4. 3. 2005 Vojtěch Gibiš

Nechali jsme Pince vyniknout chybami

Jedním z nejaktivnějších hráčů Sparty v nepovedeném zápase byl Martin Havlát. Napadal, předváděl rychlé úniky, bojoval. Vysloužil si za to zvýšenou pozornost vítkovických, kteří se jej snažili drobnými fauly znervóznit.
Po zápase se svěřil Martin Havlát se svými dojmy z nepříznivé premiéry ve sparťanském dresu v play off. “Rozhodlo prvních deset minut, když jsme dostali tři góly. To rozhodlo dnešní utkání. Vitkovice byly důrazné, skvěle bránily střední pásmo. Než jsme se rozkoukali, bylo to 0:3. Pokud si necháte takhle utéct začátek zápasu v play off, pak už to doháníte těžko. Pouze 10 nebo 15 ve druhé třetině jsme hráli co jsme chtěli, konstatoval aktivní Havlát.

Dnešní zápas charakterizovala důsledná obranná hra Vítkovic a hodně vyloučených na obou stranách. “Bylo hodně osobních tvrdých soubojů, opravdu to již byl zápas play off. I když tomu ten výsledek moc neodpovídá.“ V první třetině „šli“ do Havláta Varaďa, Malík nebo třeba Kubina. “Patří to k k hokeji a speciálně k tomu hranému v play off. Ani nevím proč šli po mě. Možná proto, že se známe.“ Mladý útočník má jasno, co budou sparťané muset nejvíce změnit v sobotním zápase. “Budeme muset hrát lépe dozadu. Dělat všechny malé věci lépe. To co jsme dnes nedělali. Vítkovice na tom byly lépe, stále měly tři, čtyři hráče vzadu,“ vysvětluje třiadvacetiletý forvard.

Vítkovice splnily v Praze svůj cíl a vyhrály jeden zápas. Dostaly se tím do vedení v sérii hrané na čtyři vítězná utkání do vedení. Spartu čeká v sobotu důležitá odveta. “Je lepší prohrát v play off zápas třeba 1:5, než třeba 2:3 po nájezdech. Prohráli jsme, takže nálada samozřejmě není nejlepší. Ale zítra je nový zápas, který začíná za stavu 0:0. Vítkovice mají hodně silově postavený tým. Proto musíme lépe bruslit,“ burcuje útočník Ottawy Senators.

V 10. minutě za stavu 0:3 se do branky Sparty postavil zkušený veterán Petr Bříza. Ani on však nedokázal zabránit rychlým výpadům vítkovických hráčů a inkasoval dvě branky. “Byli jsme všichni zaskočení rychlým tříbrankovým vedením Vítkovic. Byla to pro nás pořádná ledová sprcha. Byli jsme totálně rozhození a celé mužstvo dostalo pořádnou lekci. Všichni víme, že takhle hrát nemůžeme a máme necelých 24 hodin na to, abychom se připravili na sobotu a změnili co změnit musíme,“ rozebírá nejstarší brankář extraligy.

Brankář Petr Bříza se dozvěděl ve čtvrtek, že v pátek začne chytat Tomáš Pöpperle. Přesto tým po vystřídáni několika jistými zákroky podržel a dal jim ještě naději na zkorigování nepříznivého výsledku. “Musíme v sobotu srovnat stav série na 1:1. Dnes jsme ze začátku hráli otevřený hokej, na který jsme doplatili. Pak jsme měli ještě nějaké šance, ale definitivně se utkání zlomilo při čtvrtém gólu Vítkovic. V sezóně se nám několikrát povedlo obrátit i velmi nepříznivý stav. Vítkovice ale hrály velmi dobře a zodpovědně. My musíme hrát více kompaktněji a lépe bránit. A také hrát více do těla,“ myslí si čtyřicetiletý brankář.

Dalším, kdo dokázal rozbouřit šest tisícovek sparťanských diváků byl útočník David Výborný. “Posledních čtyři, pět zápasů vždy dostáváme branku jako první. Neřekl bych, že je to nekoncentrovanost, ale začátky nám trochu utíkají. Vítkovice nám daly rychlé góly a pak si to pohlídaly. My jsme dnes nebyli v pohodě. Navíc se hraje špatně proti pěti hráčům postaveným na modré čáře. Chtěli jsme srovnat na tři jedna ještě v první třetině. To se nám bohužel nepodařilo. Osobně jsem měl velkou šanci ve třetí třetině dát na tři dva, ale nepovedlo se. V sobotu zkusíme hrát jiný hokej a prvního góla budeme chtít dát my,“ prozrazuje nevelký útočník.

Spartě v prvním čtvrtfinále kromě branek také chyběl důraz. “My útočníci, jsme spíše menší postavy. Takže by to měli řezat beci, ale ti to dnes také měli velmi těžké. Dostali rychlé góly a pak se museli soustředit na defensivu. Samozřejmě s celým týmem otřáslo rychlé tříbrankové vedení Vítkovic. To by otřáslo i s Detroitem. Měli jsme dnes i trochu smůly. Nastřelili jsme nějaké tyčky, nedali pár nájezdů. Nechali jsme Pince vyniknout svými chybami,“ smutně konstatuje třicetiletý David Výborný.