29. 3. 2009 Lucie Strouhová

Mám chuť se na hokej vykašlat, uvedl zkroušený Vykoukal

V osmatřiceti letech patřil Jiří Vykoukal k lídrům týmu. Myslel na další velký triumf, konečné třetí místo jej neuspokojilo. „Měli jsme na víc,“ prohodil nejstarší muž Sparty, jenž v současných chvílích nemá chuť pokračovat v aktivní kariéře.

Sezóna pro hokejisty Sparty skončila už v semifinále. V šestém duelu počtvrté Pražané nestačili na Karlovy Vary a sezóna pro ně skončila předčasně. „Je to škoda. Byl jsem v mužstvu, které mohlo jít dál,“ řekl chvíli po vyřazení zadák Jiří Vykoukal.

„Karlovy Vary byly kompaktnější, za každého stavu a situace hrály týmově. Nás srazilo několik situací a pak už jsme hráli hodně individuelně,“ vysledoval mistr světa z roku 1996, jenž má ve své sbírce mnoho hokejových úspěchů. „Ani nevím, zda ještě hráči jako jsem já někdy něco dokážeme, v současné chvíli nemám chuť pokračovat, na hokej bych se nejraději vykašlal,“ řekl.

Jiří Vykoukal
Jirko, kde se série lámala?
Ve druhém zápase, dostali jsme dva góly po mých tečích. V prodloužení jsme pak neproměnili přesilovku čtyři na tři. Ve třetím zápase jsme měli dva brejky, neproměnili jsme přesilovku pět na tři. Vary vzápětí rozhodly ze dvou nahození.

Rozhodla rovněž jednoduchost Karlových Varů, žádné kombinace do prázdné branky, ale rovnou všechno na bránu?
Neřekl bych, vždyť v sérii jsme je přestříleli. Ale prohráli jsme na góly a na počet vítězství. Rozhodly maličkosti, které se vynoří později. Tým se však snažil, šlapal.

Jednou z překážek byl i výtečný Mensator, souhlasíte?
Chytal výborně, ale nevychytal nás. Vary nepostoupily do finále jen kvůli němu, hrály výborně jako tým. Hrály chytře, využily našich chyb.

Souhlasíte s kapitánem týmu, že třetí místo je pro Spartu úspěchem?
Hrát ve Spartě je náročné, kdo si to nezkusil, nemůže hodnotit. Když jste všemi pasován na favorita ligy, není situace jednoduchá. Sezóna měla dva volné pády a pak těžké výšlapy nahoru. V play off jsme pak lehce přešli přes Zlín, ale semifinále nám nevyšlo. Je to sport, a dá se říci, že každé placky by jsme si měli vážit. Ale každopádně tohle mužstvo mělo navíc a mrzí mě, že jsme nepoustoupili do finále. Hrát v tomhle mužstvu ale byla radost. Liga byla obrovsky vyrovnaná.

Sezóna skončila, jak to vypadá s vámi? Budete pokračovat?
Teď už není chuť vůbec žádná. Četl jsem rozhovory třeba s Dopitou, který má do hokeje stále chuť. Ale já nemám absolutně žádnou. Myslel jsem dál než na semifinále. Mám nyní pozastavenou smlouvu, ale je ještě brzy na to říci, co bude dál. Nejraději bych se na hokej vykašlal, ale za měsíc může být nálada jiná. Taky ale nemusí, rozhodnutí nechám na léto. Nevím ani, zda hráči mého věku ještě máme šanci něco dokázat.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila