23. 1. 2008 Lucie Vítková

Marek Černošek: Dva zápasy, třicet trestných minut

Obránce Sparty Marek Černošek nepatří mezi extraligové raubíře ani zlé muže. Přesto za dva zápasy stihl v rudém dresu nasbírat třicet trestných minut. Podsaditý bek dvakrát po sobě obdržel desetiminutový trest za nesportovní chování, k nim přidal pět klasických trestů a v zápase s Pardubicemi dokonce gól, jenž byl prvním krokem v cestě za vítězstvím nad Východočechy.
Svěřenci trenéra Výborného se vezou na vítězné vlně, ve dvou zápasech nastříleli dvanáct branek a připsali si důležitých šest bodů. Především v koncovce Sparta procitá, přitom před nedávnem právě v zakončení úřadujícího mistra nejvíce tlačila bota. „Proměna snadná nebyla, cesta k ní byla dlouhá. Začali jsme si v šancích více věřit, pár jsme jich proměnili a na hokejky se nám dostala lehkost,“ říká obránce Marek Černošek.

Změna nastala krátce po novém roce, kdy mužstvo pravidelně nastřílelo čtyři a více branek. Pohoda na hokejkách Pražanů pokračovala i na turnaji mistrů a posléze si střelecký apetit tým přivezl i zpět do domácí soutěže. Právě v Rusku nastal zlom. „Leden je tradiční sparťanský měsíc. Pohodu přisuzuji turnaji v Petrohradu, kde se nám podařilo zvítězit na pět, šest branek a dokázali jsme si, že góly dávat umíme a můžeme se měřit s kýmkoliv. Sebevědomí v hokeji hraje velkou roli, my ho získali v Rusku,“ vrací se ke kvalitnímu turnaji jednatřicetiletý zadák. Sparta v Rusku obsadila vynikající druhé místo.

Jako každoročně sparťanská lokomotiva začíná šlapat na plné obrátky v lednu. V minulosti mužstvo přisuzovalo lednové znovuzrození mezinárodním turnajům, dříve Spengler Cupu, vloni Super Six stejně jako letos. V čem je tedy ono zahraniční kouzlo? „Na turnajích se sejdou nejlepší mužstva Evropy, každý chce zahrát na mezinárodní scéně co nejlépe. Zápasy se hrají ve vyšším tempu a to je možná ten moment, kdy si každý z nás hrábne na dno a poté si to přenese i zpět do domácí soutěže,“ myslí si prostějovský rodák, jenž právě v Prostějove nakoukl do dospělého hokeje.

Po návratu z Ruska mužstvo působilo unaveně, nemohlo vstřebat rychle po sobě jdoucí zápasy. Únava je ale tytam, Sparta roznesla dva silné protivníky a brousí si drápky na další soupeře. „V Litvínově jsme byli utahaní jako kočky a zápas jsme nezvládli. S Libercem už jsme ale zase hráli lépe, trošku jsme si odpočinuli, zregenerovali se a znovu jsme do toho šlápli. Se Slavií i Pardubicemi jsme byli zase silný tým, který může porazit kohokoliv,“ upozorňuje Marek Černošek, který v zápase s Pardubice vstřelil důležitou první branku.

V patnácté minutě napřáhl na modré čáře a propálil gólmana Lašáka, který si na puk šáhl, ale zabránit gólu nedokázal. Vedení Pražany uklidnilo. „Určitě nám branka pomohla, ale zlom v utkání přišel po druhé a třetí brance. Pardubice musely rázem dotahovat a pochopily, že to tady snadné mít nebudou. Nám se ulevilo a hráli jsme uvolněně. Když se zdálo, že se Pardubice ještě nadechnou, zabili jsme hřebíček do rakve čtvrtým gólem,“ konstatuje obránce, který letos vstřelil svou třetí branku.

Na svém kontě má rovněž dvě asistence a patří k nejproduktivnějším bekům Holešovických. Ve Spartě navíc působí už třetí sezónu a měl by se řadit mezi klíčové obránce trenérů Výborného a Jelínka. „Neměl bych se tomu bránit, vím, že bych měl patřit ke klíčovým bekům mužstva. Pořád ale vím, že mužstvu můžu dát mnohem více,“ říká skromně. Obránci v letošní sezóně však ofenzivu týmu nepodporují tak vydatně jako v předchozích letech. Výjimkou je jen obránce Vykoukal, který jako jediný má více než deset bodů. „Možná je to trošku smůlou, možná tím, že častěji namísto střelby hledáme lépe postaveného spoluhráče. Možná je to kombinace obou důvodů dohromady. To je jen má spekulace, každopádně bychom měli útočníkům více pomáhat,“ ví zadák, jenž zanedlouho odehraje v nejvyšší domácí soutěži zápas číslo šest set.

Černošek však v zápasech se Slavií a Pardubicemi nevynikal směrem dopředu, ale počtem trestných minut. Muž, jenž nepatří mezi extraligovými mantinely mezi problémové hokejisty, nasbíral za dvě utkání neuvěřitelných třicet trestných minut. Dva desetiminutové, pět dvouminutových. „Rozhodčí jsou jenom lidé, ale my jsme také jenom lidé. Vím, že nelze objektivně posoudit každý zákrok na ledě, ale já jsem stoprocentně přesvědčený, že jsem nefauloval ani na Slavii ani v zápase s Pardubicemi. Snažil jsem se slušně zeptat, proč jsem vyloučený. Když vždy následoval desetiminutový trest, už jsem se neudržel. V porovnání zrovna s turnajem v Petrohradu je měřítko sudích jiné,“ bezmocně konstatuje sympatický obránce a dodává na závěr. „Trenéři mě nepochválili.“