1. 9. 2010 Pavel Hrdina

Miloš Holaň: Do sezony s pěti útoky, dvojka bude Novotný

P r a h a - Turnaj European Trophy ukázal trenérovi A-týmu Miloši Holaňovi mnoho o sestavě, se kterou začne v polovině září účinkování v Tipsport Extralize. "Mužstvo nyní potřebuje dostat hlad do sezony," má jasno devětatřicetiletý kouč.

Účast Sparty v European Trophy je definitině pasé, jak byste účinkování vašeho týmu zhodnotil?
V první řadě si myslím, že to byla vynikající konfrontace s top kluby evropských soutěží. Jeden zápas vedle druhého to byla kvalitní utkání, mohli jsme se porovnávat s různými styly. Viděli jsme odlišné typy hráčů a kvalitu týmů, než v Tipsport Hockey Cupu a dalších přípravných utkáních doma. Prostě vynikající turnaj z hlediska zápasů i pořadatelství. Sparta může být jedině ráda, že je součástí tohoto projektu.

Jak vám bylo, když jste zjistil, že čtvrté místo v Capital division na postup na Red Bull Salute nestačí?
Bylo to takové rozporuplné. Klíč jsem znal od začátku, věděl jsem, že v takové situaci nás může Salcburk vyšoupnout. V případě postupu bychom odehráli další kvalitní utkání, navíc v Salcburku je krásné prostředí. Nemůžeme také přehlédnout finanční stránku, klubu by se vrátily peníze vložené do turnaje. Na druhou stranu také potřebujeme trénovat. Jinak ten turnaj ale hodnotím velice kladně a myslím, že všichni hráči ho přivítali.

Miloš Holaň

Přivítal byste jako trenér Sparty tento turnaj i v příštím roce?
Stoprocentně. Bylo to pro mě obrovské obohacení. Viděl jsem cizí trenéry, jejich tréninky. Mým snem je jednou jít trénovat do zahraničí a tohle byla skvělá příležitost nejen pro mě, ale i pro všechny hráče. Doufám, že to bude pokračovat a pro Spartu to bude jedině dobře.

Vysoké zápasové vytížení se ovšem podepsalo na zdraví hráčů. Není početná marodka způsobená velkým počtem zápasů?
Některá zranění jsou z únavy, některá ale určitě ne. Nerad bych se vymlouval na zranění, abych si přečetl v tisku názory některých v uvozovkách odborníků, že jsou to typicky české výmluvy. Nám se zranilo osm hráčů ze základní sestavy. I kdybych byl kouzelník, nic s tím neudělám. Často se hráči zranili v druhém či třetím zápase, naražená žebra nebo vyhozené rameno nebývají způsobena únavou. Jsou to náhody, které se prostě na ledě stávají. Na druhou stranu jsem rád, že podle mých statistik mladí hráči odehráli jedenáct těžkých utkání. Velkým pozitivem je získání náhledu na nové hráče, z nichž mnozí by si jinak příliš nezahráli, nebýt velké marodky. Doufám, že jsme si to tedy vybrali a do sezony budou všichni zdravotně v pořádku.

Plánujete i přes zdravotní problémy mnoha hráčů zúžit sestavu?
Už jsme ji vlastně trochu zúžili. Tomáš Karpov, Petr Kafka a obránce Patrik Husák odešli do Berouna. V obraně už máme jasno, zůstane tu osm obránců plus zraněný Salcido. V útoku si ponecháme zatím pět útoků, které s námi budou ještě čtrnáct dní trénovat, protože stále tápeme ohledně zranění Yoricka Treilleho a Martina Ručinského. Takže tu budeme mít v pohotovosti i pátou záložní lajnu a od pondělí začneme nacvičovat systém hry, přesilovky, oslabení a technicko-taktické věci. Proto je dobré, aby tu byli všichni, přestože někteří z nich začnou sezonu v Berouně nebo na hostování.

Co ostatní junioři?
Obránce Michal Zacpálek dostane místo osmého beka. Ani další, jako Pacovský nebo Kafka nezklamali, ale z mého pohledu byly jejich výsledky jak na horské dráze. Jeden zápas byl parádní, další zase pod úrovní. Možná to bylo tím, že nehráli nikdy stabilně nejvyšší soutěž, ale pro mě je to dobrý obzor, abychom měli po kom sáhnout, až odejde Hlaváč s Hlinkou. Tito dva hráči sice nejsou dost dobře nahraditelní, ovšem je dobré vědět, že máme zálohy, které jsou schopny naskočit a plnit naše pokyny.

Jak to vypadá s hledáním brankářské dvojice. Dostane šanci Filip Novotný?
S druhým gólmanem jsem byl dlouho na vážkách. Filip Novotný mě v zápasech, které odehrál, přesvědčil, že je schopen zachytat. I když na jeho zápasech nebyly velké návštěvy a nešlo o body. Tím, že si získal moji důvěru, bych brankářskou otázku uzavřel.

Co vás mimo přátelského utkání s Mladou Boleslaví čeká v nejbližších dnech?
V úterý jsme měli hrát ještě s Curychem, ale chtěli se sejít někde v Landshutu na půli cesty. Já už se nechtěl trmácet s hráči mimo republiku, takže radši zůstaneme tady a budeme dolaďovat herní situace. Proti Mladé Boleslavi nastoupíme už v sestavě, ve které bychom měli zahájit i extraligu. Přípravných zápasů ale už bylo hodně a mužstvo potřebuje dostat hlad do sezony.