26. 1. 2003 MIROSLAV GROSSMANN

Nebylo to mé přání, odmítá Výborný, že by vábil Žemličku

„Ani jsem neuvažoval o tom, že by Sparta mohla Žemličku pustit,“ přiznává trenér František Výborný vlastní šok, když uslyšel o hráčské výměně, ke které došlo ve středu večer. Bývalý trenér Sparty, který po angažmá v Havířově zamířil před sezónou do Litvínova a vytáhl mužstvo do bojů o play off, k sobě sparťanského podle vlastních slov netáhl.
Vyvrací tak tvrzení řady stran i médií. Ke kontaktům prý nedošlo. „Já jsem ho neoslovil. K dohodě dospěli manažeři obou klubů. My jsme volali po vůdcovském typu a Sparta potřebovala centra,“ ozřejmuje situaci kouč Severočechů, jehož přáním prý příchod Žemličky do Chemopetrolu rozhodně nebyl. „Když jsem mu včera odpoledne volal, abych se ho zeptal, co on na to, během několika vteřin nebo minut nebyl schopen slova. Když to rozdejchal, zavolal mi zpět,“ prozradil trenér chemiků. „Nedá se nic dělat, říkal, a potvrdil, že přijde.“ Výborný, který Žemličku trénoval několik let ve Spartě, věří, že bývalý holešovický kapitán bude pro mužstvo bojující o play off posilou. Jedním dechem ale dodává: „Nebylo to mé přání, ani jsem neuvažoval o tom, že by Sparta Žemličku mohla vůbec pustit.“

Dnes už se „Žemla“ hlásil na tréninku a omluvil se všem přítomným novinářům, kteří jej chtěli kontaktovat. „Je to moc čerstvé.“ Ani na mobilním telefonu nikdo nepochodil. Celý den se ozývala jen schránka. „K tréninku přistupoval parádně,“ pochvaloval si však Výborný. „Je to profesionál, byl koncentrovaný a žádné známky špatné nálady jsem na něm neviděl.“ I Výbornému je ale jasné, že to musel být pro hráče šok. „Stopy to na něm zanechá asi dlouho. Patnáct let by ve Spartě a nakonec musí v závěru kariéry odejít."

Žemlička naskočil do ligy v sezóně 1986/87, strávil čtyři roky v zahraničí, ale doma nenastoupil nikdy za jiný klub než za Spartu, se kterou získal tři ligové tituly, včetně loňského. „Jen stokilometrovou cestou z Prahy do Litvínova se to nedá vymazat. K povolání se ovšem staví profesionálně. Věřím, že to v zápasech nebude znát. V duši to zůstane.“ Stejně jako Žemlička, ani Alinč v Litvínově neprožíval dobrou sezónu. „Chtěli jsme ho mít jako vůdce, který bude dávat góly a přihrávat na ně. Dokazoval to předchozí sezónu, navíc se vrátil do prostředí, odkud vyšel,“ vysvětloval Výborný. „Sám se sebou nebyl spokojen. Mělo se to asi udělat dřív,“ říkal trochu nespokojeně k jeho odchodu.

Sparta si bývalého reprezentanta nenechá a Výborný zase přesně neví, jakou může čekat výkonnost od Žemličky. „Nesledoval jsem Spartu, jen když hráli s námi. Vím, že Richard byl na odpis už dřív, že ho Venca s Pavlem Hynkem nechali párkrát sedět. Myslel jsem ale, že trenér Hadamczik jej povýšil,“ podivoval se s tím, že má o svém bývalém klubu přece jen málo informací. Výborný byl v úzkém kontaktu především s asistentem Hynkem, který byl odvolán společně s Václavem Sýkorou v prosinci. Pak ztratil i informace od něj. Je mu ale jasné, že se Žemlička nemůže přes noc stát tahounem týmu. „Nebude z něj hned šéf. K tomu se každý dopracuje léty. Máme tu Klímu, Proroka, Hranáče, Kuntoše. Žemlička může podle Výborného přispět k tomu, aby se chemici dostali do play off. „Aby nám mohl pomoci, potřebuje zase pomoc o nás.“