru.

Kabinu v Tipsport Areně opustil obránce Richter, jenž zamířil do NHL. V Omsku setrval útočník Václav Novák. Obránce Hanzlík putoval do Karlových Varů a slovenský forvard Rataj přes západočeskou Plzeň do Slavie, kde se ocitl před pár dny. Naopak obranu vyztužili hned čtyři nové tváře, a to jmenovitě zadáci Čutta, Kočí, Zíb a Žabka.

V posledních dnech navíc z Liberce do Slavie přestoupil produktivní obránce Martin Hlavačka a na hostování odešel oživit skomírající Slavii rovněž útočník Leoš Čermák. Do sestavy se vrátil uzdravený Hnilička, takže kouč Paleček nemůže počítat pouze se službami defenzivního forvarda Tomajka, jenž laboruje se zraněným kotníkem.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Nejproduktivnějším Tygrem je slovenský forvard Andrej Podkonický. Rodák ze Zvolena působí v Liberci třetí sezónu a ve spolupráci s kamarádem Vaicem vytvořili v loňském roce jednu z nejúdernějších extraligových dvojic. Osmadvacetiletý hokejista je rovněž členem širšího slovenského reprezentačního mužstva. V probíhajícím ročníku nastřádal v jedenácti zápasech již sedm bodů, za tři asistence a čtyři góly, které jej zároveň řadí na post nejlepšího klubového střelce. Mezi beky vyniká bývalý sparťanský zadák Valdemar Jiruš. Ten se čtyřmi body vede klubové bodování obránců, když vsítil dvě branky a dva góly připravil pro své spoluhráče. Obrovitý hokejista se zarputilým stylem navíc září rovněž ve statistice plus/mínus bodů za účast na ledě, kde má jeden plusový bod. Lépe si vedou už jen Žabka s Moravcem.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
V loňském roce odjížděla Sparta do Liberce v rámci druhého kola a podlehla domácím těsně 3:2, když stahovala již tříbrankové manko Tygrů. V odvetě v Holešovicích byli znovu úspěšnější Liberečtí, tentokrát před televizními kamerami zdolali trápící se Pražany jasným výsledkem 3:0. Do třetice se Liberec radoval na konci listopadu, když ve svém zbrusu novém stánku roznesl Spartu 5:1. Dlouho vyrovnané utkání rozsekli Tygři v poslední třetině, když udeřili třikrát v rozmezí čtyř minut. Svěřenci trenéra Výborného dokázali Liberec přehrát až na čtvrtý pokus. Po Novém roce totiž zahájili stíhací jízdu za vyřazovací částí a motivaci odnesli i Tygři, kteří narazili a odvezli si z Prahy prohru 2:3.
O Spartě:
Pražany v současné době zužuje marodka. Trenérům se opět rozpadly útočné formace. Po návratu Hlaváče do elitní pětky nemůže Sparta počítat se službami Štrby a Kratěny, kteří hráli po boku kanonýra Tona. Se slepenou sestavou bojovali Holešovičtí v Českých Budějovicích, a přestože měli utkání dobře rozehrané, nakonec domácím smolně podlehli. Přišli tak o sérii čtyř zápasů s plným počtem bodů. V neděli se zkusí vrátit na vítěznou vlnu a prohloubit nezdary Liberce na kluzištích soupeřů. Diváci v T-Mobile Areně si přijdou na své. Kromě atraktivního soupeře budou moci vidět a vyfotografovat se s trofeji SILVER STONE, o kterou budou Pražané bojovat v lednu na turnaji Super Six.
Ve Spartě nejvíce září:
Mezi nejaktivnější útočníky na jihu Čech patřil jednoznačně Tomáš Netík. Blonďatý štírek zaujal pozici na centru druhé pětky a neustále zaměstnával gólmana Turka ostrými pokusy. Z jeho pasů navíc mohli těžit rovněž spoluhráči, ale tentokrát byla koncovka Pražanů zakletá. Netík si porozuměl zejména s mladým Vrbatou, pro kterého šance připravoval s nevídanou chutí a nápadem. Utkání s HC Mountfield sedlo rovněž talentovanému Martinovi Podlešákovi. Ten na svou premiérovou trefu v nejvyšší české soutěži čekal do jedenáctého kola. Nejprve v sedmé minutě otřel svou střelu o stehna Vrbaty a připsal si aistenci, přestože hlasatel v Budvar Areně nejprve připsal branku mělnickému rodákovi. Chuť si ovšem Podlešák zpravil ve druhé části, kdy bekhendem procedil Turkovi puk mezi chrániči a připsal si ve sparťanském dresu svou první trefu mezi seniory. Vysoký centr nastřádal již čtyři body a v době zranění svých zkušenějších kolegů dokázal, že se zvládne prosadit také.
O zápase:
Hraje se v neděli 8. října 2006 v holešovické T-Mobile Aréně. Online ze zápasu, který začíná v 17:00, můžete sledovat na našich stránkách. V lepším případě můžete přijít své hráče povzbudit přímo na stadión. Lístky jsou k mání pro dospělé od 40 KČ, děti mají vstup zdarma.

Vstupenky a předprodej

Sestavy z minulého kola:
Salfický - Ptáček, Tabaček, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Černošek, Stehlík, Protivný - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Ton, Langhammer, Netík - Dragoun, Pohanka, Hromas - Vrbata, Podlešák, J. Mrázek.
Hnilička - Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Holub, Zíb, Krstev, Čutta - Vaic, Podkonický, Šachl - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Pabiška, Pajič - Hruška O., Vampola, Procházka S.
Vzájemná bilance zápasů
2002/2003: 4 - 0 - 0 4:3 4:1 4:3p 4:1