24. 7. 2001 MiG

Mužstvo se druhý týden připravuje na ledě

Dvoufázový trénink, na druhou stranu volné víkendy. Hokejisté se po suché přípravě vrátili mezi mantinely. K prvnímu zápasu vyjedou 1. srpna v Nymburku, během měsíce sehrají dvanáct utkání a do extraligového kolotoče naskočí 11. září.
Jeden a půl měsíce procházeli hokejisté Sparty tvrdou a mnohými nemilovanou letní přípravu na suchu. "Proběhla podle našich představ, až na Tomajka a Bělohlava ji absolvovali všichni hráči. I ti nový bez problému zapadli," vrací se k týdnům letní dřiny asistent Pavel Hynek a přitom hodí okem po svém kolegovi Václavu Sýkorovi, který u mužstva působí teprve od května.

"Příchodem nového trenéra došlo v přípravě na pár změn oproti loňsku. Jinak jsme chodili jako před rokem do areálu na Olymp, do tělocvičny v Korunovační nebo do Stromovky." Krom nového kouče a dvou nejnovějších posil má Sparta ve svém kádru ještě další nové tváře. Ze Švédska přišel vyztužit obranu Radek Hamr, z Karlových Varů získala Sparta Slováka Róberta Tomíka, ze Vsetína zamířil do Prahy Jan Srdínko. Navíc definitivně přichází do Sparty liberecký Valdemar Jiruš. "Kluby se dohodly. Jsem tu na přestup," říká urostlý bek, který vypomáhal Pražanům v play off.

Z Holešovic naopak odchází mimo trenéra Výborného také Zelenka, Vůjtek a Hrbek. S mužstvem se nepřipravuje ani Kroupa, talentovaný Sivek pravděpodobně skončí za oceánem, stejně jako Kanko, který bude hrát juniorskou ligu. Slanec a Dobroň zamířili na hostování do karlovarské Becherovky.

Významná změna se udála na trenérském postu. K asistentu Pavlu Hynkovi přišel jako hlavní kouč Václav Sýkora. U áčka Sparty působil dvě sezóny v letech 1996-98. "Prostředí pro mě není neznámé," spatřuje výhodu nový lodivod. "Někteří hráči tu stále jsou, jiní jsou noví. Mužstvo je jinak složené, ale i před třemi lety měly obě sezóny hodně odlišný charakter. Mužstvo tu ale má určité návyky. Když jsem přišel do Litvínova, musel jsem se snažit některé věci radikálně změnit. Tady je tým trochu dál v režimu a zažívání některých zásad," pochvaluje si svěřence. S Pavlem Hynkem si zatím úkoly nerozdělili. "Snad až dojde k diferencované přípravě obránců a útočníků nebo při kaučinku na střídačce," připouští trenér.

Po osmnácti dnech dovolené hráči opět obuli brusle a vyjeli na led. Výjimkou byli Žemlička a Bříza, kteří jako harcovníci dostali výjimku a k týmu se připojili až v pondělí. "První tři dny jsme trénovali jednou denně, od tohoto týdne začínáme dvoufázově. K tomu přidáváme posilovnu," prozrazuje Hynek. Na dopolední tréninky se tak mužstvo rozdělí na dvě party, které jdou na led po sobě, odpoledne se plochou hemží hned pět formací najednou. O víkendu si hráči mohou užít volna. Příští týden nabere tým zápasový rytmus. První utkání sehrají Pražané v rámci Tipsport cupu první srpnový den v Nymburku a během celého měsíce ji čeká hned dvanáct zápasů, včetně turnaje AEG Cup v Ženevě od devátého do třináctého. Soupeři Sparty budou Eisbären Berlín, London Knights, Ženeva a Barons Mnichov. Domácí pohárové zápasy bere Sýkora hlavně jako přípravu. "Výsledky nám nejsou lhostejné, ale nechceme jim vše podřizovat. Spíše je to herní součást přípravy na extraligu. Není důvod při nich nevyzkoušet spoustu hráčů, nastoupí i junioři."

Otázku finální soupisky týmu považuje asistent Hynek za předčasnou. "Když odmyslíme hráče z NHL, kterým jsme umožnili trénovat (Výborný, Benýšek), máme pět pětek, z nichž Kanko a Sivek odejdou za moře," zdůvodňuje situaci kouč. Jasně se ale jeví trojice Kratěna - Broš - Tomajko, při trénincích se za ně do obrany staví Hamr vedle Zábranského. S novou sezónou přijdou i nové dresy. Tradiční barvy, které za poslední léta už tak ustupovaly potřebám sponzorů, vystřídá nová černobílá kombinace. "Dresy jsem neviděl, jenom návrhy. Člověk je zvyklý na červenou a bílou, je to trochu zvláštní. Všem je ale jasné, že sport je o pěnězích," zamýšlí se Hynek. První utkání sehraje Sparta na domácím ledě 11. září proti Českým Budějovicím.