28. 9. 2011 Oliver Sálus

NYR - hvězdný tým s obrovskou tradicí, část 2.

P r a h a - Jíž zítra čeká pražskou Spartu prestižní utkání s New York Rangers! Manhattanské mužstvo už dva dny trénuje na ledě Tesla Areny. V následujícím článku Vám představíme další dva hráče hvězdné sestavy Blueshirts.

#21 Derek Stepan – veselý talent

Rozesmátý, vždy dobře naladěný, talentovaný pravák v útoku. Derek Stepan do NHL poprvé naskočil 9.října 2010. A byl to skok opravdu pořádný. Hned ve svém prvním utkání v dresu Rangers totiž nastřílel hattrick. Stal se tak teprve čtvrtým hráčem v hokejové historii, kterému se povedlo skórovat třikrát v premiérovém zápase NHL. Rychlonohý centr byl pro velký hokej vychován na univerzitě ve Wisconsinu, odkud byl také v roce 2008 draftován, jako celkově 51. volba týmem New York Rangers. 1.července podepsal profesionální smlouvu s Blueshirts a o dva měsíce později už se v jejich dresu proháněl na kolbištích slavné kanadskoamerické soutěže. Ve své premiérové sezoně si připsal jednadvacet gólů a čtyřiadvacet přihrávek, což je na nováčka poměrně slušné číslo. Navíc odehrál za Rangers všech dvaaosmdesát utkání základní části. Rok 2010 byl pro Dereka zlomový. Kromě uzavřeného kontraktu s New Yorkem získal zlatou medaili na Mistrovství světa dvacetiletých. V dresu USA zářil jako kapitán po boku Jordana Eberleho a Taylera Halla. Stal se nejproduktivnějším hráčem turnaje a po právu byl vybrán do All-Star sestavy celého šampionátu. Rok poté již nastoupil za USA na Mistrovství světa seniorů na Slovensku. Ze sedmi odehraných zápasů si připsal dvě branky a šest přihrávek. Jako centra jej zdobí přesná přihrávka, na ledě má perfektní rozhled, umí tak poslat puk přesně na hokejku zakončujícího spoluhráče. Jako pravák ale umí i přesně vystřelit, či zakončit samostatný únik, což divákům předvedl i na světovém šampionátu 2011. V sestavě Rangers nastupuje povětšinu času jako centr třetí formace. Je ale téměř jisté, že postupem času jeho postavení v mužstvu bude sílit.

New York Rangers - hvězdný tým s obrovskou tradicí, část 1.

#10 Marián Gáborík – přesný střelec

Marián Gáborík při tréninku v Tesla Areně

Z početné československé enklávy zůstal v dresu Rangers jediný – usměvavý rodák z Trenčína. Dvě sezony nastupuje v Rangers v roli elitního útočníka. Jeho tvrdé projektily pravidelně navštěvují soupeřovu bránu. V loňské sezoně odehrál kvůli zranění jen dvaašedesát zápasů základní části. Stihnul se trefit dvaadvacetkrát, zaznamenal také šestadvacet gólových asistencí. Patří k neodmyslitelné časti Tortorellova týmu. Začátkem sezony se Marián mírně trápil, chyběl mu elitní centr. Tento problém by měl být patrně vyřešen – Rangers v létě koupili Brada Richardse, vítěze Stanleyova poháru. Po dvou trénincích na ledě Sparty slovenský sniper hýří úsměvem. „Bude to velký zážitek pro nás i pro fanoušky tady na Spartě. Už se na zápas moc těším,“ svěřil se po tréninku. Ze tří přípravných utkání Rangers vyhráli pouze jednou, jak tedy Marián vidí vyhlídky svého mužstva na následující sezonu? „Musíme se sehrát, dát se do kupy. Do týmu přišlo pár nových hráčů, takže až se pořádně poznáme a sehrajeme, věřím, že budeme vyhrávat,“ odpověděl slovenský útočník.