28. 9. 2002 MiG

Litvínov proti Spartě, Výborný versus Sýkora

Souboj dvou mužstev z čela tabulky okořeněný hned o dvě zajímavosti uvidí dnes Litvínov. Pražané sehrají první zápas mimo hlavní město a na trenérských lavičkách obou mužstev budou stát trenéři, kteří ještě před dvěma sezónami trénovali tým svého dnešního protivníka.
Severočeši za sebou mají v dosavadním průběhu extraligy jedinou porážku, a to v Třinci. Hvězdy Šlégr a Ručinský pozvedly litvínovský hokej, který před pár měsíci lapal po dechu na dně tabulky. „Budeme hrát opravdu proti těžkému soupeři,“ nezůstává na pochybách trenér Sparty Václav Sýkora. „Litvínov vstoupil do sezóny výborně.“ Jeho protějšek František Výborný před utkáním drží rozjeté mužstvo na zemi. „Snažíme se to tlumit. Ale je samozřejmě příjemné dívat se na tabulku z horních pater,“ pochvaluje si. Zdůrazňuje ale, že je příliš brzo na jakákoli hodnocení. „Liga bude srovnaná. Sparta a Pardubice budou nahoře a počítám, že jedno dvě mužstva k nim budou taky chtít.“ Své svěřence do role favorita tolik nepasuje. „Takové ambice jsme si před sezónou ani nedávali. Ale nebránil bych se tomu,“ žertuje.

Dobré výkony se projevily i na početných návštěvách na litvínovském stadiónu. Sparťanský kouč očekává, že přes konkurenci televizního přenosu by mohlo být vyprodáno. Domácí Výborný je malinko pesimističtější. „Přespolních jezdí tisíc až patnáct set a ti asi budou koukat v klidu na televizi. Ale přišlo už dvakrát přes šest tisíc, těžko odhadovat.“ Spartu každopádně čeká hokejovější prostředí než v Holešovicích. Jede po čtyřech zápasech poprvé ven. „Bereme to v dobrém, protože tolik domácích zápasu v řadě vytváří na mužstvo tlak. Zítra to z nás spadne. Na druhou stranu jde o postavení v tabulce a nám v tuto chvíli chybí vlastně dva zápasy. Nechceme, aby nám utíkalo čelo, proto se musíme snažit o co nejlepší výsledek. Bude to hodně těžké, ale čekám parádní a vypjaté utkání. Hraje se o hodně,“ mobilizuje Sýkora.

Holešovičtí nastoupí se sedmi obránci a na čtyři útoky. Nemusí to ale vydržet celý zápas. „Uvidíme, jaký bude vývoj,“ naznačuje Sýkora, který bude moci nasadit i Michala Broše, který nedohrál úterní derby. „Ve čtvrtek i v pátek trénoval, je v pořádku.“ Velkými postavami obou mužstev jsou jejich trenéři. Litvínovský František Výborný dovedl Spartu v roce 2000 k titulu. Cesta do finále přitom tehdy vedla přes Litvínov, jehož koučem byl Václav Sýkora. „Osobně to ani moc nevnímám,“ říká dnešní lodivod Sparty. „Je jen dobře, že tato dvě mužstva spolu hrála v play off předloni i další sezónu zpět a že jsou tak vysoko.“

Týmy se střetly v roce 2000 v semifinále a o rok později ve čtvrtfinále. „Je to důkaz kvality obou mužstev.“ Výborný si je zase vědom, že oba trenéři velmi dobře znají soupeře a spatřuje v tom hlavní téma trenérského miniduelu. „Může to být důležité. Václav trénoval dva a půl roku Litvínov, já jsem byl tři roky ve Spartě. Stejně je ale rozhodující, co předvedou hráči na ledě,“ nezapomíná. Zápas v Litvínově začíná v 18 hodin, přímým přenosem jej vysílá ČT 2.

Bilance LIT - SPA
1999/00: 0 - 3 - 4 (5:5, 2:2, 1:3, 1:1 - 1:4, 1:3, 3:4ts)
2000/01: 4 - 0 - 6 (4:3, 1:2p, 0:2, 1:0p - 4:5ts, 3:1, 0:1, 3:2ts, 1:4, 0:3)
2001/02: 0 - 0 - 4 (1:4, 3:7, 3:5, 2:3)