25. 11. 2005 Vojtěch Gibiš

Martin Štrba pomstil fauly vítězným gólem

Martin Štrba v posledních zápasech opět září vedle Petra Tona a Jana Marka, skóroval jak v derby, tak v utkání proti Litvínovu. Severočeši se na Štrbu nebývale zaměřili, faulovali ho hned čtyřikrát, a to přitom Štrba vůbec nezasáhl do třetí třetiny.
Prvních třicet minut to opravdu na ledě T-Mobile Areny vypadalo jako by Litvínov uspořádal na Štrbu hon. “Divil jsem se, co proti mně mají. Čtyřikrát mě faulovali a ještě mi dali několik „hitů“. Ale nebyl v tom snad žádný úmysl. Prostě mě náhodně trefili, nebo jsem tam blbě vjel,“ smál se po vítězném utkání rodilý Jihočech. “Pak mě ale faulovali po odehrání puku ve středním pásmu a to byl již hodně zbytečný zákrok. Ten mě naštval, takže jsem tomu litvínovskému hráči i něco řekl,“ svěřoval se devětadvacetiletý útočník.

Martin Štrba se Chemopetrolu dokonale pomstil, v čase 30:30 totiž vstřelil vítěznou branku. “Byl to hodně šťastný gól. Honza Marek protáhl puk přes střední pásmo, šel pak do kličky, ale bek mu to vypíchl. Druhý obránce chtěl puk odpálit, ale trefil pouze mě. Puk se pak odrazil ke mně a mě se ho podařilo trefit ještě ve vzduchu. Gólmanovi to propadlo mezi betony. Takže se štěstím tam spadl důležitý gól,“ popisoval svoji osmou trefu v sezoně důrazný forvard. První třetina moc vzruchu nepřinesla. To nepopíral ani Štrba. “Byl to opatrný začátek z obou stran. Litvínov se zvedá, má dobré mužstvo. Začali jsme z obrany, k ničemu jsme je nepustili. Po přestávce jsme si ale řekli, že zvýšíme tempo a to se nám povedlo.“

Po střelecky skvělém úvodu sezony se Štrba trochu odmlčel, ale nyní opět potvrzuje formu z úvodu letošního ročníku. “Je znát, že jsme opět spolu s Honzou Markem a Petrem Tonem. Předtím se nám dařilo herně i bodově. Mě to tam ale pak přestalo padat, takže jsem hrál i v jiných útocích. Nyní jsme na pokyn trenérů naší hru více zjednodušili, více střílíme a jak je vidět, nese to ovoce,“ poodhaluje trenérskou kuchyni dlouholetý hráč Českých Budějovic. “Hlavní je, že nám to teď v lajně klape. Dokážeme si maximálně herně vyhovět, takže se mi jeví spolupráce s těmito hráči jako optimální,“ ještě dodal útočník Sparty.

Martin Štrba však vítězné utkání nedohrál, třetí třetinu již sledoval z kabiny. “Bylo to po faule ve středu hřiště. Dohrál mě myslím Michal Trávníček. Teď mám na noze velkého koňara. Dohodl jsem se s trenéry, že už nenastoupím. Místo třetí třetiny jsem šel k fyzioterapeutce. V neděli hrajeme důležité utkání, navíc když jsem odešel z ledu, vedli jsme již 4:0,“ osvětlil Štrba svou neúčast v posledním dějství pro Spartu úspěšného zápasu.

Autorem dvou branek proti důraznému severočeskému mužstvu byl Michal Sivek. Ten nejprve načal skóre zápasu střelou z mezikruží ve čtyřiadvacáté minutě a o jedenáct minut později využil situaci dva na jednoho při přesilovce Sparty. “V minulosti jsme měli problémy v začátcích zápasů. Takže jsme dnes nechtěli udělat chybu. Ale byli jsme pasivní a prakticky jsem si my, ani soupeř žádnou šanci nevypracovali. V druhé třetině se nám ale podařilo Litvínov přehrát a to rozhodlo celý zápas,“ myslí si vytáhlý forvard.

Sivek se kromě dvou branek ocitl i v jiných střeleckých pozicích, ale přes snahu se mu hattrick vstřelit nepodařilo. “Vůbec není důležité, že jsem nedal hattrick. Hlavní je, že jsme vyhráli. I když mě Roman Vopat trochu hecoval. Byl jsem pak totiž sám před brankou ve vyložené šanci. Ale puk se choval jak horká brambora, pořád mi poskakoval,“ smál se čtyřiadvacetiletý hráč. Litvínov dle Sivka doplatil hlavně na svou neukázněnost. “Ve druhé třetině jsme dali z jednoho dvojnásobného trestu dvě branky a to rozhodlo o naší výhře.“

Utkání s litvínovským Chemopetrolem nedohrálo hned kvarteto hráčů Sparty. “Litvínov sem totiž přijel s cílem hrát proti nám tvrdě. Místy nás zkoušeli i provokovat. Ale s těmi fauly to přepískli, nevyplatilo se jim to.“ Tvář náchodského rodáka stále „zdobí“ stopa po zlomeném nosu, kvůli kterému bývalý hráč Pittsburghu vypadl na několik týdnů ze sestavy. “Nos mi zůstal sice trochu nakřivo, ale už je v pořádku. Nijak mě zdravotně neomezuje,“ říkal pozitivní zprávu Sivek.

Otec Michala Sivka Viliam převzal před časem řízení Sparty. Michal Sivek se tak dostal z jeho pohledu do nelehké pozice. “Zpočátku jsem tátu od toho odrazoval. Ale nakonec jsem s tím souhlasil. Už jsem tuhle situaci jednou zažil. Když jsem byl v dorostu, byl táta taky v představenstvu. Myslím si ale, že tátovo působení ve Spartě klubu hodně pomůže. Takže si nějaký tlak nepřipouštím a snažím se hrát nejlépe jak dovedu,“ uzavřel autor sedmi gólů v této sezoně.